7’den 70’e Herkesle Oynayabileceğiniz 6 Zeka Oyunu

1)  MANGALA 

Mangala; Gaziantep, Urfa, Hatay gibi illerde oynanan Köçürme oyunu adıyla bilinen 2 kişi ile oynanan bir Türk zeka ve strateji oyunudur.

Mangala oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’lı iki sıra halinde dizilmiş 12 küçük kuyu ve her oyuncunun kendi taşlarının yer aldığı iki büyük hazine kuyusu bulunuyor ve toplam 48 taş ile oynanıyor.

Oyuna başlamadan önce 48 taş her kuyuda 4’er tane olacak şekilde dağıtılır.

Her oyuncunun önündeki 6 kuyu kendi bölgesi, karşısındakiler ise rakibinin bölgesi olarak bilinir.

Kura ile oyun başlar.

Kurayı kazanan oyuncu kendi bölgesindeki kuyuların birinden 4 taş alarak oyuna başlar.

Aldığı taşlardan birini taşı aldığı kuyuya, diğerlerini de saat yönünün aksine(sağa) giderek her bir kuyuya bir taş bırakarak ilerler.

Son taş hazine kuyusuna denk geldiyse oyuncu tekrar hamle yapma hakkı elde eder. Oyuncunun kuyusunda tek taş kaldıysa bunu sağa kaydırarak hamlesini sonlandırabilir.

Oyuncu taşları tek tek bir sağındaki kuyulara kaydırırken, eğer kendi bölgesinin sonunda elinde taş kaldıysa rakibinin bölgesine geçerek taşları rakibinin kuyularına bırakmaya devam eder. Bıraktığı taşlar rakibinin kuyusundaki taş sayısını çift sayı(2,4,6,8 gibi) yaparsa oyuncu o kuyudaki taşların hepsine sahip olarak onları kendi kuyusuna koyar.

Oyuncu, taşlarını rakibinin bölgesini dolanıp bitirdiğinde elinde hâlâ taş kaldıysa ve bu taş kendi bölgesindeki boş bir kuyuya denk geliyorsa o zaman oyuncu hem bu kuyuya denk gelen tek taşı hem de rakibinin karşı kuyusundaki taşları alarak kendi kuyusuna alır.

Oyuncu kendi bölgesindeki taşları bitirdiyse rakibin taşlarını almaya hak kazanmış olur ve bu taşları alarak kendi hazinesine koyar.

Oyunculardan biri kendi bölgesindeki taşları bitirdiyse set sona erer. Hazine kuyusundaki taşlar sayılır ve sayıca üstün olan oyunu kazanmış olur.

Oyunun amacı, oyunun sonunda kasa gözünde en fazla taşı biriktirerek oyunu kazanmaktır. Strateji ve öngörü, oyunu kazanmak için oldukça önemlidir. Oyun 5 set halinde oynanıyor. 5 setin sonunda en çok puanı alan kişi oyunu kazanır.

 

 

 2) PENTAGO

Tarihi Viking oyunu olan Pentago iki kişi ile oynanan bir zeka ve strateji oyunudur.

4 adet kareden oluşur ve her bir kare 360 derecelik açı ile dönmektedir.

18 adet siyah ve 18 adet beyaz taşı bulunmaktadır.

Oyunculardan biri 5 adet aynı renk taşı yatay, dikey ya da çaprazda yan yana getirdiğinde oyun biter.

Taşlar bittiğinde 5 taş aynı hizada bulunacak şekilde bitmediyse oyun berabere biter.

Oyunu zorlaştıran kuralımız her hamle sonrası hamle yapan kişi, taşların durumuna göre herhangi bir kareyi 90 derecelik açıyla döndürmelidir.

Kareler döndürüleceği için oluşturulacak stratejinin önceden düşünülmesi ve ileri hamlelerin doğru yorumlanması gerekir. Aksi takdirde 90 derecelik döndürme hareketi kaybetmenize neden olabilir.

3) KORİDOR

Mirko Marchesi tarafından tasarlanmış mantık oyunu olan Koridor 2 kişi ile oynanan bir zeka oyunudur. 4 kişi ile oynanan modeli de vardır.

81 kareye bölünmüş ahşap oyun alanı, 20 adet ahşap engel ve 4 adet ahşap oyun taşından oluşmaktadır.

Oyun, her oyuncunun kendisine yakın olan bölgenin ortasında olan karesine taşını koyması ile oyun başlar.

Oyunun amacı önündeki engelleri aşıp karşı çizgiye, rakibin ahşap engellerini koyduğu dikdörtgen biçimindeki bölgeye rakipten önce ulaşmaktır.

