Berat Kandilinde Yapılabilecek En Güzel 5 Şey

1) Berat kurtuluş demektir! Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir.Yargı sisteminde herhangi bir suçtan aklanan bir kimse için beraat ettiği söylenir aynen öyle de inşAllah bu eşsiz gecede Allah’ın rızasını kazanmış bir şekilde günahlarımızdan berat edeceğiz; kurtulacağız!

dua etmek


2) ‘Peki bu gece ne yapmalıyız?’ diye soracak olanlara Rasulullah(a.s) müjdeyi şu şekilde vermiş:
“Şâban’ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:
‘İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.’Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.” (5 İbni Mâce, İkame, 191)

tövbe etmek


3) Bu mübarek geceye dair bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı da şudur ki :
Peygamber Efendimiz (a.s.m) bu gecede af dışı kalanları ; müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler (1), çok kin güden, anne-babasını inciten, zinada ısrar eden (2) anne-babasına asi gelen(3) olarak söylemiştir.Bu mübarek gecede tüm bu ayrılanlardan sıyrılarak Allah’ın rızasını kazanmak için kalbimizi tamir etmeye çalışmak yapılacak olan en güzel iştir.Dargınlıklar son bulmalı, anne ve babaya ne olursa olsun hürmet edilmelidir.

Namaz Kılmak


4) İşlenen sevaplı amellerin değeri başka zamanlarda 10 ise, Berat Kandili’nde 20.000’dir.
Gecenin manevi değeri dolayısıyla namaz, Kur’an okuma (eğer kişi okumayı bilmiyorsa öğrenme gayretine girme), zikir çekme(salavat, şehadet v.b) , tesbih ve istiğfarla geçirilmesi,kaza namazı kılmak, bu gece dolayısıyla muhtaçlara yardım ve benzeri hayırlı amellere özel bir önem verilmesi gerekir ki inşAllah 10 yerine 20.000 sevap kazandırsın.

Kuran okumak


5) Bu gece İlâhi rahmet coşmuştur.
Berat Gecesi insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu mübarek geceyi son gecesiymiş gibi düşünerek her şeyinden fedakarlık yaparak Allah’a yönelmelidir insan ki belki de affı bu dakikalardadır…Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakk’a iletip isteklerini O’ndan talep eden ve belalardan O’na sığınan bir insan olmak duasıyla…

kuranı kerim okuyan çoçuk


Yorum Yap

    Seda
    29 Mayıs 2018 - 21:27

    Blog yazısı yazmıyorsunuz artık fazla 🙁 / oysaki ben okuyordum blog yazılarınızı😑☺☺ 👍👍 / Bilmiyorum ama Ramazan ayından dolayı yazmayorsunuz diye tahmin ediyorum.🙄

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format