Bir Bardak Suda 7 Sünnet

Vücudun temel besin ihtiyacı olan su; beden, ruh ve sinir sağlığının yegane kaynağıdır. Düzenli ve yeterli su tüketimi; vücutta birçok problemin aşılmasına katkı sağladığı gibi sağlıklı ve zinde yaşamın da çözüm noktalarındandır. Peki su içerken hangi sünnetleri uygulayabiliriz?

1) SUYU YAVAŞ İÇMEK

Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem: “Su içtiğinizde emerek için, ağzınıza dökercesine içmeyin.” buyurmuştur. ( Câmiü’s-Sağîr, 1/392 ) Hikmetsiz iş yapmayan Allah Resulü (s.a.v) yemek ve soluk borumuzun yakınlığından dolayı soluk borumuza kaçmaması ve ilk sindirim merkezi olan ağzımızda ilk sindirimin başlaması için yavaşlığı bize nasihat etmiştir.

bir bardak su 7 sünnet


2) İÇECEĞİMİZ SUYA ÜFLEMEMEK

Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki: “Sizden biriniz su içtiğinde su kabına üflemesin.” (a.g.e. 1/294 ) Çünkü tükürükte hem mikroplar için besleyici maddeler bulunur hem de antibakteriyel etki gösteren maddeler bulunur. Tükürükte bulunan bu antibakteriyel maddelere rağmen besin atıkları ve epitel hücre parçaları, ağız boşluğunu mikroorganizmaların yerleşmesi için uygun ortam hâline getirir. Bu da ağzın mikroplanmasına ve kirlenmesine neden olur. Ağzımız envai çeşit mikropları barındırıyor. Çok tehlikeli ve değişik mikropların bulunduğu bir yer olmasından dolayı üflediğimizde bütün bu mikroplar içeceğimiz suyla vücudumuzun çeşitli bölümlerine ulaşıyor.

bir bardak su 7 sünnet


3) SUYU MÜMKÜNSE OTURARAK İÇMEK

Ebû Said el-Hudrî, Resûlullah’ın (s.a.v) suyu ayakta dikilerek içmeyi yasakladığını bildirmiştir. (Müslim, Eşribe, 114) Fakat Hazret-i Ali (ra) Kûfe Mescidi’nin kapısında ayakta su içti ve şöyle dedi: “Bazı kimseler birisinin ayakta su içtiğini fenâ görürler. Hâlbuki ben Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) benim içtiğimi gördüğünüz gibi su içtiğini gördüm. (Buhârî, Eşribe, 7/200) Ayakta su içmenin insanlara tıbben zarar verebileceğini belirten uzmanlar, “İnsanların mideleri pozisyonlarına göre farklılık gösterir. Yani ayakta ve oturur vaziyetteki midenin pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insanlar eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Bu da midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek onikiparmak bağırsağına geçer. Yani şöyle diyecek olursak insanların ayakta su içmeleri sonucunda suyu içerler ve hiçbir yere etkisi olmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer. Su insanlar için önemlidir. Bu sıvıyı ayakta içtiklerinde vücuttaki su midede birikmez ve vücuda hiçbir faydası olmaz. Bunu bilen Allah Resulü (s.a.v) suyu oturarak içmeyi tavsiye etse de insanlara zorluk olmaması için bazı durumlarda istisnaların olacağını göstermek adına ayakta da su içmiştir.

bir bardak sünnet 7 sünnet


4) SUYU SAĞ EL İLE İÇMEK

Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Biriniz yemek yediği zaman sağ eli ile yesin. İçtiği zaman da sağ eliyle içsin. Çünkü şeytan sol eli ile yer, sol eli ile içer.( Müslim, Eşribe) Çünkü bildiğimiz üzere insanın sinir sisteminde akmakta olan bio-elektrik sonucu beyin ve beden dışında Statik Elektrik ve Manyetik Alanlar ile değişken Elektromanyetik Dalgalar (Alanlar) meydana gelmektedir. Ancak bu Enerji Alanları da rastgele bir biçimde oluşmayıp tıpkı mıknatıslarda olduğu gibi beden üzerinde (+) ve (-) biçiminde kutuplanmıştır. Bu yüzden insanın sağ tarafı “pozitif”, sol tarafı ise “negatif” enerji alanına sahiptir. Sağ el ile içilen ve yenen besinlerin vitaminleri alınırken sol el ile içilen ve yenilen besinlerin posalarını almış oluyoruz.

