Bir Müslüman’ın Telefonunda Bulunması Gereken 7 Uygulama

Devir teknoloji devri ya artık bizler de teknolojik olmak zorundayız gibi bir hâl var üzerimizde. Kendi iyiliğimiz için aslında en güzeli uzak durmak lakin bunu başarmak gittikçe zorlaşıyor ve bir süre sonra teknolojinin zorunlu hâle geldiğini hissedebiliyoruz. Madem bu durum zorunluluk gibi hissediyoruz ve bizler de bunu benimsedik o hâlde bunu neden hayra kullanmayalım?

Elhamdülillah Müslümanız! Müslümanız da telefonumuzdan da bir Müslüman olduğumuz belli olması gerek değil mi? Müslümanlığımız bizim kimliğimizdir. Ayar çekeceksek 7/24 Müslüman olup olmadığımıza dair ayar çekelim kendimize. Müslümanız değil mi? Ben de öyle düşünmüştüm.

Şimdi size telefonunuzda bulundurabileceğiniz 7 uygulamadan bahsetmek istiyorum:

1) ELİF-BA

Kur’an-ı Kerim çalışmalarına eğer yeni başlıyorsanız, olur ya Kur’an ile daha yeni tanışma fırsatı bulduysanız Diyanet’in Elif-Ba uygulamasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. UNUTMAYIN! ÖNEMLİ OLAN GEÇ KALMIŞ OLUŞUNUZ DEĞİL, ŞU AN BİLE BAŞKA ŞEYLERLE UĞRAŞMAK VARKEN KUR’AN’I ÖĞRENMEK İÇİN ADIM ATMAYA BAŞLIYOR OLUŞUNUZDUR.

Uygulamanın içeriğinde Elif Ba Cüzü ve Tecvid Dersleri vardır. Alıştırma bakımından bir sürü örnek konulmuş. Telefonu sesliye alıp herhangi bir içeriğe basarsanız nasıl okunduğunu da sesli bir biçimde duymuş olursunuz.

 2) QURAN KURAN

Telefonumuzda bulunup sık sık açıp okumak, hayatımızda uygulamaya koymak, bir ayeti merak ettiğimizde açıp bakmak için Kur’an-ı Kerimimiz’in bulunması gerekiyor. Ne de olsa Müslüman’ın kitabı. Lazım olmalı değil mi?

“De ki: ‘Bana ancak, bu beldenin (Mekke’nin); onu mukaddes kılan ve her şey kendisine ait olan Rabbine kulluk yapmam emredildi. Yine bana, Müslümanlardan olmam ve Kur’an’ı okumam emredildi.’ Artık kim doğru yola girerse yalnız kendisi için girer. Kim de doğru yoldan saparsa, de ki: ‘Ben ancak uyarıcılardanım.'”

(Neml Suresi, 91-92. Ayet)

Bu uygulamamızda her sayfanın alt kısmında o sayfanın meali bulunmaktadır. Aynı zamanda da sayfayı 30 değişik ses tarafından dinleme imkânı bulunmaktadır. Meal olarak da bir sürü dilin çevirisi bulunmaktadır. Türkçe bakımından 3 tane meal çevirisi vardır. Pusula, Mekke ve Medine’den canlı yayın imkanı, uygulamanın kendisinin seçtiği bir ayet ile günlük ayet uygulaması, en yakın caminin bulunması, hicri takvim hesaplaması gibi güzellikler bizi beklemektedir.

“İman edenlerin Allah’ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan birçoğu fasık kimselerdir.”

(Hadid Suresi, 16. Ayet)

“Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah’ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.”

(Rad Suresi, 28. Ayet)

“Rabbini, içinden yalvararak ve korkarak, yüksek olmayan bir sesle sabah-akşam zikret ve gafillerden olma.”

(Araf Suresi, 205. Ayet)

1400 küsur senedir Müslümanların yoldaşı olan Kur’an’ın, o zamandan bu zamana “İman edenlerin Allah’ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi?” ayetiyle bizi baş başa bırakması ne kadar da manidar. Neden kalplerimiz hâlâ saygı ile ürpermiyor? Kalplerimizin katılaşmasından Yüce Yaradan’a sığınırız. Allah’ı zikretmek kalbe sükunet verir. Kalbimizin sükûn bulmasının vakti gelmedi mi? Araf Suresinde “NASIL”ı, “NİÇİN”i bize gayet güzel bir biçimde bildiriliyor.

Zikretmek güzeldir. Gelsenize.

3) HASENAT HATİM INTERNATIONAL

Eğer derseniz ki ben hatim yapmak istiyorum “Hasenat Hatim International” programı bu konuda biçilmiş kaftan. Birbirinden güzel sese sahip 6 okuyucu, farklı dillere çevrilmiş ve 18 adet Türkçe meal sahibi, çalma hızı ayarlı ve uygulamayı kapattığınızda arka planda okuma özelliğine sahip değerli bir uygulamadır. Tabii öncelikle Wi-fi’nin bulunduğu bir yerde bu okuyucuların seslerini ve meallerini indirmek lazım. Sayfada tecvid kuralları bulunan yerler renklerle ifade edilip bu renklerin hangi tecvid kuralı olduğu sayfanın alt bölümünde belirtilmektedir.

