Arkadaş Seçiminde Hz.Muhammed(as)’ın 5 Müthiş Önerisi

“Ölümüne kankayız!” cümlesini beraber kurduğun, hayatı doruklarına kadar dip dibe yaşadığın arkadaşın vardır. Ama öyle ki bazıları yanlış seçimdir senin için, sana bir şeyler katmaktansa seni kendi seviyesine indirir ve git gide daha da dibe çeker. Sonunda kendini hüsranın içinde bulabilirsin. İşte bu yüzden doğru seçimle gerçek dostlukların sırrını anlamak için bu yazıyı takip et! 🙂

1) “Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (1) buyurmuştur Rasulullah (a.s). Ne de güzel söylemiş! Mesela sen namaz kılıyorsan arkadaşını teşvik etmelisin ama o senin bu davetini reddediyorsa ve senin namazına müdahale ediyorsa arkadaşlığını sürdürmen doğru olmaz. Çünkü bir süre sonra aranızdaki bu anlaşmazlığı çözmeniz gerekecek ve bu çözüm için de senin, arkadaşını değil namazını bırakmaman gerekir. 🙁 Tüm ibadetlerin için bunu düşünmelisin, seni bu yönden engelleyen biri nasıl dostun olabilir ki zaten?

kişi dostunun dini üzeredir.


2) Mevlana ne de güzel söylemiş “Kusursuz dost arayan dosttan da olur.” Kusurluyuz ve sen de kusurlusun bu yüzden arkadaşının kusurlarını örtmelisin. Bunu açığa çıkarırsan ve büyütürsen kimse sana madalya takmayacak kardeşim. Önemli olan birbirini idare edebilmektir, geçimdir. Onun sevmediğin özellikleri onu kötü bir insan yapmadığı gibi bu dostluğunu bitirmek için bir sebep değildir. Hepsinden de öte iyi insan ilişkileri kurabilmek büyük bir erdemdir bu yüzden Rasulullah’ın (a.s) bu fermanını hatırla: “Mü’min, kendisiyle dostluk kurulabilen insandır. Kimseyle dostluk kurmayan ve kendisiyle de dostluk kurulamayan insanda hayır yoktur.” (2)

sözler köşkü sohbet


3) “Mü’min, mü’minin aynasıdır; onda bir ayıp gördüğünde onu düzeltir.” (3) Arkadaşının kötü alışkanlıklarını (Örneğin; sigara, namaz kılmamak, gıybet…) ona yardım ederek düzeltmeye çalış, onu güzel bir dille uyar ve o da seni uyarsın. Birbirinize en güzel iyiliği yapın. Böylece 3 günlük dünyaya ait değil hakiki âleme açılan bir dostluğu yakala!

küçük çoçuk arkadaşlar


4) “Hediyeleşiniz ki, birbirinizi sevmiş olursunuz, kalpteki kötü hisleri giderir.” (4) Ufak tefek problemin olduğunda aradaki buzları eritmek için arkadaşına gönlünden kopan bir hediye alabilirsin. Eğer sizin gerçek bir dostluğunuz varsa bu aranızdaki problemi çözer, kötü düşünceleri yok eder ve arkadaşlık bağınızı daha da güçlendirir.

birbirini seven dostlar


5) Ve son olarak kardeşim… “İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın.”(5) buyurmuş Rasulullah (a.s) yani sen sirkenin yanında durdukça çilek kokmayı bekleme. Arkadaşın senin yoldaşın, dünyadan ayrılmak üzere attığın her adımda yanında bulunan kişi aslında. Bu yüzden seni elinden tutup dünyevi veya uhrevi bir zarar dokunacak kimselerle değil, birbirinizi Allah’a anlatacağınız bir de bir güzel çay içeceğiniz kimselerle dostluk et! 🙂

dostluk

(1)Ebu Davud, 4833
(2)İbn Hanbel, II, 400″
(3)Edebü’l Müfred
(4)Hadis-i Şerif, Kütüb-i Sitte
(5)[Buhârî, Büyû 38]


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format