bir bardak su 7 sünnet


5) MİDEDE SUYA YER BIRAKMAK

Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vessselem buyurdu ki: “Midenin üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini havaya ayırın.” ( Tirmizi, Zühd) Çünkü yemek sırasında su içmek sindirimi yavaşlatabilir. Yemekten önce su içmek daha sağlıklıdır çünkü mide duvarının korunmasına yardımcı olmanın yanında tok hissetmenizi sağlayarak aşırı yemek yemenizi engelleyebilir. Suyun, vücuttaki toksinleri atması, organları sulandırması, mineralleri hücrelere taşıması gibi bütün metabolik süreçlere katkıda bulunduğu herkes tarafından bilinir. Bu nedenle günde iki ile iki buçuk litre arası su içilmesini tavsiye ediyoruz. İmam-ı Gazalî der ki: “Yemek esnasında çok su içmemelidir. Ancak boğazında lokma kalırsa veya susamışsa o zaman su içebilir. Harareti olduğunda su içmek, tıbben faydalıdır. Çünkü su midenin düzenleyicisidir.”

bir bardak su 7 sünnet


6) SUYU ZİKİR, FİKİR, ŞÜKÜR PRENSİBİYLE İÇMEK

Suyu içerken “Bismillahirrahmânirrahîm” demek. Suyu içerken Allah’ın suyu ne güzel yarattığını düşünmek, suyun eşsiz bir nimet olduğunu adeta hayatın kendisi olduğunu anlamak ve Allah’a kalben teşekkür etmek. Suyu içtikten sonra Allah’a hamd etmek yani “Elhamdülillah” demek.

Ebû Hüreyre (ra) bildirmiştir: “Resûlullah (asm) süt kadehini aldı, Besmele çekti, içti ve Allah’a hamd etti.” ( Tirmizî, Kıyâmet, 2595)

Ömer ibn-i Seleme (ra) bildirmiştir: Ben Resûlullah’ın (asm) terbiyesinde bulunuyordum. Yemek yerken elim yemek kabının her tarafında dolaşırdı. Resûlullah (asm) bana: “Çocuğum! Bismillah de. Sağ elinle ye ve sana yakın olan taraftan ye.” buyurdu. (Tirmizî, Eşribe, 108 )

bir bardak su 7 sünnet


7) SUYU BİRDEN FAZLA YUDUMDA İÇMEK

Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem buyurmuştur ki: “Su bardağını ağzından uzaklaştır, sonra nefes al.” ( a.g.e. 1/38) Çünkü suyu oturarak 3 yudumla nefes alarak içmek en doğru olanıdır. Oturularak ve en az 3 yudumda içilen su, dil ve ağız bölgesinde daha fazla duraksadığından tükürük bezleri için gerekli olan suyun emilimini arttırıp anti bakteriyel ve antioksidan etkiye sahip tükürüğün salgılanmasını artırarak ağız ve diş sağlığına katkıda bulunduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Ayrıca midemizin pozisyonunu değiştirerek suyun bir anda boşa doğru boşanır gibi akmasını engelleyerek suyun mide asitlerine karışarak su içerisindeki mikropların ölmesine içtiğimiz suyun bağırsaklara arıtılmış bir şekilde geçerek bağırsak enfeksiyonlarına yakalanmamızı en aza indirmiş olur.

bir bardak su 7 sünnet

Su içerken hadisleri uygulayacağımız gibi suyun helâlinden olması farzdır. Cenâb-ı Hakk: “Size verilen nimetlerden hesaba çekileceksiniz.” (Tekâsür Sûresi: 8) buyurmuştur.
İsraf etmemek de farzdır. Cenâb-ı Hakk: “Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz.”( Araf Sûresi, 7/31) buyurmuştur.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format