Hasta Ziyaretinde Bulunmanın 6 Faydası

Hasta ziyaretini inanılmaz faydaları mı var?
Unuttuk kimi zaman, kimi zaman da önemsemedik “hasta ziyaretini”. Belki de bilmiyorduk ehemmiyetini.
Hasta ziyaretinde bulunmanın toplumsal ve bireysel faydaları oldukça fazla olsa da unutulmaya yüz tutmuş maalesef. Toplumda insan ilişkilerini özelde bizi (seni) huzura kavuşturacak hasta ziyareti.

1) Bir hadis-i şerifte, Rasûlullah (sav), Müslümanlara yedi şeyi yapmalarını emretmiş, yedi şeyden de kaçınmalarını istemiştir. Yapılmasını istediği şeyler şunlardır: Cenazenin arkasından gitmek, hastaları ziyaret etmek, dâvete icâbet etmek, mazluma yardım etmek, verilen sözü, yapılan yemini yerine getirmek, verilen selamı almak, aksırana dua etmek. (Buharî, Cenaiz, 2; Müslim, Selâm, 4-6)

hasta ziyareti


2) Kim bir hastayı ziyaret ederse ziyaret süresince “cennet hurfesi” içindedir. “Ey Allah’ın Elçisi (sav)! Cennet hurfesi nedir?” denildi. Hz. Peygamber (sav) “Cennet hurfesi, cennet yemişleridir.” cevabını verdi. (Müslim, Birr, 42)

her çeşit meyve


3) Hz. Ali, Rasûlullah (sav)’ı şöyle buyururken işittim demiştir: “Bir Müslüman, hasta olan bir Müslüman kardeşini sabahleyin ziyarete giderse, yetmiş bin melek akşama kadar ona rahmet diler. Eğer akşamleyin ziyaret ederse, yetmiş bin melek onun için sabaha kadar istiğfar eder ve o kişi için cennette toplanmış meyveler vardır.” (Tirmizî, Cenâiz, 2)

gün doğuşu ve batışı


4) Peygamber (s.a.s) “Sizden biriniz hasta ziyaretine gittiğinizde elini onun eli veya alnı üzerine koysun ve ‘Nasılsınız?’ diye hatırını sorsun.” buyurmuştur. (Tecrid, IV, 351)

hasta ziyareti yaşlı amca


5) Abdullah b. Ömer (r.a)’in rivayetine göre Rasûlullah (sav) “Sizden biri hasta ziyaretine gittiği zaman; Allah’ım, bu kuluna şifâ ver” diye dua etsin” buyurmuştur. Hz. işe de: “Rasûlullah (s.a.s) bir hastayı ziyarete gittiği zaman, “bismillah” diyerek, elini hastanın ağrıyan yerine’ kor ve “Geçmiş olsun” buyururdu” demiştir. Hz. Selman (r.a) “Peygamber (s.a.s) ben hasta iken ziyaretime gelmişti. Çıkarken şöyle buyurdu: “Selman! Allah şifâlar versin. Günahını affetsin. Ölünceye kadar bedenine sıhhat, dinine kuvvet versin” demiştir (Y. Kandehlevî, Hadislerle Müslümanlık, III, 1114).

hastaya dua etmek


6) “Bir hastanın yanına girince ondan sana dua edivermesini talep et. Çünkü onun duası meleklerin duası gibidir.“ (İbn-i Mace)

dua etmek

Hasta ziyaretinin ne kadar önemli bir konu olduğunu öğrenmiş olduk. Hasta Ziyaretinin Kazandırdığı 5 Hazine isimli içeriğimizide inceleyip daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Allaha emanet olun…


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format