Kadınların Özel Günlerinde Yapması Gereken 7 Şey


1) 
Yaratılış olarak belli yaşlardaki kadının rahminden doğum veya hastalık söz konusu olmaksızın belli günlerde kan gelmesi âdet, hayız olarak adlandırılır. Bu süreç ilk menarş (9-15 yaş) ile başlayarak menopoz (55 yaş) dönemine kadar sürer. Âdet görme, yani hayız, kadını erkekten ayıran özelliklerden birisi olmakla birlikte anormal, kötü ve çirkin bir olay değil, normal ve kadının yaratılışının bir gereği olan doğal bir durumdur.

2) Hanefi mezhebine göre hayızın en kısa süresi üç gün üç gecedir ve en fazla süresi 10 gün 10 gecedir. 3 günden az olan hayız, özür olarak adlandırılır. Bu süreçte yapılmayan farz olan ibadetler sonradan kaza edilmelidir, kişi bundan sorumludur. 10 günden fazla süren âdet için 10’uncu gün hâlâ devam eden bir âdet varsa ilk gün âdetin başlama saatinde gusül abdesti alınır. Bundan sonra kişi, âdeti devam etse bile farz ibadetlerden sorumludur. Her vakit girdiğinde abdest almalıdır ve bir sonraki vakte kadar ibadetlerini yapabilir.

3) Âdetli ya da lohusa olan kadınların yapmaması gereken şeylerden biri namaz kılmasıdır. Âdetli kadın namaz kılamaz. Hz.Aişe (r.a)’dan bir rivayetle Efendimiz (a.s) şöyle buyurmuştur: Âdetin devam ettiği sürece namazı bırak, sonra boy abdesti al ve namaz kıl.” (1) Âdetli kadın, âdeti bittiğinde gusül abdesti alarak vaktin namazlarına devam ederek kılmalıdır, âdet süresince kılamadığı namazları kılması gerekmez, sorumlu değildir.

4) Âdetli kadın, âdeti bitene kadar oruç tutmaz ama tutamadığı oruçlardan sorumludur. Daha sonra tutmalıdır. Bu yüzden tutamadığı oruçları hesaplamalı ve âdet olmadığı günler mutlaka tutmalıdır. Hz. Âişe (ra) şöyle demiştir:

“Biz Rasûlullah (s.a.s) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız hâlde tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk.” (2)

5) Efendimiz (a.s) buyurmuş ki: “İddetli kadın ve cünüp olan Kur’an’dan hiçbir şey okuyamaz.”(3)

Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah şöyle diyor: “Ona (Kur’an’a) temizlenmiş olanlardan başkası el süremez.” (Vakıa, 56/79)

Âdetli kadın, hiçbir şekilde Kur’an okuyamaz, Kur’an’a dokunamaz. Hanefi mezhebinde bir kılıf içindeki Kur’ân’a el sürmek, taşımak caizdir.

6) Mescide girmek hususunda Efendimiz (a.s) şöyle buyurmuştur: “Hiçbir hayızlı veya cünüh mescide giremez.”(4)

7) Hayız halinde olan kadınla cinsi temas olmamalıdır. Kur’an-ı Kerimde Allah: “…Hayız hâlinde iken kadınlardan uzaklaşın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın…” (Bakara, 2/222) buyurur.

 (1) (Buhâri, Hayz, 19, 24, Vüdû, 63; Müslim, Hayz, 62; Ebû Davûd Tâhâret, 109).

(2) (Buhârî, Hayz, 20; Ebu Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64)

(3) (Trimizi,Tahare, 98; İbn Mace, Tahare, 105)

(4) (İbn Mace, Tahare, 92; Darimi, Vudu’, 116)

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format