Boşanmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Şey

1) Evliliğin huzur ve mutluluk içinde devam ettirilebilmesi her şeyden önce eşlerin birbirini sevip saymalarına bağlıdır. İslâm’a göre evlilikten maksat, huzurlu bir aile hayatı kurmak ve böyle bir yuvada iyi bir nesil yetiştirmektir. Fakat hepsinin bu hedefe ulaştığı söylenemez. Bu durumu, çekilemez hâle gelen çiftler evlilik hayatlarına boşanma ile son vererek bu ıztıraptan kurtulmak isterler. Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Allah nezdinde helalin en sevimsiz olanı boşamadır.” (Ebû Davûd, Talâk, 3) bu hadisten anlaşılacağı gibi boşanmak ihtiyaç hâlinde helaldir, mübahtır.

 

2) TÜİK’in 2016’da yaptığı araştırmaya göre boşanmaların 2016 yılında %39,1’i evliliğin ilk 5 yılı, %21’i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti. Türkiye’de 2016 yılında toplam 126.164 boşanma olayı gerçekleşmiş. Yani bu tabloya bakarak binlerce insan anlaşamıyor ve buna bağlı olarak bir şekilde yollarını ayırıyorlar diyebiliriz. Boşanma sebepleri arasında aldatma, ilgisizlik, terk, kumar, bağımlılık, yalan, şiddet, hakaret, aşağılama gibi birçok neden vardır ancak asıl önemli konu evliliği bu raddeye neyin getirdiğidir.

 

3) İslam “gerçekçi” bir dindir yani evlilik nasıl ciddi bir iş ise boşanmak da öyle ciddidir dolayısıyla ciddi bir sebep gerektirir. Yaşadığımız asırda “Yalnızca 1 gün evli kaldı, 3 hafta sonra boşandılar.” gibi evliliği evcilik oyunu hâline getiren haberlere tanıklık etmişsinizdir. Durum böyle olunca boşanmak çok kolay başvurulabilir bir hâle geliyor. Halbûki boşanmak ilk değil, son çare olmalıdır. Her tartışmanın, kırılmanın sonu mahkemede bitseydi şu anda belki de evli çift kalmayacaktı bu sebeple boşanmayı düşündüren nedenler eşlerin gerçek bir nedene bağlı böyle bir karar almasıyla oluşmuş olmalıdır.

4) Boşanma gerekçesi olarak düşünülen neden, ele alınmalı ve çözümler bulunmalıdır. Eşler ilk olarak İslam’ın evlilikle ilgili öğütlerine ne derece uyduğunu göz önüne almalıdır. Erkek, “Erkeğin en hayırlısı, kadına en iyi davranandır.” (bk. Buhâri, Nikâh 43; Müslim, Fedâil 68) tavsiyesini ne derece uygulayabildiğini düşünmelidir, kadının ise eşine karşı olan tutumunu İslam’ın tavsiye ettiği tutum ile kıyaslayarak düşünmeli ve sonra bir karara varılmalıdır.

5) Toplumda kısa süren evliliklerin nedenleri genellikle güzellik, para, şöhret gibi geçici unsurların esas tutulmasıdır. Esas olarak “İslam’ın tavsiye ettiği” iman, ahlak, kanaat gibi kriterleri esas kabul eden evlilikler genel olarak bir ömür sürmektedir. Evlilikte bu gayeler kişilerin ihtiyaçları için de belirleyici faktörlerdir. Karşısındaki insanın ahlakını esas kabul etmiş biri başka bir ihtiyaç görmez kanaat eder ancak “para” merkezli kurulmuş bir evlilikte parasızlık, normal olarak boşanma sebebi olacaktır.

6) Evliliğin yönü, cetveli değiştirilebilir: Evlilik zenginlik gibi bir esasa dayalı ve birtakım sebepler sonucu “parasızlık” nedeniyle bitiyorsa kişiler bunu evliliğin bitme sebebi yapmayabilir. Evliliğindeki bu olayı kanaat ederek tolere edebilen bir kişi huzura adım atmış olacaktır. Çünkü dünyalık isteklerin hiçbir zaman tokluğu olmaz, evliliğin bitme sebebi bu gibi fikirlerin olması oldukça “şükürsüzlük ve kanaat edememe” ürünüdür.

7) Evlilik kutsaldır, evliliği sürdürmek mükafatı olan bir iştir ancak illa ki evlilik sürecek diye bir zorunluluk ve kaide yoktur. İslamiyet insanlara boşanmayı helal kılmış ve bu hürriyeti vermiştir. Eğer evlilikte kişiler için affedilemeyecek kabahatler, hatalar, her iki taraf için yıpratıcı hâle gelmiş faktörler varsa ve çiftlerin ayrılmaları iki taraf için daha olumu bir sonuç çıkaracaksa boşanmak bu noktada tercih edilebilir. Boşanma ile karşı karşıya kalan bir insan “kanaat, adalet, şükür” çemberi içerisinde bir düşünceye girmeli ve bu durumu Allah’a yakın olup dua gayretiyle bir karara bağlamalıdır.

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format