Bediüzzaman Said Nursi’ye Yapılan Eleştiriler

RİSALE-İ NUR ESERLERİNİN MÜELLİFİ BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ’nin ELEŞTİRİLDİĞİ 4 KONU

1) Said Nursi’nin Evlenmemesi

Bir çok defa sürgün edilen müellif ”her şeyini feda edecek hakikî fedakârlar lâzım geldiği bir zamanda, Kur’an-ı Hakîm’in hakikatına, değil dünya saadetimi, belki lüzum olsa âhiret saadetimi dahi feda etmeye karar verdim.” diyerek ahiret saadeti için dünya saadetini feda ettiğini vurgulamıştır. ”Bîçare bir kısım âlimler ve ehl-i takva insanlar, çoluk-çocuğunun maişet derdi için bid’alara fetva verdiler veya taraftar göründüler.” diyerek dine uygun olmayan fetvalardan kaçındığını belirtmiştir. ”Ben bir sünnet-i seniye olan evlenmek âdetini terkettim ki; tâ çok haramlara girmeyeyim ve çok vâcibleri ve farzları yapabileyim. Bir sünnet yüzünden yüz günaha girilmez.” ifadesiyle bir sünnet için farzları yerine getirememekten sakınmıştır.

bediüzzaman said nursinin evlenmemesi


2) Said Nursi’nin Sakal Bırakmaması

Sarık gibi bir sünneti asla terk etmeyen Bediüzzaman Said Nursi, neden sakal bırakmadığını şöyle açıklıyor. “… Bazı âlimler “sakalı tıraş etmek caiz değildir” demişler. Muradları, sakalı bıraktıktan sonra tıraş etmek haramdır, demektir. Yoksa hiç bırakmayan, bir sünneti terk etmiş olur. Fakat bu zamanda, dehşetli pek çok günah-ı kebîreden çekinmek için, bu terk-i sünnete mukabil, Risale-i Nur’un irşadıyla, yirmi sene haps-i münferit hükmünde işkenceli bir hayat geçirdik; inşaallah o sünnetin terkine bir kefarettir.”

said nursi sakal bırakmaması


3) Said Nursi’nin Bazen Cuma Namazını Terketmesi

“Evvelâ: Ben Şâfiîyim. Şâfiî Mezhebinde Cum’anın bir şartı; kırk adam imam arkasında Fâtiha okumaktır. Daha başka şartlar da var. Onun için burada bana cum’a farz değil. Ben, mezheb-i zamîyi takliden, bâzan sünnet olarak kılıyordum. (…)” diyerek Cuma namazı konusunda açıklamasını yapmıştır.

said nursi cuma namazını terk etmesi


4) Said Nursi’ nin Kıyamet Vaktiyle İlgili İfadelerini Gaybi Müdahele Olduğu

“De ki: «Göklerde ve yerde Allah’tan başka kimse gaybı bilmez. Onlar, ne zaman yeniden diriltileceklerini bilmezler.” (Neml 65) mealindeki ayetini defalarca eserlerinde zikretmiş müellife yapılmış bir iftira olabilir ancak onun gaybi haber verdiğini söylemek.

said nursi kıyamet kopması


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format