Kur’an’da Adı Geçen 7 Mevye ve Faydaları

Şifa Sofrası

Rezzak olan Rabbimiz bizim için envai çeşit meyve ve sebze yaratmış ve yaratıyor. Kur’an’da bahsi geçen meyveler ve faydaları;

1) Hurma

Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri,zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez- yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (Enam Suresi, 141)

Faydası;

Hurma, insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler. Kanseri önleyici etkisi de vardır.

hurma


2) Üzüm

Yeryüzünde birbirine yakın komşu kıtalar vardır; üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar da vardır ki, bunlar aynı su ile sulanır; ama ürünlerinde (ki verimde ve lezzette) bazısını bazısına üstün kılıyoruz. Şüphesiz, bunlarda aklını kullanan bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Rad Suresi, 4)

Faydası;

Üzümün birçok faydasından bir tanesi; Alzheimer hastalığından muzdarip hastalarda amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olur. Üzüm beyin sağlığını da koruyarak, beynin işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

üzüm


3) Zeytin

Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 11)

Faydası;

Zeytin ve zeytinyağı, zeytin yaprağı çok şifalıdır. Kalp sağlığını koruyan zeytin ve zeytinyağı tekli doymamış yağ içermektedir. Zararlı kolesterolü düşürerek, kontrol altında tutulmasını sağlar. Kanseri önleyici özelliği vardır. Ayrıca kansere yakalanan hastalarda da kanserli hücrelerin yayılmasını engellemektedir.

zeytin


4) Ekin

“Ekinler ve yumuşak tomurcuklu göz alıcı hurmalıklar arasında?” (Şuara Suresi, 148)

Faydası;

Ekinin bir çok türü vardır, buğday, arpa vb.
Buğdayın faydalarına bakacak olursak;
Cilde fayda sağlar. Saç sağlığını korumanın yanında enerji deposu olan buğday, kalp sağlığına iyi geldiği gibi göz sağlığına katkıda bulunur.

kuranda adı geçen 7 meyve ve faydaları


5) Nar

O, gökten su indirendir. Bununla her şeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır. (Enam Suresi, 99)

Faydası;

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolesterol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

nar


6) Muz

Üst üste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları, (Vakıa Suresi, 29)

Faydası;

Muz, yüksek seviyede B vitamini içerir; bu da, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra mide, beyin, bağırsak içinde faydası bulunmaktadır. Anemi, depresyon, tansiyon gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.

muz


7) İncir

İncire ve zeytine andolsun, (Tin Suresi, 1)

Faydası;

Demir, magnezyum, kalsiyum ve K vitamini deposu olan beyaz incir kemiklerin güçlenmesinden hücrelerin yenilenmesine kadar vücudun sistemini düzenleyen mucizevî bir meyvedir. Ayrıca içerdiği yüksek lif oranı sayesinde hem sindirim sistemini düzenler hem de tokluk hissi verir.

incir

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format