Çörek Otu Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey


1) Poğaçalarımızın vazgeçilmez siyah küçük süsünün, 1400 yıl önce şöyle bir hadise konu olduğunu biliyor muydunuz? Bilimin “b” sinin olmadığı bir asırda tüm hastalıklara iyi gelen bir şey var diyen biri var desem… Efendimiz (a.s.m), tam 14 asır önce bizlere böyle bir müjdeyi vermiş ve demiş ki : “Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” (1)

2) Çörek otunu popüler yapan özelliklerinden birisi dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından tam bir kanser düşmanı olması. CA: A Canser Journal for Clinicians dergisinde 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre ABD’de 1,5 milyon yeni kanser vakası, 1500’den fazla ölüm beklendiği ifade edilmektedir. Moleclar Canser Therapeutics dergisinde yayınlanan bir araştırmada, çörek otundan elde edilen “Thymoquinone” isimli maddenin tümör hücrelerinin çoğalmasını, çevre dokulara yayılmasını ve diğer organlara yayılmasını engellediği tespit edilmiştir.

3) İbni Sina’nın tıp tarihi açısından önemli bir kaynak olarak kabul gören eseri “Kanun”da çörek otunun metabolizmayı uyaran ve halsizlik-uyuşukluk giderici etkisi vurgulanmaktadır. Ayrıca çörek otunun akciğerleri güçlendirdiğinden, iç arınma ve detoks etkisi yaptığından, ateşi düşürdüğünden, soğuk algınlığı, baş ve diş ağrısını giderdiğinden, cilt hastalıklarını iyileştirdiğinden ve yara tedavisindeki etkisinden, bağırsak parazitlerini düşürmede ve haşere sokmalarında ilaç olarak kullanıldığından bahsedilen “Kanun”da zengin besin ve enerji değeriyle çörek otu vurgulanmakta ve çörek otu yağının vücut ısısını dengelediğinden söz edilmektedir. (2)

4) Sağlıklı bir yaşam için güçlü bir bağışıklık sistemi şarttır. Çörek otundaki B1, B2 ve B6 vitaminleri, birçok enzimin üretiminde önem taşır ki bunlar bağışıklık sisteminin bastırılmasını ortadan kaldırır ve dolayısıyla güçlendirir.

5) Damar hastalıklarını önler. Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür. Kalp sağlığını koruyucu etkisi çörek otunun faydaları arasındadır. Çörek otu içinde bulunan timokinonun kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Anti-mikrobiyal, anti-bakteriyal, anti-virüs ve anti-fungaldır. Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir. Bu adeta benzersiz bir ilaç olduğunu ortaya koyuyor.

 


6) Romatizma, kolesterolün yükselmesini engellemede ve şeker hastalığı (diyabet) gibi metabolizma hastalıklarına faydalıdır. Çörek otu, kronik hastalıklarda şaşırtıcı iyileşmeler sağlar. Çocuklarda özellikle sinir ve deri hastalıklarına, astım ile alerjiye iyi gelir. Egzamalı deriye sık sık çörek otu yağı sürüldüğünde deri çabuk iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü tesirinden dolayı çok fayda sağlar.

7) Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır. Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir. Ateş düşürmeye yardım eder, baş ağrısını giderir. Burun tıkanıklığını giderir, uykusuzluk problemine iyi gelir.

Karşımızdaki bir Peygamber (a.s.m), bir doktor, bir psikolog, bir hukukçu, mükemmel bir baba, harika eş ve birçok özelliğe sahip anlatmaya doyamadığımız her yönüyle muazzam bir insan ve onun sünnetleri her biri ayrı hazine…Hadislerinden yalnızca bir tanesi ele aldık bu yazıda ve satırlarca faydalarından söz ettik. Bu söz edilenler maddi yararları ancak bunun yanı sıra manevi olarak çok sevabı olduğunu da Allah Rasulü’nün (a.s.m) ifadeleriyle belirtmek istiyorum: “Ümmetimin fesadı zamanında kim sünnetime temessük ederse (yapışırsa), ona yüz şehid ecri vardır.” (3) Her yeni güne bir sünnet kazandırmak duasıyla…

 

(1) [Buhari, Tıbb 7;Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizi, Tıbb 5, (2042), 22, (2071)]

(2) Mukadder G., KUTSAL TOHUM (NİGELLA SATİVA): ÇÖREK OTUNUN İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİNE İLİŞKİN BAZI BİLGİLER (2011)

(3)(el-Bağavi, Hüseyin b. Muhammed eş-Şafi, Mesabihu’s-Sunne, I-II, Beyrut, ty. I, 40, no: 130; el-Munavi, Abdurra‘uf, Feyzu’l-Kadir, I-VI, Beyrut, ty. VI, 261. (no: 9171-9172); Ümmetin bozulduğu zaman sevapların çoğalağı konusu için bk. Taftazani, Mesud b. Ömer, Serhu’l-Makasıd, I-V, Beyrut 1988 I, 308; el-Heytemi, Ahmed b. Hacer, es-Savaiku’l-Muhrika, Kahire 1385, s. 210.)

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format