Abdestle İlgili 5 Bilgi

İnsan vücudu üzerinde yaklaşık 700 Biyolojik Aktif Nokta (BAN) bulunur. Bunlardan 66 tanesi “Agresi Noktası” olarak adlandırılan ekstra aktif noktalardır. 66 Agresi noktasından 61’i abdest azalarında yer almaktadır. Abdestte azalar yıkanırken BAN faaliyete geçer, agresi noktaları denge kazanır. Bu sebeple abdestteki sırayı bozmamaya özen göstermek gerekir..

1) EL VE AĞIZIN YIKANMASIYLA MİKROPLAR AZALIR

Gün içerisinde bir çok noktayla temas eden ellerimize milyonlarca mikrop bulaşır. Aynı zamanda ağız içindeki tükürükte hem mikroplar için besleyici maddeler bulunur hem de antibakteriyel etki gösteren maddeler bulunur. Tükürükte bulunan bu antibakteriyel maddelere rağmen besin atıkları ve epitel hücre parçaları, ağız boşluğunu mikroorganizmaların yerleşmesi için uygun ortam hâline getirir. Bu da ağzın mikroplanmasına ve kirlenmesine neden olur ve abdestle bu mikroplar aza indirilir.

abdest alan adam


2) SOLUNUM YOLLARINA FAYDA SAĞLAR

Burun solunum yollarımızın ilk kapısıdır. Tozlar ve mikroplar burada tutulur. Abdestle bu mikrop ve tozların başımızdan vücudumuza geçişi belli noktalarda bu engellenir ve burada tutulan mikroplar dışarı atılır.

abdest alan amca


3) UZUVLAR YIKARKEN BAZI BÖLGELER UYARILIR

Yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi ve üreme organları uyarılmış olur.

abdest temizliği

Kollar yıkanırken; bağırsaklar, kalp, akciğerler, üreme organları, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır. Kulaklar,yaklaşık 100 BAN’ın yer aldığı ve hemen hemen bütün organlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir. Kulaklar meshedilirken bütün organlar uyarılmış olur.. Ayaklar yıkanırken hormon dengesini sağlayan, büyüme ve üremeyi kontrol altında tutan hipofiz, böbrekler ve hemen hemen bütün organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır.


4) SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI VARDIR

Abdestte akupunktur noktalarının uyarılmasıyla vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar,bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükselince soğuğa yakın su ile abdest almak ateşi 1,5-2 derece kadar düşürür. Abdest tansiyonu düşürür, baş ağrısını hafifletir, uyuklamayı, yorgunluğu ve öfkeyi giderir.

abdest almak sağlığa yararlı


5) HER ABDESTTE MİSVAK KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİDİR

Misvak dişlerden ziyade diş etleri için önemlidir. Çünkü her bir dişin dibinde farklı organlarla bağlantılı ikişer akupunktur noktası bulunur. Misvak akupunktur noktaları vasıtasıyla diş etlerine 28 sinirle bağlanan beynin, 5 duyu organı ve sinüslerin, kasların, iç organların ve üreme organlarının işlevini dengeler. Misvak kaslarda ağrıyı azaltır, diş eti hastalıkları ve diş çürümelerini önler. Ağızdaki zararlı mikropları öldürür, faydalıların yaşamını kolaylaştırır, akıl sağlığını ve hafıza kuvvetini son nefese kadar korur. Misvağın etkisi kullanıldıktan sonra 48 saat süreyle devam eder. Misvak kullanmak sünnettir.

abdest alırken misvak önemli


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format