İş yaparken, boş dururken, canımız sıkıldığında neden bu vakti değerlendirmeyelim? Güzel fırsatlar bunlar.

“Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. ‘Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru.’ derler.”

(Al-i İmran Suresi, 191.Ayet)

 

4) CEVŞEN

Cevşen ile ilgili birçok düşünce ve görüş vardır. Şii kaynaklarından gelmiş olmasından ötürü Sünniler pek olumlu bakmamaktadır. Ama Cevşen’in içeriğine baktığımızda Allah’ı bütün eksikliklerinden tenzih eden yaklaşımı ve değişik bakış açılarıyla Allah’ın izzetini, kudretini, cömertlik sahibi oluşu, rızıklananların rızık vericisi olduğunu gibi bir sürü özelliklerini, isimlerini toplu hâlde belirten değerli bir duadır. İçeriğine bakılıp öyle karar vermek gerekir. Cevşen 100 bab ve dua kısmından oluşmaktadır. İstek dahilinde cevşeni dinleyebileceğiniz okuyucu destekli bir uygulamadır.

 

5) MUSLİM ASİSTAN

Namaz vakitleri, zikirmatik, kıble bulucu ve aynı zamanda bulunduğunuz konuma göre size yakın camileri size olan uzaklığıyla hesap eden güzel mi güzel bir uygulamadır kendileri. Zikir konusunda pek fazla seçenek bulunmamaktadır fakat bu konuda istenilen zikri rahatlıkla ekleme imkanı bulunmaktadır.

Cemaatle kılınan namazın ehemmiyetini anlamak için Abdullah ibni Ömer (Radıyallahu Anhuma)’in şu sözlerine kulak verelim:

“Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Cemaatle kılınan namaz, münferiden kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir!’ buyurdu.”

(Buhari 685, Müslim 650/249, Malik 1/129, Ebu Avane 2/3, Nesei 836, Tirmizi 215, İbni Mace 789, İbni Hibban 2052, Beyhaki 3/59, Begavi 785)

Cemaat kelimesi Arapça kökenlidir ve “insan topluluğu” anlamına gelmektir. Cami de kelime olarak Arapça kökenli olup cem (Toplanma, bir araya gelme) kelimesinin kökünden türemektedir.  Cami “toplayan, bir araya getiren yer, toplanma yeri” demektir. Biz Müslümanların toplanabileceği, birlikteliğin sağlanabileceği en güzel yerlere örnek olarak camilerimiz, mescitlerimiz verilebilir. Sırf Allah’ın rızası için yapılan bu güzide yerler biz Müslümanların uğrak yeri olmalı ve bir araya gelmek için çaba göstermeliyiz.

Diyanet Vakfı Meali:

“(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.”

(Ankebut Suresi, 45. Ayet)

CAMİ varsa İBADET vardır. İBADET varsa NAMAZ da vardır. Hele o NAMAZ dosdoğru kılınan bir NAMAZsa Elhamdülillah İYİLİKLER, GÜZELLİKLER vardır. Çünkü ALLAH bildirdi ve mutlaka olacaktır.

 6) KUR’AN EZBERLEMEK / MEMORİZE QURAN

Kur’an Ezberlemek için güzel bir uygulama. Deneme sürümü ve tam sürümü bulunmaktadır. Deneme sürümünde 30. cüz aktif olarak ezberleniliyor. Diğer cüzlere ulaşmak için tam sürüm yüklenmelidir. İstenilen sureye tıklayıp ayetler ezberlendikçe işaretleme yapılır. Ayeti ezberlerken nasıl okunduğunu merak edenler için Sheik Mishary Al – Afasy tarafından seslendirme yapılmaktadır. Program içerisinde 6 kişilik profil oluşturulabilmektedir. Her profilin kendi ezberini takip etmesi sağlanabilmektedir. İsterseniz arkadaş grubunuzla, isterseniz ailenizle birlikte ezber yaparak birbirinizi teşvik edebilirsiniz.

 

7) SORULARLA İSLAMİYET

İslamiyet ile ilgili aklınıza gelebilecek sorulara yanıt bulabileceğiniz bir uygulamadır. Ekranda gözüken üst taraftaki kitaplardan alt kategoriler seçilip bu alt kategorilerle ilgili sorulara ulaşabilirsiniz. Başka sorulara dönmek için püsküllü kısma ve başka kategoriye ulaşmak isterseniz de kitaplara tıklamanız yeterlidir.

“İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17) Hadis-i Şerifini dikkate almak zorundayız.

“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” (Müslim, Zikr 39. Ayrıca bk. Buhârî, İlim 10; Ebû Dâvûd, İlim 1)

Dinimiz kolaylıklar dinidir Elhamdülillah. Bir adım atmak Allah bilir nelere vesile olacaktır. Okuyun ve öğrenin kardeşlerim! İlmin neferi olun inşâAllah.

 

 

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format