Kalbimiz Hakkında 5 Enteresan Bilgi

1) Vücudumuzda oldukça uzun bir yolculuk var hem de bu yolculukta aksatıcı bir trafik yok.
Kan, kalpten her birinin çapı yaklaşık 2.5 cm olan aorta ve pulmoner arter adı verilen damarlarla çıkar ve gittikçe dallanan damarlarla akciğerlere ve bütün vücuda yayılır. Organların yapısına iyice incelen milyonlarca damarı, sayıları 10 milyarı aşan kılcal damarları izler. Eğer vücuttaki bütün damarları uç uca eklemek mümkün olsa yaklaşık 40 bin kilometrelik bir uzunluk elde edilecekti!

kalbimiz hakkında 5 enteresan bilgi


2) Damarların boyu uzadıkça kanın temas ettiği yüzey artacağından sürtünme de artar. Mesela ağzımıza aldığımız suyu 2.5 cm çapında ve 25 cm uzunluğundaki bir borudan dışarıya fırlatabiliriz fakat borunun uzunluğu 15 m olsa sürtünme artacağından bunu yapamayız. Damar ölçüleri tam olması gerektiği mükemmel dizayn ve ölçüde…

kalbimiz hakkında 5 enteresan bilgi


3) Kalp her bir atımda (atım hacmi) yaklaşık 75 ml kan pompalar ve dakikada da yaklaşık 70 atım yapar. Yani kalp 1 dakikada 5.25 litre, bir saatte 315 litre, bir günde 7.560 litre, bir yılda ise 2.759.000 litre kan vücuda pompalar. Hem de bir an bile durmadan!

kalbimiz hakkında 5 enteresan bilgi


4) Kalpte 4 kapakçık bulunur. Kalp kapakçıklarının amacı kalpte kan akışının yalnızca tek yönde ilerlemesini sağlamak ve kanın geriye, ters yöne dönüşünü engellemektir.

kalbimiz hakkında 5 enteresan bilgi


5) Doğum ile erişkinlik arasında damar uzunlukları çok önemli ölçüde artar. Erişkinde, kişi kilo alınca damar uzunluğu artar, kilo verince de azalır. Yani damarlar insana göre boyut değiştirebiliyor.

kalbimiz hakkında 5 enteresan bilgi

Kalbiniz değerli ona iyi bakın!

Kalbimizin ne kadar değerli olduğunu bu içeriğimizde anlamış olduk. Sigara içenleri şöyle bi kenara alalım ve Sigara içen ve içmeyen arasındaki 7 ciddi fark isimli içeriğimize davet edelim. Bu içerikten sonra umarım kalbinizi daha çok düşünür ve önce Allah rızası için sonrasında sağlığınız için sigaradan kurtulursunuz. Allaha emanet olun.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format