Kudüs İçin Dua Etmekten Başka Yapabileceğin 5 Şey

En büyük silah…
Tanklar mı tüfekler mi yoksa küçük çocukların bile gözünün yaşına bakmayan bombalar mı?
Hayır, hiçbiri…
İnsanlık hangi silahı yaparsa yapsın asla bir Müslümanın silahı kadar büyük ve etkili olamaz. Bu silah ise gönlümüzden iki avcumuz arasına sakladığımız duamız. Kudüs bugünlerde daha çok içimizi yakıyor, dua dua yakarıyoruz, şikâyet ediyoruz zalimleri Rabbimiz’e… Ama istiyoruz ki fiili olarak da bir şeyler yapalım, sadece evimizde oturup gündemi takip etmeyelim. Mutlaka yapacağımız bir şeyler olmalı ama ne?

İşte bu 5 maddeyi bunun için derledik, hep birlikte olup inşâAllah gücümüz yettiğince bunları yapmaya çalışalım.

1) Sosyal medya yoluyla paylaşım yapmak

Sosyal medyanın hayatımızda önemli bir konumda olduğu aşikardır. Her anımızı, her düşüncemizi paylaşabildiğimiz bu platformda neden hep birlikte olup da Kudüs davamızı dünyanın diğer ucuna duyurmayalım?

karanlık ay

Sosyal medyanın hayatımızda önemli bir konumda olduğu aşikardır. Her anımızı, her düşüncemizi paylaşabildiğimiz bu platformda neden hep birlikte olup da Kudüs davamızı dünyanın diğer ucuna duyurmayalım?


2) Dünya çapında kamuoyu oluşturma

Dünya çapında kamuoyu oluşursa geri adım atılır. Kamuoyu oluşması için yakınlarımızı özellikle yabancı tanıdıklarımızı sosyal medya kullanmaya teşvik etmeliyiz bu konuda özellikle twitter siyasi gündemi çok önemli. Çünkü kamuoyu oluşturmak İslam milleti olarak tek vücud olmamızı sağlayacaktır, Kudüs davamızı diri tutacaktır. Kudüsümüz’e göz dikenler bizim birlik olduğumuzu, bu duruma sessiz kalmadığımızı gördükçe bu işin sandıkları kadar basit olmadığını anlayacaklardır.

mum


3) Kudüs’e gitmek ve insanları götürmek

Kudüs’ü yerinde görünce insan ayrı bir dertleniyor, sahip çıkıyor. Bizlerin Kudüs’le aramızda kimsenin koparmaya gücünün yetmeyeceği bir bağ var. Bu bağı her daim canlı tutmak için ziyarete gitmeliyiz. Oradaki mahzun kardeşlerimize destek olmalıyız, ellerini tutup “Yalnız değilsin kardeşim biz kocaman bir İslam milletiyiz, korkmayasın sakın.” demeliyiz. Oradaki dik duruşumuzla Kudüs’ü işgal eden ve bizden koparmak isteyen zalimlere karşı “Kudüs Allah’ın, Kudüs İslam’ın, Kudüs Müslümanların!” diye haykırmalıyız âdeta. Kudüsümüz’ün nemli gözlerini daha yakından görüp, olan gücümüzle onu bu esaret altından kurtarma şuurunu yakalamalıyız.

tren raylari


4) Tanıdığın kanaat önderi veya ünlü kişilere ulaşarak onları ve kitlelerini harekete geçirmek.

Eğer ki toplu olarak harekete geçersek ve başkalarına da bunu duyurursak daha kolay kamuoyu oluşturmuş oluruz. Bir kişinin yapabileceği şeyler sınırlıdır ama aynı amaç için bir araya gelmiş binlerce kişi bazı şeylerin değişmesine vesile olabilir. Unutmayalım “Birlikten kuvvet doğar.”

bediüzzaman said nursi


5) Kudüs ile ilgili çalışma yapan insan yardım kuruluşlarına maddi destekte bulunmak

Günümüzde Kudüs davasına sahip çıkan ve farkındalık oluşturmak için çabalayan kuruluşlar vardır. Bizler de bu kuruluşların çalışmaları karşısında sessiz kalmayı bırakıp, “Zaten birileri yapıyor bir şeyler.” düşüncelerinden sıyrılıp “Acaba ben ne yapabilirim?” diye dertlenmeliyiz. Bu kuruluşların çalışmalarının daha çok kişiye ulaşması için maddi konuda destek olmalıyız ki kolaylıkla çalışmalarını sürdürebilsinler, Kudüs davamızı dört bir yanına daha kolay duyurabilsinler, Kudüsümüz’e yardımları daha çabuk ulaştırabilsinler…

zirvede bir adam


 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format