11 Maddede İslam Fedaisi Zübeyir Gündüzalp

Kur’ân talebesi Ermenekli Mehmed Ziver Gündüzalp…

Üstad Bediüzzaman, Ziver, yani süs mânâsındaki ismi, büyük sahabilerden Zübeyir b. Avvam Hazretlerinin mukaddes ve mübarek ismiyle değiştirmişti.

1) İstiklâl Harbinin acı günlerinden sonraki Mütareke günlerinde Ermenek’te dünyaya gelen bu büyük insan 1971 yılının 2 Nisan Cuma günü vefat etmiştir.

zübeyir gündüzalp cenaze


2) Ermenek yaylasında dünyaya teşrif etmişti. Bu yayladan Malazgirt’e, Niğbolu’ya, Mohaç’a gider gibi; Konya, Akşehir, İslahiye ve Urfa’ya gitmiş, buraların dostluk iklimlerinde yaşamış, daha sonraları Isparta’nın güller dünyasında, Emirdağ’ının nur dünyasında hayatlar sürmüştü.

zübeyir gündüzalp


3) Üstad Bediüzzaman’ın âhirete teşrifinden sonra Urfa’da kalmıştı. 27 Mayıs’tan sonra mecburen çıkarıldığı Urfa’dan Ankara’ya gitmiş, bilahare son on yılını İstanbul’da geçirmişti.

zübeyir gündüzalp resmi


4) Gençliğinin baharını, hayatının canlı zamanlarını, sıhhatinin en gürbüz günlerini, varını, yoğunu, hülasa her şeyini muazzez ve misilsiz bir İslâm dertlisinin derdine fedâ etmişti.

Günün birinde, Pakistan devlet adamlarından Ali Ekber Şah’ı, Emirdağ’dan yolcu etmek için; bu zatla birlikte on kilometre kadar yola iştirak ettikten sonra, Ekber Şah’la vedalaşırken, karşı istikametten gelen başka bir arabadan da, sevgili Kur’an talebesi Zübeyir Gündüzalp çıkagelmişti nurlu Üstad’ın yanına. Bu esnada Üstad şunları ifade ediyordu:

Biz bir veziri uğurlamaya geldik, başka genç bir veziri de karşılamaya gelmişiz!
Bu vedâ ve mülakattan sonra ise nurlu Üstad: “Hayır hayır, ben Zübeyir’i karşılamaya geldim!” diye düşüncelerini dile getiriyordu.

zübeyir gündüzalp risale


5) Kendisini tedavi etmek isteyen doktorlara:

Ben Risale-i Nurlarla insanların ve İslâmların imanını kurtarmaları için gece-gündüz çalışma diye bir kara sevda hastalığına tutulmuştum. Sizin tıbbiyenizde, doktorluğunuzda ‘kara sevda’ hastalığının ilacı ve tedavisi var mıdır?” diye sorular yöneltiyordu.

risalei nur


6) Konuştuğu zamanlarda gür ve tok sesiyle, kesin ve keskin cümleler kullanırdı. Sözler ağzından vecizeler halinde dökülürdü. Muhatabını ikna eden, ona yön veren, hedef gösteren cümle ve fikirler serdederdi.

zübeyir gündüzalp said nursi


7) Hayatı İslâm’ın dert ve çilesi ile geçmiş, davası yolunda birçok meşakkatler çekmişti. Meşakkatler karşısında yılmayan bir kimseydi. Kur’ân davasına bağlılığın müşahhas bir timsâli, sıddıkıyetin mümtaz bir ferdiydi.

zübeyir gündüzalp sözleri


8) Genç yaşında ölmüştü. Henüz elli yaşını bile bulamamıştı.

zübeyir gündüzalp mezarı


9) Yayınlanan mahkeme müdafaaları ve notlarından derlenen kitap ve kitapçıklar onun muhteşem şahsiyetini gösteren aynalardır.

zübeyir gündüzalp


10) Kendisine zulmeden zalimler bile, onun “Vur! Vur!” diye haykırışından korkarak, vurmalarını bırakırlardı.

zübeyir gündüzalp resmi


11) Öyle bir rehber şahsiyetti ki iman ve Kur’ân yolunda hizmet etmek isteyenlere her şeyiyle yardımcı olur ve yol gösterirdi.

islamın fedaisi zübeyir gündüzalp


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format