Dedikodunun Ne Kadar Kötü Bir Şey Olduğunu Bilmek İstermisin?

1) Dedikodu yani gıybet aşağıların silahıdır ve ahiret hayatımızı tam anlamıyla zehirleyen unsurların başında gelir.”Mü’minler ancak kardeştirler” ayeti İslâm toplumunu bu iman kardeşliği üzerinde yükselen güçlü bir toplum yapmaktadır. Böyle bir toplumda gıybet yoktur. Çünkü, Hz. Peygamber (s.a.s)’in buyurduğu gibi, “Mümin müminin aynasıdır. Mümin iki el gibidir, birisi diğerini temizler.” Bu ölçüler, toplumu fitne ve bozgunculuktan uzak tutar.Gıybet ise bu bütünlüğü tam anlamıyla tarumar eden bir bozucudur.

dedikodu yapmak


2) Dedikoduyu Allah, Kur’an-ı Kerimde ölmüş kardeşinin etini yemek olarak bizlere çirkinliğini gösteriyor: “Bir kısmınız diğerlerinizin gıybetini yapmasın. Sizden biriniz ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bundan tiksindiniz değil mi?” (Hucurat, 49/12)

kuranı kerim kapağı


3) Gıybet hakkında birçok kategori vardır ancak genel olarak ayırt etmek için Efendimiz (a.s)’ın bu fermanı yeterlidir :”Gıybet, kardeşini hoşuna gitmeyecek şekilde anmandır.” (Tirmizî, Birr, 23; Dârimî, Rikat, 6; Mâlik, Muvatta, Kelâm,10; Ahmed b. Hanbel, II/384, 386).

gıybet etmek


4) “Ey kalbiyle değil, sadece diliyle iman edenler topluluğu! Müslümanların gıybetini yapmayınız, ayıplarını araştırmayınız. Zira kim kardeşinin ayıp ve kusurlarını araştırırsa, Allah da onun kusurlarını araştırır. Allah, kimin kusurunu araştırırsa, onu evinin içinde bile olsa rezil ve rüsva eder.” (Ebû Dâvud, İbn Ebî Dünya).

gıybet ile ilgili hadis


5) Gıybet edilen bir ortamsa susmak da gıybete ortak olmak anlamına gelir, bu sebeple müdahale etmek ve gıybeti edileni savunmak gerekir :”Bir kimse yanında hakarete maruz kalan bir mümine gücü yettiği hâlde yardım etmezse, Allah o kimseyi kıyâmet gününde insanların önünde rezil eder.” (Tebarâni).

gıybet, acizin çabasıdır


6) Bu alışkanlığa son vermek için bir başka neden: “(Falancanın boyu kısadır) diyen birine, Peygamber efendimiz, (Bu sözün denize atılsa, denizi kokutur) buyurdu.” (Tirmizi)

gıybet eden yumurtalar


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format