Ahiretin Varlığına 12 Aklî Delil !

 1) Muhteşem Saltanat Gereği

Kâinata baktığımızda en ufak ve adi bir işte bile birçok gayeler ve maksatlar gözetildiğini görüyoruz. Bir saltanatın haşmetini gözlere gösteren kandiller misali yıldızlardan tutun da zerrelere kadar her şeyin muntazam şekilde vazifelerini yaptığını görüyoruz. Örneğin gökte devasa cisimler devasa hızlarla çok ince ve hassas ölçülerle hareket ediyor. En küçük bir itaatsizlikte kâinat herc-ü merc olup birbirine girecek. Hiç mümkün müdür ki bir saltanat, hele ki böyle muhteşem bir saltanat, vazifesini yerine getirip iyi hizmet edenlere mükafat vermesin, itaatsizlik edip isyan edenlere ceza vermesin? Burada yok hükmündedir. Demek ki başka bir yerde büyük bir mahkeme vardır ve oraya erteleniyor.


2) Hadsiz Kerem Gereği

Bu kâinat sultanının hadsiz kerem ve ikramına şahit oluyoruz. Her bahar vagonunu hadsiz nimetlerle doldurup binbir çeşit tat, koku, güzellik ve fayda ile sofralarımızı süsleyen ve ihtiyaçlarımızı gören bu hadsiz rahmet bizi birçok duygu ile nimetlerden istifade ettiriyor. Cömert ve kerim olan birisi hele ki sonsuz merhamet sahibi olan birisi ikramını en tatlı yerinde kesip misafirlerini ağlatmaz, bir anda hiçliğe atıp bütün bu ikramlarını abes yapmaz. Ebedi kerem, ebedi ikram gerektirir ve misafirlerine de ebedi ikram etmek ister. Yani misafirlerinin de ebediyetini ister. Demek ki ölümle iş bitmiyor. Ahirette devam edecek.

3) Kaydedilip Saklananlar Gereği

Şu âleme baktığımızda görüyoruz ki küçük büyük her şeyin amelleri muhafaza edilip saklanıyor. Mesela koca ağaçların amelleri ve gelecek planları bir çekirdekte muhafaza ediliyor ve bir sonraki baharda o ameller ortaya seriliyor. En küçük ve en aciz mahlukların dahi amelleri kaydedilip muhafaza edilirken hiç mümkün müdür ki en kapsamlı ve en ehemmiyetli, en büyük vazife omzuna yüklenmiş ve iradesi, etkisi en geniş mahluk olan insanın amelleri, fiilleri kaydedilmesin? Zamanı gelince o kaydedilen ameller ve gelecek programı ortaya serilmesin, belki birçok başka mahluku etkileyen büyük fiillerinin hesabı görülmesin?

4) Adalet ve Hakkın Gereği

Hiç mümkün müdür ki her işinde nihayet derecede ölçü, mizan ve adaletle iş gören bir Âdil-i Hakîm, mahlukatının hukukunu muhafaza etmeyerek, mazlumun hakkını zalimden almasın ve adaletini hiçe indirsin? Bu adalet burada tam görünmüyor demek ki büyük cezalar büyük mahkemelerde görülür hakikati sırrınca, başka bir yerde büyük bir mahkeme ve adalet diyarı vardır ve olmalıdır.


5) Cemal ve Kemalin Gereği

Madem her güzellik ve mükemmellik sahibi, cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister. O hâlde nihayetsiz cemalin ve kemalin sahibi olan Allah elbette cemal ve kemalini görecek ve gösterecektir. Cemal ve kemal yani güzellik ve mükemmellik baki ve ebedi ise o zaman fâni seyircilere razı olmayacak ve ebedi bir şekilde gözükmek, tecelli etmek isteyecektir. O hâlde bu seyircilerin de baki olması gerekir. Bu da ahiretin varlığını gerektirir.


