Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken 5 Altın Kural

1) Gebelikte Görülen Hastalıklara Dikkat

hamile anne

1. Baş dönmesi, bulantı-kusma
Bazı gebelerde mide sorunlarına baş dönmesi de eşlik edebilir. Böyle durumlarda gebe, iyi beslenemez. Gebelerin % 50’sinde mide bulantısı ve kusmalar da görülebilir. Bulantılar 14. haftada kesilir. Nadir olsa da gebelik boyunca devam eden bulantı-kusmalar da olabilir. Bu durumda kilo kaybı olursa ya da bu sorunlar şiddetli bir şekilde devam ederse mutlaka doktora danışılmalıdır.

2. Mide rahatsızlıkları
Gebelikte midede ekşime, yanma olayları sık görülür. Bunlar, gebeliğin ilk başında meydana gelirse de bazı gebelerde doğuma kadar sürebilir. Gebelikteki mide rahatsızlıkları hormonaldir. Bu nedenle gebeler yağlı, baharatlı gıdalardan ve kızartma türü yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

3. Kabızlık
Gebelikte en sık görülen ve rahatsızlık verici olan durumlardan biridir. Kabızlığın nedeni, sindirim sisteminin genel olarak yavaşlaması ve büyüyen uterusun bağırsaklara yaptığı baskıdır. Bu problemle baş etmenin en önemli yolu, diyet düzenlemektir. Lifçe zengin yiyecekler ve fazla sıvı alma kabızlığı önler veya hafifletir. Her türlü çiğ sebze-meyve, yeşil salata, kepek ekmek vb. yenmelidir. Meyve ve sebzeler, gebenin ihtiyacı olan lifi almasını sağlar. Kuru kayısı, kuru erik ve incir kompostoları da kabızlığa iyi gelir.

4. Hemoroid (basur)
Hemoroid sonucu görülen en önemli belirtiler; kanama, kaşıntı ve ağrıdır. Kabızlık hemoroidin oluşmasına sebep olur. Genellikle gebeliğin sonlarında gelişir ve doğumdan sonraki ilk günlerde çok rahatsız eder. Gerekli önlemler alınırsa doğumu takip eden ilk üç ayda tamamen kaybolur. Meyve-sebze gibi bol lifli gıdalar yemek ve bol miktarda sıvı alarak kabızlıktan korunmak gerekir. Ilık banyo yapmak, buz paketli kompresler uygulamak, yumuşak tuvalet kâğıtları kullanmak ve sert sandalyelerde uzun süre oturmamak hemoroit sıkıntılarını rahatlatır.

5. Bacaklarda kamplar
Özellikle gebeliğin son aylarında görülür. Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi ile sinirlere basınç sonucu meydana gelir. Kalsiyum ve vitamin eksikliğinden de olabilir. İyi beslenmek gerekir. Özellikle B ve D vitaminleri alınmalıdır. Sık krampları olan gebeler düzenli yürüyüş yapmalı, dinlenmelidir. Kramp anında bacağını hafifçe kaldırıp karnına doğru çekmesi yararlıdır.

6. Varis
Varis, bacaklarda toplardamarların genişleyip kabarmasıdır. Uterusun giderek büyümesi, kanın bacak toplardamarlarından geriye dönüşünü engeller. Bu durum bazı gebelerde varislere yol açar. Bacakları yukarı kaldırarak dinlenmek, yürüyüşler yapmak, uzun süre ayakta durmamak bu durumu önleyebilir. Sıkı lastikli çorap giyilmemelidir.

7. Sık idrar yapma
Gebeler ilk ve son aylarda sık idrara çıkarlar. Uterusun büyüyerek mesane ve böbreklere baskı yapması sık idrar yapmaya sebep olur. İdrarda yanma hissedilirse idrar yollarında iltihaplanma olabileceği için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca genital temizliğe de dikkat edilmelidir.

8. Diş çürümeleri
Gebelik sırasında tükürük, diş minelerini etkileyebilen maddelerle daha fazla yüklü olduğundan dişler tehlikeyle karşı karşıyadır. İyi beslenmeme durumlarında kalsiyum ve flor yetersizliğine de bağlı olarak dişler çürümeye meyillidir. Çürümeyi önlemek için dişler düzenli olarak fırçalanmalı, süt ve süt ürünleri yeteri kadar tüketilmelidir.


2) Ne Kadar Kilo Alabilirim?

hamile kadın

Gebelik süresince kilonuza çok dikkat etmelisiniz. Genel olarak gebelik süresince 9 – 12,5 kilo alınması normal kabul edilir. 20. gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20.-26. gebelik haftasına kadar da 2-2,5 kg daha alınması idealdir.


3) Gebelik Zehirlenmesi (Toksemi!) Bende Olmaz Deme…  

hamile kadın 2

Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek kan basıncı (hipertansiyon), idrarda protein ve ödem görülmesi gebelik zehirlenmesinin belirtileridir. Küçük tansiyonu 8,5; büyük tansiyonu 16-18 olanlarda yüz, göz, el, ayak, parmak ve karında şişme, vulvada şişme olan gebelerde toksemi başlamış demektir. Hemen hastanede kontrol altına alınmalıdır. Gebelik zehirlenmesinden korunmak için gebelere tuzsuz yemeleri, istirahat etmeleri ve bol sıvı almaları önerilir. Bu durumda, doktor kontrolünde tansiyon düşürücü ilaçlar alınmalıdır.


4) Artık Ne Giyeceğim Diye Dert Etme RAHAT Ol…

gebe bir kadın

Gebelikte ilk üç ay her zaman kullanılan giysiler giyilebilir. 4. aydan itibaren bol ve rahat giysiler bebeğin kendini daha rahat hissetmesini sağlar. İç çamaşırları sıkı olmamalı ve pamuklu kumaştan yapılanlar tercih edilmelidir. Bacaklardaki kan dolaşımının engellenmemesi için lastikli, sıkı çoraplar yerine külotlu çoraplar kullanılmalıdır. Mevsim koşullarına uygun, terletmeyen, hafif kıyafetler gebeler için uygundur.

Vee son olarak..


5) Artık bir ANNE olacaksın… Bunu İyi Değerlendir

anne ve bebek

Hepimizin bildiği ve çok da sevdiği bir hadis vardır: “Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6) Bu hadise layık bir anne olabilmek için gebelikten itibaren çocuğuna İslami değerleri vermelisin. “Gebelikte nasıl olacak ki?” deme, bilim insanları çocuk anne karnındayken müzik dinletmelerini tavsiye ediyor. Sen de müzik yerine Allah’ın kelamını dinletebilirsin 😉 Bediüzzaman’ın, annenin çocuğa verdiği eğitim ve değerlerin önemini ifade ettiği çok güzel bir sözü seninle paylaşarak konuyu anlaşılır kılıp bitirelim. “İnsanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir” Sen onun üstadı olacaksın. Ne öğretirsen onu ilerde karşına çıkaracaktır. En önemlisi çocuk, söylediklerinden çok yaptıklarını örnek alır. Bunun için İslam’ı önce kendin tam yaşa.
Vesselâm.


 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format