Kanuni Hakkında Bilinmeyen 7 Özellik


1) Babası Yavuz Sultan Selim Kuran-ı Kerim okurken kapı yumruklanıyor: “Müjde hünkârım, Hafsa Sultan bir erkek çocuk dünyaya getirdi.” haberi veriliyor. Yavuz Sultan Selim o sırada Kur’an-ı Kerim’in başında Nem suresinin 30. ayetini okumaktaydı. Okuduğu yer, Süleyman’dan diye başlıyordu. Başını kaldırdı “Adını Süleyman koyun.” dedi ve tekrar başı okuduğu Kur’an-ı Kerim’e yöneldi.


2) Kanuni yeni doğduğu vakit annesinin sütü yetmez ve süt anne ararlar. O günlerde Trabzon Kadısı Ömer Efendi’nin de bir oğlu dünyaya gelmiştir ve Ömer Efendi’nin hanımı bu iki çocuğu birden emzirecektir. Biri kendi oğlu Yahya (ileride Yahya Efendi olacak) bir diğeri de geleceğin büyük sultanı Sultan Süleyman olacaktır. Gençlik yıllarında da beraber okumuşlar. O günlerde her gencin bir zanaat bilmesi gerekiyordu. Bu iki genç zanaat olarak kuyumculuğu öğrenmişlerdir.

3) Kanuni , Tatar lisanını öğrenmiştir. Slav lehçelerini çok iyi biliyordu. Rumca’ya vakıftı. Arapça ve Farsça zaten Türkçe ile beraber ana dili gibiydi.

4) Tarık bin Ziyad Emevilerin uç komutanı, denizleri aşıp gemileri yakıp, İspanya sarayına girip altınların hazinelerin üzerine çıktığında Kanuni: “Unutma Tarık dün bir köleydin, bugün muzaffer bir kumandansın. Yarın unutma toprağın altına girip hesap vereceksin.” demiştir.

5) Kanuni Sultan Süleyman bir gece rüyasında Efendimiz (sallahu aleyhi ve sellem) Kudüs’e bakmasını ve imar etmesini emri buyurur. Kanuni ise hemen adamlarını toplar, toplantılar yapılır ve ustalar mimarlar oraya gönderilir. Bugün Kudüs’ün bütün surları Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır ve Kudüs surları olduğu gibi günümüzde ayaktadır.

6) Sultan Süleyman’ın 2 tane Süleymaniye Camiisi vardır. Biri meşhur İstanbul’daki Süleymaniye, diğeri de Şam Süleymaniye’dir. İkisi de günümüzde bulunmaktadır. Mimar Sinan tarafından Kanuni’nin verdiği ödeneklerle inşa edilmiştir.

7) Sultan Süleyman’a Kanuni deniliyor. Çünkü adaletin sultanı, kanun koymaktan ziyade kanunları hayata geçiren büyük Sultan. Onun 46 yıllık saltanatında haksızlık yoktu. Nürnberg’de Adalet Sarayı’nın üzerinde Almanlar binayı inşa ederken tarih boyunca gelmiş geçmiş 10 büyük adalet koyucusunun heykelini yapmışlar ve bu 10 büyük adalet koyucusundan bir tanesi de başındaki sarığı üzerindeki kaftanıyla Kanuni Sultan Süleyman’dır.

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format