6) Sevginin Gereği

Hiç mümkün müdür ki Cenab-ı Hak, insana bu kadar kıymet versin, onu sevsin, kendisini ona sevdirsin ve her vakit ona kıymet verip sevdiğini nimetleriyle hissettirsin ve daha sonra onu yokluğa mahkûm edip bir çiçeği yaratmak kadar kendisine kolay olan Cennet’i onun için yaratmasın, ebedî saadete onu mazhar etmesin? Hayır, asla olmaz!


7) Hikmet Gereği

Anne karnındaki bir çocuğun göz, kulak, dil vs. gibi azalarını anne karnında kullanamamasının kullanabileceği başka âleme işaret etmesi gibi insanın bu dünyaya sığmayan birçok duyguları ve hisleri de ahiret âlemine işaret ediyor. Nasıl ki midenin gurultusu ve ihtiyacı dışarıda onun ihtiyacını karşılayacak bir şeyler olduğuna ve onu istediğine delalet eder. Aynen öyle de kalp ebedî yaşamak arzu ettiği ve şiddetle istediği hâlde dünya geçici ve fanidir. Demek bir yerde ebedî yaşam olan bir diyar vardır.


8) Numunelerin İşareti

Baharda görüyoruz ki küçük-büyük hayvanat ve bitkilerden üç yüz binden fazla çeşit canlı tekrar tekrar diriltiliyor, kışın beyaz kefenini giyen yeryüzüne tekrar hayat giydiriliyor. Ağaçların ve otların kökleri, bir kısım hayvanlar aynen hayatlandırılıp iade ediliyor. Acaba bu kadar numune ve misallerini müşahede ettiğimiz hâlde insanın diriltilmesini akıldan uzak görmek divanelik değil midir?

9) Hadsiz Dualara İcabetin Gereği

Peygamber Efendimiz (A.S.M.) ibadet ve dualarında ebedî saadet istiyor. O Zâtın ibadeti, O’na tabî olan bütün ümmetinin dualarını içine alır. Yani o Zâtın istediğini bütün ümmeti istiyor, bütün peygamberler dahi istemiştir.
“En adi bir mahlukun en küçük bir ihtiyacı için yaptığı duaya icabet eden Allah, elbette en büyük bir kulunun en yüksek bir matlubu için yaptığı duaya icabet edecektir…”


10) Vaade Sadakatin Gereği

Acaba hiç mümkün müdür ki Allah tekrar tekrar vadettiği ve defalarca uyarıp kendisiyle korkuttuğu şeyleri getirmeyerek -hâşâ- hem kendi cehlini ve aczini göstersin hem de peygamberlerini ve evliyasını yalancı çıkartsın? Hayır, asla olamaz!
Demek ahiretin varlığını inkâr edenler, Allah’ı cehaletle, âcizlikle ve yalancılıkla itham etmektedirler ki bu azîm cinayetin cezası da elbette Cehennem olacaktır.


11)  Saltanatın Haşmet ve Celali Gereği

Kim şu âleme dikkat ile baksa görür ki bu âlemde muhteşem bir saltanat ve rububiyet hükmediyor; her canlıya ihtiyacı olan rızkı, elbisesi, yeteneği, kendisini koruyacak silahları vs. tam zamanında, şaşırmadan, ihmal edilmeden veriliyor.
Böyle haşmetli faaliyet ve icraatlar ile celalini ve azametini gösteren Allah, hiç mümkün değildir ki sadece şu fâniler üzerinde dursun, haşmet ve celalini hakkıyla göstereceği baki bir memleketi icad etmesin.
Elbette böyle bir saltanat kendine layık mahluklar ister, haşmet ve celaline mazhar bir halk ister.


12)  Sapasağlam ve Hadsiz kuvvetli Delillerin Gereği

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) binden fazla mucizesi, teker teker ahiretin varlığına delildir. Hatta gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin davaları birdir, onların da tevatür ve tarihçe sabit haberleri ve mucizeleri ahirete delildir.

(Bu yazı Risale-i Nur eserlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.)

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format