Günlük Uygulanabilecek Sünnetler

Allah’ın Seni Sevmesini İstiyor Musun?

“Tabii ki, Rabbinin kuluna muhabbet duymasını kim istemez ki!” diyorsan bu yazı tam sana göre ☺ Bu yazımızda Efendimiz (asm)’ın bilimsel izahlarıyla sünnetlerinden bahsedeceğiz. Sünnet; Peygamber Efendimiz’in söz, fiil ve hareketlerine dayanan “yüce prensipleri” demektir. Peki sünnetle bu başlığın alakası nedir? Sonunda sen de anlayacaksın inşaAllah.

Haydi okumaya başla☺

1) Yemeğe Tuz ile Başlamak

Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde midede mukus sıvısı salgılanmaya başlar. Bu mukus sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturur ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmamasını ve dolayısıyla yorulmamasını sağlar. Mide ağrıları, hazımsızlık ve sindirim problemleri için soda yerine, Efendimiz’in bu güzel sünnetini şiddetle tavsiye ediyorum. ?

sünnet tuz


2) Yemeği Sol Ayağı Katlayıp Sağ Ayağı Karna Çekerek Ve Oturarak Yemek

Bu pozisyonda yemek yemek, su ile doldurulmuş balon şeklinde olan midenin çıkış kısmını kapatarak yenilen gıdanın tam sindirilmeden bağırsaklara kaçmasını önler ve midenin erken dolmasını sağlar. Çağımızın modern vebası olan “obezite” ile mücadeleye yine Efendimiz’in güzel sünneti yetişiyor. ?

yerde oturup yemek yemek


3) Misvak Kullanmak

Diş macunları onlarca bileşenden oluşan kimyasal deterjanlardır. Diş fırçaları ise kanserojen maddeleri içeren birer plastik. Oysa misvak tamamen doğal özlerden oluşan ve ağızdaki (sadece) zararlı mikroorganizmaları bloke eden, yararlı mikroorganizmalara müdahale etmeyen, diş çürümesini engelleyen en iyi diş temizleme vasıtasıdır. İlginç olansa tüm bunları 1400 sene evvel, hiç kimya dersi almamış olan ve hatta okuma yazma bile bilmeyen Nebiyyil Ümmi Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi Vessellem) bilmiş ve biz ümmetine asırlar önce tavsiye etmiş olmasıdır.

misvak kullanmak sünnet


4) Uyurken Sağ Tarafa Dönüp Yatmak

Kalbin üzerine yani sola yatıldığında, kalp sıkışır, ağrır ve rahat çalışması engellenir. Sağ tarafa doğru yatılması kardiyovasküler sistemimizin çok daha iyi çalışmasını ve kalbimizin yeni günün temposuna çok daha dingin ve kolay bir şekilde ayak uydurmasını sağlar.

uyurken sağa doğru yatmak

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin.”

(Âl-i İmrân Sûresi, 31)

kuranı kerim okumak

Allah’ın sevgisini kazanmak isteyen kardeşim, yapılacak iş belli Rasulullah (a.s.m)’ı takip etmek. Peki ayetten başka bir mana çıkabilir mi?  Ne diyordu ayet; “De ki: Eğer Allah’a sevginiz varsa, Rasulullah’a uyulacak.” Belki burada şu soruyu sormamız gerekiyor. “Allah beni seviyor mu?” sorusu yerine “Ben Allah’ı seviyor muyum?” Belki de bu soruyu abes karşıladınız ve dediniz ki “elbette seviyorum bu nasıl bir soru” diye düşündünüz. Hadi ayete göre düşünelim, Âl-i İmran suresi 31.ayete göre “Eğer Allah’ı sevginiz varsa, Rasulullah’a uyulacak.” Bediüzzaman Hazretleri bu ayeti yorumlarken diyor ki; Eğer Allah’a muhabbetiniz varsa, Habibullaha ittibâ edilecek. İttibâ edilmezse, netice veriyor ki, Allah’a muhabbetiniz yoktur. Muhabbetullah varsa, netice verir ki, Habibullahın Sünnet-i Seniyyesine ittibâı intaç eder. Evet, Cenâb-ı Hakka iman eden, elbette Ona itaat edecek. Ve itaat yolları içinde en makbulü ve en müstakimi ve en kısası, bilâşüphe, Habibullahın gösterdiği ve takip ettiği yoldur.”

Yani eğer sünnet-i seniyyeye uymuyorsanız lisan-ı halinizle şunu söylüyorsunuz; Ben Allah’ı sevmiyorum! Şimdi bırakın sünnet-i seniyyeye uymayı belki aramızda bu yazıyı okuyan 5 vakit namazını kılamayan arkadaşlarımız var. Bakın kılmayan değil kılamayan! Çünkü genelde onların hep işi gücü vardır ve Rabbine vakti yoktur. Böyle mazeretler uyduran birinin içinde hala Allah sevgisinden bahsetmek mümkün mü? Bunları ben değil ayet söylüyor. “De ki: Eğer Allah’a sevginiz varsa, Rasulullah’a uyulacak.” Kardeşim haram bir sevdanın sevgisini kazanmak için yüz tane takla atılıyor da Allah için, Rasulullah (asm) için, O’nun sevgisi için neden böyle namaz gibi kolay ama şiddetli bir emri uygulamıyoruz? Acaba o kızı ya da erkeği sevdiğin kadar Allah’ı sevmedin mi ki Allah’ın emir ve yasaklarına dikkat etmiyorsun? Gıybet başladı mı sonu getiriliyor, gıybet dinlemeye başlanıldı mı devam ediliyor. Sıkışıldığı zaman yalan söyleniliyor. Bir düşünmemiz gerekmiyor mu insanlar bize baktığı zaman Rasulullah (asm)’ı hatırlamalı, Allah’ı hatırlamalı. Diyor ki Efendimiz “Ümmetimin en hayırlıları, görüldüklerinde Allah hatırlanan kimselerdir.” (Müsned, IV/277) Acaba biz görüldüğümüz zaman neyi hatırlatıyoruz? Ve bundan sonraki hayatımızda insanlar bizi gördükleri zaman neyi hatırlayacaklar? Kardeşim bugün inşallah başlangıç olur. Atarsın seccadeyi, bütün dünyayı elinin tersiyle iterek “Allahu Ekber!” dersin, Allah’a yönelirsin. Unutma Allah’ın gücü her şeye yeter. İnşallah bundan sonraki hayatımızda görüldüğümüz zaman Allah Rasulü’nü ve Allah’ı hatırlatacağız. Baktıkları zaman insanların, aynı Allah Rasulü gibi yürüyor, aynı Allah Rasulü gibi hareket ediyor dediği, görüldüğümüz zaman İslam’ı hatırlatan insanlar oluruz ve Allah’a aşık olup kendimizden geçeriz. Birkaç kolay uygulayabileceğiniz sünneti yazdım. Ayrıca sünnetleri takip etmenin dünyevi faydaları da inanılmaz derecede çoktur… Ve hepsinde birbirinden hikmetli yararları görmekteyiz. 


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format