Oyun taşı her hamlede ileri, geri, sağa veya sola doğru herhangi bir yönde yalnızca bir adım gidebilir. Çapraz yönde hareket edilmez.

Oyun oynanırken ya rakibin önüne engel konulur ya da taş ile herhangi bir yöne doğru bir adım atılır.

Engel koyma ve taş ilerletme aynı anda gerçekleşmez.

Taşlar engel konulmadan ilerlendiğinde arka arkaya gelirlerse taşlar birbirinin üzerinden atlayabilir. Oyuncunun engelleri biterse taşı ile oyuna devam etmek zorundadır.

Engel koyarken dikkat edilmesi gereken nokta, rakibe mutlaka geçebileceği alan bırakılmalıdır. Rakibin karşı bölgeye geçebilmesi için oluşturulacak koridor ne kadar uzun olursa oyuncunun kendisinin ilerlemesi o kadar kolaylaşır ve  oyundan da bir o kadar keyif alırsınız.

4) SURAKARTA

Surakarta ismini, Endonezya’nın Java merkezinin Surakarta antik kentinden almıştır. Özel oyun tahtası üzerinde 2 kişi ile oynanan bir strateji oyunudur.

12 beyaz ve 12 siyah taşı bulunmaktadır.

Oyuna kura ile başlanır, sıra ile oynanır.

Parçalar her zaman tahtanın ızgaralarının kesişme noktalarında bulunur.

Bir oyuncu diğer oyuncunun herhangi bir parçasında boş duran bir noktaya doğru tek bir adım atar.

Hamle yapılırken taşlar yatay, dikey ve çapraz olarak hareket edebilir.

Rakibin taşını yiyebilmek için hamleyi yapacağımız taş en az bir daireyi dolanır ve rakibin taşı yenir.

Hamle yapmak için dairesel hareket yapılamaz. (Dairesel hareket sadece rakibin taşının yenileceği durumlarda yapılır.)

Rakip oyuncunun taşını yemek için birden fazla dairede dolanılabilir.

Rakip oyuncunun taşı üzerinden atlanamaz ve bu şekilde rakip oyuncunun taşı yenemez.

Rakibin taşı kırılmayacaksa (yenilmeyecekse) oyuncu taşını boş olmak kaydıyla komşusunda bulunan 8 noktadan herhangi birine taşıyabilir.

Rakibin taşı kırılacaksa (yenilecekse): Taş, en az bir daireyi dolanarak ulaştığı rakip taşı oyun dışına atar ve yerine kendisi geçer. Başlangıç noktasından bitiş noktasına kadarki yol üzerinde herhangi bir piyonun bulunmaması şarttır.

Oyunda amaç rakibin tüm taşlarını oyun dışına çıkarmak ya da tahtada rakibinden daha çok taş bırakmaktır.

Taşı biten oyuncu oyunu kaybeder.

 

5) ABALONE

Abalone, 2 kişi ile oynanan strateji ve zeka oyunudur.

Altıgen oyun alanı, 14 adet siyah top ve 14 adet beyaz top bulunmaktadır.

Sırası gelen oyuncu yalnızca bir kez hamle yapabilir. Ya oyun alanında hareket eder  ya da  “sumito” yani rakibini iterek hareket edebilir.

Eğer 1 top hareket ettirilecekse altıgen oyun alanının 6 yönün herhangi birisinin doğrultusunda bulunan ve top olmayan bir boşluğun üzerine getirilebilir.

Eğer 2 veya 3 tane top hareket ettirilecekse yan yana sıralanmış top grup olarak hareket ettirilebilir. Hepsi birlikte ve aynı yönde hareket ettirilmelidir.

Topları tek çizgi hâlinde veya yana doğru bir adım itebilirsiniz.

Rakibinizin toplarını itebilmek için sayısal üstünlüğünüzün olması gerekir. Eğer her ikinizin de aynı sayıda toplarınız var ise sumito yapamazsınız (rakibinizin toplarını itemezsiniz).

Sumito yalnızca toplar aynı çizgide olduğunda yapılabilir. Sumito yalnızca itilen topların arkasında boş bir alan veya oyun alanının kenarı varsa yapılabilir.

2 top rakibinizin 1 topunu, 3 top 1 veya 2 topunu itebilir. Ancak eşit sayılardaki toplar birbirini itemez (Örneğin: 1 top 1 topu, 2 top 2 topu, 3 top 3 topu itemez).

Altıgen oyun alanının kenarlarında olan topu ittirerek boşluğa gelebilecek şekilde hamle yapılırsa rakip oyuncunun topu oyundan çıkarılabilir.

