Harem Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

1)  Harem kelime anlamı olara mahrem olan yer demek. Orijinal adı “Duhteran-u hümayun”dur. Duhter Farsça bir kelimedir ve anlamı kız demektir. Yani “kızlar mektebi” denilmektedir. Enderun’un hanımlara ait bölümüdür. Hürrem Sultanın yaşlılık dönemine kadar hiçbir padişahın eşi buraya girmemiştir burada yaşamamıştır. Harem uygulaması sadece Osmanlı ve Orta Doğu coğrafyalarında değil; Çin, Hint, Bizans, Eski İran ve dahası Rönesans İtalya’sında Tozkana’da Floransa’da görülen bir adettir.

2) Haremin ilk giriş bölümünün avlusunun giriş kapısının üstünde bir çiçek motifi yapılmıştır. Çiçeğin tam orta tomurcuğunda Allah lafzı ve Peygamber Efendimiz (sallahu aleyhi ve sellem) ismi yazıyor. Çiçeğin dört taç yaprağı var. Yaprakların içinde cennetle müjdelenmiş 10 sahabenin isimleri yer alıyor.

3) Haremin içerisinde, hanımlar bölümüyle erkekler bölümü arasında “Kara Ağalar Dairesi” vardır. Kara ağalar son derece kıdemli ve önemli yetkileri olan zenci ağalardı.

4) Kara Ağlar Mescidi’nde bir kapının arkasında tepede “Adalet Kulesi” var. Buradaki kulenin altında Divan-ı Hümayun (bakanlar kurulu) toplanıyor. Sarayın en yüksek kulesi, Adalet Kulesi’dir. Kule’ye bu isim verilmesindeki mesaj ise “Bizim devletimizde bizim yönetimimizde en yukarıda ve en yüksekte olan şey adalettir.” deniliyor.

5) Hürrem Sultan; Arapça, Farsça, Türkçe şiirler yazardı ve Kur’an-ı Kerim tefsiri okurdu. Kocasına yazdığı bir yazıda: Sultanım benim size olan hasretimi anlamak isteyen Kur’an’dan Sure-i Yusuf okusun demiştir. Haremdeki kadınlar dindarlardı, çok rahat Kur’an okuyup anlarlardı. Haremde çekirdekten yetişen Müslüman kadınlardı. Osmanlı tarihinde köle kadın hukukuna göre alınan bu kızlar haremde yetiştirilirdi ve evlendikleri zaman hepsi özgür hanım konumuna gelirlerdi.

6) Valide Sultan Dairesi’nde, Valide Sultan Taşlığı’nın kapısının üstünde bir ayet “Allah hıfz edenlerin en hayırlısıdır, o merhametlilerin en merhametlisidir.” (Yusuf suresi, 64) yazıyor. Padişahın annesi ne zaman kendi odasından valide taşlığına yani iç avluya çıkacak olsa, bu ayeti kerimeyi okur, oğluna dua eder ve öyle çıkması arzu edilirdi.

7) Sultan I. Ahmet’in 1608’de inşa ettirdiği has odası fil bahçesine bakar. Padişah buraya bir kitap dolabı yaptırdığı için, odanın ismi yıllarca I. Ahmet Kütüphanesi diye anıldı. 13 yaşında tahta çıkıp 28 yaşında vefat eden ve İstanbul’a Sultan Ahmet Camisini hediye eden genç adam olgunluğu ve manevi hayatıyla, her dönem tarihçilerin dikkatini çekmiştir.

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format