İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 8 Yer

İstanbul. Çoğumuz için vazgeçilmesi güç bir şehir. Tarihin odak noktası, yeni bir çağ başlatan şehir; İstanbul.
İstanbul içinde bir çok tarihi ve doğal mekanları barındırıyor. Eğer bir gün yolunuz İstanbul’a düşerse ya da zaten İstanbul’daysanız muhakkak gidip görmeniz gereken yerlerden birkaçını sizin için derledik.

1) Vialand

istanbul vialand park

Türkiye’de inşa edilmiş ilk temalı parktır. Aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz bir eğlence merkezi. Çocuklarınızın şen kahkahaları sizleri de mutlu edecek.


2) Emirgan Korusu

istanbul emirgan korusu

Emirgan Parkı, Boğaz’ın antikiteden gelen büyük ağaç varlığının günümüze kalmış zengin parçalarından biridir. 17.yy, da IV. Murat’ın Revan Seferi sırasında, Revan Kalesi kumandanı olan Emir Mirgünoğlu, kalenin fethinden sonra affedilerek Emirgan’da oturmasına müsâade edilmişti. Bugün Emirgan adı buradan gelmektedir.
Emirgan korusu tefekkürü doruklara çıkaracak bir mekan. Alın Kur’an’ınızı, oturup bir köşeye, okuyup tefekkür edin. Allah’ın sanatlarına şahit olun, eşsiz sanatını izleyin.


3) Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıcı

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından, Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.
Tarihî oluk oluk hissetmek isteyenler, Yerebatan Sarnıcı sizi bekliyor…


4) Büyükada

istanbul büyükada

Prens adalarının en büyüğü ve en çok ziyaret edileni Büyükada’nın tarihi Antik Dönem’e kadar uzanmaktadır. Antik dönemde Demonisia, Halkın Adaları olarak anılan Prens Adaları hakkında ilk bilgiler 1930 yılında Karacabey mevkiindeki Rum Ortodoks mezarlığı yakınında bulunan ve Büyük İskender’in babası Makedonya kralı II. Filip’e ait altın sikkeleri içeren Büyükada Definesi ile elde edilmiştir.
Ayrıca doğal güzelliğiyle içinize huzurun nakış nakış işlendiğini hissedeceksiniz. “Rabbimiz ne güzellikler bahşetmiş!” demekten kendinizi alamayacaksınız.


5) İstanbul Akvaryum

istanbul akvaryum

İstanbul Akvaryum, şehrin Avrupa Yakası’nda Bakırköy ilçesi Şenlikköy mahallesi sınırları içinde bulunan bir rekreasyon alanı.
Çocuklarınızı denizdeki canlılarla tanıştırma vakti geldi sanki? Aynı zamanda size de bu canlılar dünyası iyi gelecek. Bir canlıyı sayamayacak kadar farklı çeşitte yaratan Rabbinizin sanatlarını gördükçe hayretler içinde kalacaksınız.


6) Ahi Çelebi Camii

ahabi çelebi camii

Hazreti Peygamber’in maneviyatta sabah namazını kıldığı ve kıldırdığı cami olarak da bilinen ve Yemiş İskelesi’nde 1539 ve 1653’te çıkan yangınlarda kullanılamaz hale gelen Ahi Çelebi Camisi, ikinci yangından sonra Mimar Sinan tarafından tamir edildi. 1894 depreminde de zarar gören ve onarım geçiren cami, Evliya Çelebi’nin ünlü seyahat rüyasını gördüğü cami olarak biliniyor.
Caminin havasını soluduğunuzda maneviyata bürünmemek neredeyse imkânsız.


7) Ayasofya

ayasofya cami

Ayasofya, İstanbul’da tarihî bir müze olarak kaldı. Ayasofya Camii, İstanbul’un İslam’a kavuşmasının, fethin sembolüdür. Karşısına geçip baktığında ecdadınla yüzleşmeye hazır ol.


8) Eyüp Sultan Camii, Türbesi ve Kabristanı

eyup sultan cami

Hazret-i Muâviye zamânında İstanbul kuşatmasında şehid olan, sahâbeden Hâlid ibni Zeyd Ebâ Eyyûb el-Ensârî’nin kabrinin, Fâtih Sultan Mehmed’in hocası Akşemseddîn’in kerâmetiyle bulunmasından sonra Fâtih Sultan Mehmed Han burada bir türbe ile bir cami yapılmasını emretmiştir.
Kutlu sahabelerden Hâlid ibni Zeyd Ebâ Eyyûb el-Ensâri’nin türbesinin de avlu içinde olduğu Cami’nin manevi havası çok farklı. Hele ki hemen yanında sahabe kabristanlarının olduğunu biliyorsanız, kendinizi Asr-ı Saadet’te zannedebilirsiniz.
Caminin yakınında bulunan kabristanı ziyaret ederken ihlasınızı Bediüzzaman’ın “Ey hizmet-i Kur’an’iyede arkadaşlarım! İhlâsı kazanmanın ve muhafaza etmenin en müessir bir sebebi rabıta-i mevttir.” sözlerini hatıra getirerek tazeleyebilirsiniz.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format