Kinli İnsanların Bilmesi Gereken 7 Şey

1) Kin, öç almaya yönelik şiddetli düşmanlık içeren, insanın kalbini kazıyan bir duygudur. Hatta hadis-i şerifteki tabiriyle bir hastalıktır! Rasulullah (s.a.v) buyurmuştur ki: “Size geçmiş milletlerin haset ve kin hastalığı sirayet etti. Bunlar kazıyıcıdır. Bilesiniz; kazıyıcı derken saçı kazır demiyorum. Dini kazıyıcıdırlar. Nefsimi kudret elinde tutan Zat’ı Zülcelal’e yemin ederim ki sizler iman etmedikçe Cennet’e giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız.”(Tirmizi,Kıyame,57)

2) İslâm ahlakçılarına göre yapılan bir kötülüğe karşı koyamamanın, intikam alamamanın yol açtığı öfke; düşmanlık duygusuna, kine dönüşür. Bu nedenle kinin başlıca ruhsal kaynağı öfke ve intikam hırsıdır diyebiliriz. Ayrıca kin birçok ahlakî hastalıklara da kaynak olmaktadır: Hased, ilişkileri kesmek, aşağılamak, gıybet etmek, sırları açıklamak, kötülüklere ve felaketlere sevinmektir. Bunların tümü haram olan ve insanı yüksek ahlakî niteliklerden uzaklaştıran davranış ve huylardır.

 3) Eğer ki kin duygusu hasetten, kıskançlıktan geliyorsa önce haset eden kişiyi ezer, mahveder, yandırır. Kendisine hased edilen kişi hakkında zararı belki yoktur ya da azdır. Yani Fahr-i Kâinat Efendimiz’in (s.a.v) de belirttiği gibi tam anlamıyla kalpte insanı mahveden bir hastalıktır kin. Allah’ı unutmuş ya da uzak kalmış bir kalbin kin bağlaması normal olacaktır çünkü Rasulullah (a.s) buyuruyor ki: “Bu Allah’tan korkan tertemiz kalptir, içinde hiçbir günah, zulüm, kin ve haset yoktur.” (İbn-i Mace, Zühd,24)

4) Kin duymaya sebep olan kıskançlık, rekabet gibi birçok faktör vardır. Bir insan diğer bir insanın kötü huyundan dolayı böyle bir duygu besleyebilir ancak unutulmamalıdır ki bir gemide bir masum, dokuz cani olsa nasıl o gemi adalet ile batırılamaz aynen öyle de bir insanda bulunan cani bir sıfat yüzünden başka masum sıfatlarını mahkum ederek ona kin ve düşmanlık bağlamak bundan farksız bir zulüm olacaktır.

5) Kendini unutmamak gerekir…

Evet kin duyulan bir insan için sayfalarca kötü özellik yazılabilir belki ancak burada düşünülmesi gereken daha önemli olan bir şey vardır: “İnsanın kin besleyebilme kabiliyeti”. Bir insan her şeyden öte kalbindeki düşmanlığa düşmanlık etmelidir bu noktada. Çünkü kendinde olan bir hastalık sonucu bu davranışı sergilemiştir. Önce kendi kalbinin tamiri gerekir…

6) Hediyeleşmek müthiş bir yöntem olacaktır.

Güzel bir kitap, güzel bir elbise vs. karşıdaki insana göre sevebileceği ve mutlu olabileceği bir hediye alınabilir, bu her iki taraf için de çok olumlu bir adım olacaktır. Çünkü Rasulullah (a.s) buyuruyor ki: “Hediyeleşiniz; zira hediye kalpteki kin ve nefreti giderir.” (Tirmizi, Hibe,6)

7) Kin duygusunu kalbinden atamayan ve bu durumdan üzgün olan için de denilebilir ki zaten insanın bu hâlden rahatsız olması, bir yönüyle tövbe demektir. Bu gibi manevi zafiyetler gelip geçici ya da imtihan gereği olduğu için çok üstünde durup hastalık hâline getirmemek gerekir. Bu hâlleri hemen atlatabilmek için imanımızı tahkiki ve güçlü yapacak şeylerle meşgul olmak ve gerekirse haset ettiğimiz kişi ile daha yakın temasa ve dostluğa geçip o zihni tabuyu yıkmalıyız. Çünkü bazen kin, kişilerle dostluk kuramamaktan kaynaklanabilir, iletişimsizlik her iki taraf için de kötü düşünebilme potansiyeli oluşturabilir. Bu sebeple Allah Rasulü (a.s)’nün dediği gibi aramızda selamı çokça yayalım.

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format