14 Şubat Deyip Geçmeyin

1) Hemen hemen hepimiz duymuşuzdur 14 Şubat’ın Aziz Valentine ile olan ilişkisini, Eski Roma kültürünün günümüze uyarlanarak taşındığını.
Neden Aziz Valentine günü?
Nereden geldi ve nasıl vazgeçilmez hâle getirildi?

güller arasında yürümek


2) Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gün kabul ediliyor, bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan ve Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da bilinen Juno’ya duyulan saygıdan dolayı tatil ilan edilmiş.

kalp ağaçları


3) 15 Şubat gününde de Lupercalia Bayramı başlıyor. Bu bayramda genç kızlar ve genç erkekler çekilen bir kura ile panter sayılır ve o günü birlikte geçirirler. Şayet birbirlerini seviyorlarsa evlenirler.

lupercalia bayramı


4) İmparator 2. Claudius ordusuna katılacak askerlerin evliliklerine bağımlı hâle gelmelerinden ve askerliği terk etmelerinden evliliği yasakladı.

imparator claudius


5) Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ve sonunda bu durumu öğrenen imparator tarafından öldürüldü 14 Şubat günü de toprağa verildi. 

aziz valentin


6) O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı Aziz Valentine olarak şimdilerde ise “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor.

zinaya yaklaşmayın 14 şubat


7) Şimdi güzel kardeşim otur ve düşün. “Sevgililer Günü” bize, sana nereden geldi, ne getirdi ve bizden, senden neleri aldı? Adım adım hangi harama yaklaştırdı?

kötü kadınlar kötü erkeklerle evlenirler

İman ettiğimiz dinin getirdiklerini mi yoksa Aziz Valentine ile gelenleri mi uyguluyoruz? Görünen o ki Aziz Valentine gayet hoşnut.
Peki, Aziz olan Allah?

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format