Rakibinin 6 topunu oyun alanından çıkaran ilk oyuncu oyunu kazanır.

 

 

6) GO

Tarihi Asya oyunu olan GO biri siyah diğeri beyaz olan iki rengi temsil eden iki oyuncuyla oynanan en zor strateji ve zeka oyunu olarak kabul edilmektedir.

GO oyunu kişisel gelişim bakımından insanı etkileyen bir oyundur. Zeka oyunlarının çoğunda belirli strateji noktaları olmasına rağmen GO oyununda belirli stratejiler bulunmamaktadır. Her bir hamle farklı kapılar açmaktadır. Sürekli değişimin olduğu ender oyunlardandır.

GO oyunundaki tahta boyutları 9×9, 13×13 ve 19×19 olmak üzere üç çeşittir. Tüm ülkelerde genel olarak boyutu 19×19 olan tahta kullanılmaktadır.

19×19 tahta boyutunda oynanan oyunda tahta üzerinde 19×19=361 kesişim noktası vardır ve GO taşlarını bu kesişim noktalarına koyarak oynanmaktadır.

181 adet siyah ve 180 adet beyaz taş bulunmaktadır.

GO oyununun kuralları basit olmasına rağmen kullanılabilecek stratejilerde sınır yoktur. Sınır bulunmadığı için öğrenmek kısa zaman alabilir ama bu konuda uzmanlaşmak uzun bir süre alacaktır.

Tahta boş iken oyun başlatılır. Geleneksel olarak oyuna siyah taşa sahip olan oyuncu başlar. Siyah taş sayısı beyaz taş sayısından bir fazla oluşu bu yüzdendir. Oyuncular taşlarını istedikleri herhangi bir kesişim noktasına koymakta serbesttirler.

Oynanan taş yerinde kalır ve her defasında yeni bir taş tahtaya koyulur. Oynanan taşın yerinden kaldırılması için rakip tarafından esir alınması gerekir. Aksi halde taşlar konulduğu yerde kalır.

Taşın koyulduğu bölgeye göre her taşın 90 derecelik açılarla etrafına konulabileceği yerlere “nefes noktası” denir. İki köşenin birleştiği yere konulan bir taşın 2 nefes noktası, herhangi bir kenar noktasında olan taşın 3 nefes noktası, tahtanın kenar ve köşeleri haricinde bulunan noktalardaki taşın 4 nefes noktası vardır.

Daha çok taşınız bir arada bulunuyorsa nefes noktalarınızın sayısı artacaktır.

Taşınızın veya taşlarınızın etrafındaki nefes noktalarınızı rakibiniz sardıysa taş(lar)ınıza elveda demenin vakti gelmiş demektir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Nefes noktaları sarılmış olan bölgeye taş yerleştirmek akıntıya karşı kürek çekmek gibidir. Bu tür hamleler size sadece taş kaybettirecektir. Tabii nefes noktalarınızın sarıldığı bölgede rakibinizin nefes noktalarını sarıp taşlarını yiyebileceğiniz durumlar varsa o başka.

İyi oynayan bir oyuncu ile yeni başlayan bir oyuncu arasında oynanan oyunun eğlenceli hâle getirilmesi için yeni başlayan oyuncuya handikap(avans) verilir. Handikap sayısı seviyeye göredir. Avans sayısı GO oyunu tahtasında 9 adet nokta şeklinde işaretlenmiştir. Rakibe göre bu nokta sayısı arttırılabilir veya azaltılabilir. Handikap verilecekse siyah taşlar bu yıldız noktalara yerleştirilerek beyazın da hamle yapmasıyla oyun başlamış olur.

Oyunun amacı, 181 siyah ve 180 beyaz taş ile, taşlarla tahtada rakipten daha fazla alan almak, rakibin alanlarını bozmaya çalışmak ve rakibin taşlarını kendi taşlarıyla çevreleyerek yemektir.

Oyunun kazananını belirlemek için beyazlar ve siyahlar oluşturduğu kendi bölgelerindeki alanları toplar ve kim daha fazla alana sahipse kazanan belli olur.

GO oyunu tahtada bir şekilde gelişir. Karşınıza pek çok farklı ihtimal gelir. Oyuncu bu ihtimallerden sadece ve sadece bir tanesini gerçekleştirir. Tıpkı hayat gibi. Yaşamımızda da bir çok seçenek vardır  ama bizim bir tercih hakkımız vardır. Her zaman doğru tercihler verebilmek duasıyla.

GO oynarken dikkat edin, sabredin ve her hareketinizin değerini bilin. İyi Eğlenceler!

 

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format