En Tehlikeli 4 Hastalık ve Şifası

SONSUZU KAYBETTİREN 4 HASTALIK VE ŞİFASI

Hastalık köpük gibidir günahları temizler.” (Risale-i Nur) Maddi hastalıklar bizi halsiz, yorgun, güçsüz bırakır. Bazen olur ki bir bardak su içmeğe takatimiz olmaz. Sabrederek hastalığın vazifesini yapıp gitmesini bekleriz.

Peki ya Manevi hastalıklar? Nedir bu manevi hastalıklar? Kanserden daha mı tehlikeli? hastalık var ki, eğer çaresine bakılmazsa sonsuzu kaybettirebilir. 

1) Birinci hastalık: “Yeis”tir:

Amele ve tâate muvaffak olamayan azaptan korkar, ye’se düşer.(Risale-i Nur) İbadetleri yerine getirmemek Allah’a itaat etmemek insanda ümitsizliğe kapılmaya sebep oluyor ki Allah Kur’an’da bu hastalığa kapılanlar için şöyle buyuruyor;

De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Zümer Sûresi, 39:53.)

ümitsizlik hastalığı


2) İkinci hastalık: “Ucb”dur.

Ye’se düşen adam, azaptan kurtulmak için, istinad edecek bir noktayı aramaya başlar. Bakar ki, bir miktar hasenat ve kemâlâtı var. Hemen o kemâlâtına bel bağlar. Güvenerek der ki: “Bu kemâlât beni kurtarır, yeter” diye bir derece rahat eder. Halbuki, a’mâle güvenmek ucubdur, insanı dalâlete atar. Çünkü, insanın yaptığı kemâlât ve iyiliklerde hakkı yoktur. Mülkü değildir; onlara güvenemez. (Risale-i Nur). Ucb’a yakalandıysa kalbimiz, “Mülk Onundur; hamd de Onadır; havl ve kuvvet ise ancak Ondandır.” Demeliyiz.

ucb hastalığı


3) Üçüncü hastalık: “Gurur”dur.

Evet, gurur ile, insan maddî ve mânevî kemâlât ve mehasinden mahrum kalır. Eğer gurur saikasıyla başkaların kemâlâtına tenezzül etmeyip kendi kemâlâtını kâfi ve yüksek görürse, o insan nâkıstır. Böyle insanlar, malûmat ve keşfiyatlarını daha yüksek görmekle, eslâf-ı izâmın irşadat ve keşfiyatlarından mahrum kalırlar. Ve evhama mâruz kalarak, bütün bütün çizgiden çıkarlar. Halbuki, eslâf-ı izâmın kırk günde yaptıkları bir keşfiyatı, bunlar kırk senede bulamazlar.(Risale-i Nur)

gurur hastalığı


4) Dördüncü hastalık: “Sû-i zan”dır. 

Evet, insan hüsn-ü zanna memurdur. İnsan, herkesi kendisinden üstün bilmelidir. Kendisinde bulunan sû-i ahlâkı, sû-i zan sâikasıyla başkalara teşmil etmesin. Ve başkaların bazı harekâtını, hikmetini bilmediğinden takbih etmesin. Binaenaleyh, eslâf-ı izâmın hikmetini bilmediğimiz bazı hallerini beğenmemek sû-i zandır. Sû-i zan ise, maddî ve mânevî içtimaiyatı zedeler.

sui-zan hastalığı

Detaylı Olarak Bu Konu Hakkında Aşağıdaki Sohbeti İzleyebilirsiniz…


https://www.youtube.com/watch?v=xk3hl9Monuo&t=340s

Yorum Yap

    Seda
    23 Mart 2018 - 07:49

    Abi blog yazıların çok güzel/ ve sabah sabah yazmak daha iyi / otobüste boş boş durmayım diye blog yazılarınızı okuyorum..? 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format