Ezber Yapmayı Kolaylaştıracak 5 Madde

“Bir türlü kafam almıyor.” gibi bahaneler artık geride kaldı. İşte ezber teknikleri…

1) Kodlama Tekniği

empati1

 Bilgileri kodlama stratejileri:

Loci Yöntemi: Bilgilerin sırayla bellenebilmesi için onları çağrıştıran görsel imgeler oluşturulur. Örneğin başlıkları hatırlamak için evin tüm odaları hafızaya atılır (zihinsel olarak canlandırılacak biçimde) ve her bir başlıkla oda birlikte düşünülür.

Bağ Yöntemi: Kelimeleri hatırlama için onları çağrıştıran görsel imgeler oluşturulur. Bu imgeler kurgu hâlinde, birbirleriyle ilişkilendirilerek hafızaya atılır.

İlk Harf Yöntemi: Her dizedeki cümlenin ilk hecesi/harfi kullanılır. İsim, tarih, formül öğrenirken faydalı bir tekniktir.


2) Hedef Belirleyin

empati2

 Kendimize bir hedef koymalısınız. Mesela “Bir ayeti veya bir sureyi ya da herhangi başka bir şeyi 3 gün içinde ezberleyeceğim.” hedefini koyduğunuz zaman beyniniz de kendini ona göre kodladığı için 3 gün içerisinde o ezberi yapabilme olasılığınız çok daha artmış olacaktır.


3) Sabah Namazı

3 çoçuk

 Sabah namazından sonra gün aydınlanmaya başladığı zaman ezber yaparsanız bu ezber yapmak için en uygun zaman olur. Bazıları kolay ezber yapabilmek için gece yatmadan önceki zamanın kullanılması gerektiğini söylese de bu pek de doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü geceleri beyninizde bütün günün yorgunluğu olacaktır. İşte bu nedenle ezber yapmak için zihninizin dinç olacağı sabahın erken saatlerini tercih etmelisiniz. Sabah ezberlediğiniz ve gün içinde tekrar ettiğiniz bilgileri gözden geçirmelisiniz. Böylece aklınızda kalmasını istediğiniz bilgilerin kalıcılığı % 20 ila %30 oranında artacaktır.

Dipnot: Ee o kadar uyandın bari namazı kıl da öyle devam et, gelen bereketi hissedeceksin. 😉


4) Belleği Güçlendiren Yiyecekler Tüketin!

baba ve kız çoçuk

 Evet yediğimiz besinlerin hafızamız üzerinde tahmin etmediğiniz kadar etkisi var. Ezber yaparken ya da daha öncesinde tüketeceğiniz yiyecekler ile beyninizi daha aktif biçimde kullanabilir, çalışmalarınızdan daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Haftada en az bir kez fırında ya da ızgarada pişirilmiş balık yiyenlerin beynindeki bilişsel faaliyetlere ilişkin gri maddenin hacminin yüzde 14 fazla olduğu görüldü. “American Journal of Preventive Medicine”

Bunun yanı sıra kuru üzüm, fındık, bir beyin şeklinde olan ceviz, K vitamini barındıran ıspanak, brokoli, süt ve süt ürünleri, yeşil çay, yumurta, elma, muz, soğan, havuç gibi yiyecekleri tüketerek çok daha kolay bir şekilde ezber yapabilirsiniz.


5) Kendinize ya da Başka Birine Anlatın!

teyzeye yardım eden kız

 Eğer yanınızda ezberlediğiniz şeyleri anlatabileceğiniz birisi varsa ona yoksa da kendi kendinize anlatmayı deneyin. Hatta daha sonra söylediklerinizi tekrar etmek amacıyla ses kaydı bile yapabilirsiniz. Böylece ne kadar doğru ezber yaptığınızı görebilir, hatalı olduğunuz yerlerde düzeltmeler yapabilirsiniz.

Sonuç olarak;
Evet, bu yöntemler ile siz de kolay bir şekilde ezber yapabilirsiniz. Yalnızca sizin için en uygun olan tekniği belirlemeli ve ezber yapmanın çok zor olduğu düşüncesini kafanızdan silip atmalısınız.


 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format