Çörek Otunun 6 Faydası

Bir yerlerden okumuş ya da birilerinden duymuşuzdur çörek otunun faydalı olduğunu. Hatta Efendimiz (sav)’in tüketilmesini tavsiye ettiği de sosyal medya hesaplarında çıkmıştır karşımıza. Faydası saymakla bitmez elbette. Çörek otunun onlarca faydasından altı tanesi:

1) Astım

astım ilacı

2010 yılında yapılan bir dizi laboratuvar çalışması sonucunda çörek otunun astım hastalığına yönelik olumlu etkilerinin olduğu kanıtlandı. Bilim adamları tarafından yapılan diğer araştırmalar çörek otu yağının ihtiva ettiği antienflamatuar özelliğin solunum yolu adalelerini genişlettiği tespit edilmiştir, diğer bir ifade ile astım tedavisine yardımcı olmaktadır.


2) Tansiyon

tansiyon ölçme aleti

“Klinik Farmakolojisi’nin Temelleri” adlı dergide yayınlanan laboratuvar araştırmaları sonucu çörek otu yüksek tansiyonu düşürme noktasında önemli bir fonksiyon üstlenmektedir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar uzmanına danışarak belirli miktarda çörek otu kullanarak tansiyonlarının düşmesini sağlayabilirler.


3) Boğaz Ağrısı

boğaz ağrısı çeken bir adam

Çörek otu, bademcik ve boğaz iltihaplarına da iyi gelmektedir.


4) Karaciğer Hastalığı

karaciğer hastalığı

Çörek otunun karaciğeri bazı zehirlenme türlerinden koruduğu bilinmektedir. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel araştırmalar da bunu ispatlamıştır. Yapılan araştırmalar, çörek otunun karaciğer üzerine karbon tetrachloridin zehirli etkisini azalttığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte çörek otunun karaciğer kanserinden korunmak için etkili bir yöntem olduğu anlaşılmış oluyor.


5) Şeker Hastalığı 

şeker hastalığı diyabet

Tohoku J Exp Med Dergisinde yayınlanan laboratuvar çalışmaları sonucuna göre, Türkiye 100. Yıl Üniversitesi’nde, araştırmacılar tarafından fareler üzerinde yapılan deneyler sonucu çörek otu yağının kan şekerini düşürme noktasında önemli rol aldığı ortaya konulmuştur. Aynı deney daha sonraki yıllarda Yeni Zelenda’da tavşanlar üzerinde yapılmış ve aynı sonuç alınmış bununla birlikte damar sertliğinin ortadan kaldırılması noktasında da önemli faktör olabileceği ispatlanmıştır.


6) Meme Kanseri

meme kanseri

Birleşik Devletler Mississipi Üniversitesi’nde yapılan deneyler sonucunda çörek otunun meme kanserine neden olan kanser hücreleri yavaşlatmada başarılı olduğu ortaya konmuştur.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format