Misvak İle İlgili Pek Bilinmeyen 5 Şaşırtıcı Detay!

1) Misvak Nedir-Nasıl Kullanılır?

empati1

Misvak Afrika’da yaşayan Erek Ağacı’ndan yapılan bir çubuktur. İnce kılcal damarları ve kendine has hoş bir kokusu vardır. Tükürük ve salya ile etkileşime girmesiyle tatlı bir sıvı salgılar. Misvak kullanımında ilk başta yapılması gereken, misvağı baş ucundan 1 cm kadarıyla bıçak yardımıyla kesiyoruz. Sonrasında o kısmı ağzımıza alarak çiğniyoruz. Çiğnedikten sonra ister suyun içine koyup 24 saat süre sonrasında alıp kullanabilirsiniz. Dilersenizde, hiç beklemeden ağzınıda çiğnedikten sonra kullanabilirsiniz.


2) Misvak Faydaları Nelerdir?

empati2

Misvağın faydalarından bahsetmek gerekirse, İnsanlığın en büyük problemi olan kanseri antioksidan özelliği sayesinde koruyup engellemektedir. Zaten kullandığımız bölgemizden de belli ki dişlerimizi ve diş etlerimizi korur. İlk kullandığınız zaman zarfında sizi ağzınıza gelen küçük parçacıklar rahatsız edecektir. Buna zamanla alışacaksınız. Daha fazla Misvak faydasını saymak gerekirse, ağız kokusu,mide ağrısı ve baş ağırısı gibi kronik hastalıklara şifa olmaktadır. Misvağın faydası Bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. 2008 yılında İsviçreli bilim adamları tarafından periodontal yani dişle ilgili hastalıklara karşı misvak kullanmanın çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.


3) Misvak Ağacı Nerededir?

3 çoçuk

Misvak Ağacı, Afrika ve Asya’nın kuru yerlerinde yetişen, tuzlu toprakları seven, dikensiz dal ve küçük ağaçlar. Arabistan ülkelerinde bu ağacın ismine “Erak Ağacı” denir. Kolay ve pratik olmasıyla beraber taşınması bir kağıt-kalem kadar kolay, kokusu güzel,meyvesi günlük hayatta yenen bir bitkidir. İslam dininde’de önemli bir yere sahip olan Misvak ağacı büyük bir şekilde ilgi görmektedir. Bu konuyla ilgili aktarılmış bazı sözler şu şekildedir;

“Misvak kullanın, çünkü misvak, hem ağzı temizler hem de Rabbin rızasını kazandırır.”İbn-i mace , Taharet

“Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim, her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim.” (Buhari, Müslim)

“Oruçlunun hayırlı hasletlerinden biri, misvak kullanmasıdır.” İbn Mâce, Sıyâm, 17.”


4) Misvak Orucu Bozar mı?

baba ve kız çoçuk

Müslümanların, en çok akıllarda bir sorusu olan Misvak Orucu Bozar mı? Bu soruya net olarak cevap vermek gerekirse. Öncelikle sizlere bir  hadis verelim;

 “Ben Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemi, oruçlu iken misvak kullandığını sayamayacağım kadar çok gördüm.
(Buhari, Savm: 27; Ebu Dâvud, Savm: 26; Tirmizî, Savm: 29)

Bu hadisten anladığımız üzere oruçlu iken Misvak Kullanmak Peygamber efendimiz’in sünnetlerinden birisidir. Ama bu konuda sünnet sarrafları olan mezhep imamlarının tüm rivayetleri dikkate alınarak bazı detaylar için de içtihat yaptıklarını görüyoruz…

Oruç tutan birisi için su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf’a göre mekruhtur. İmam-ı A’zam ile İmam-ı Muhammed’e göre su ile ıslatılmış olan Misvağınızı kullanmanızda hiç bir kerahat yoktur. Oruç tutarken diş macunu sürülmüş bir fırça kullanmakta ise, mutlak manada kerahet vardır. Sakınılması gerekir. Ancak Oruç bozulmaz.


5) Misvak ile İlgili Hadisler?

teyzeye yardım eden kız

” Oruçlu iken sabahları misvak kullanın, ama akşama doğru kullanmayın. Çünkü akşama doğru iki dudağı kurumuş biri için misvak kullanımı uygun olmaz. ” 

Sizlerden biri gecenin bir vaktinde namaz kılmak için kalktıkları vakit misvak kullansın. Zira bir kişi namazında Kur’an okurken bir melek ağzını o kişinin ağzına dayayarak o kişinin ağzından bir şey çıkmaz ki, o meleğin ağzına girmiş olmasın.”  

”Sizin ağızlarınız Kur’anı Kerim için yollardır. Onları misvak kullanarak temizleyin.” 

“Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in misvakını ve abdest suyunu akşamdan hazırlardık. Allah onu, gecenin dilediği saatinde uyandırırdı. Hz. Peygamber uyanınca hemen misvakla dişlerini temizler, abdest alır ve namaz kılardı.”

(Müslim, Müsâfirîn 139. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 67, Kıyâmü’l-leyl 2, 25, 43; İbni Mâce, İkâmet 12tık3)

Siz okuyucularımız için daha detaylı olarak Misvak Hakkında 5 Hadis daha derledik. Okumak isterseniz sizi şöyle linke tıklamaya davet edelim… 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format