Mus’ab Bin Umeyr’i 5 Maddede Tanıyalım

“Mü’minlerden öyle er kişiler vardır ki Allah’a verdikleri sözde sadakat ettiler. Kimi adağını ödedi, şehid oldu. Kimi de (şehid olmayı) bekliyor. Onlar verdikleri sözü asla değiştirmediler.”(Ahzab, 33/23)

Nasip, belli mi olur? Eğer bir gün yolunuz Medine’ye düşerse Uhud’a gidin. Ve Rasûl’ün (s.a.v) önünde kahramanca savaşıp şehit düşen yiğitleri ziyaret edin. Onlar İslam için canlarını ortaya koymasa neler olurdu, bir kere daha düşünün… İslam sancağını taşırken kolları koparılan, şehadetiyle dahi Efendimiz’i (s.a.v) koruyan, sarılacak bir kefeni olmayan yüce davetçiyi, Mus’ab b. Umeyr’i hatırlayın.

Mu’as bin Umeyr’in 5 özelliği:

1) İslam’da ilk öğretmen

Mus'ab Bin Umeyri 5 maddede tanıyalım

Müslüman olduktan sonra öğrendiği ayetleri ve Rasûl’den (s.a.v) aldığı dersleri Medine halkına, Müslümanlara anlatıyor; oradaki insanlara da hak din olan İslam’ın gerekliliklerini öğretmiştir.


2) Dünyaya yüz çevirmek

musab bin umeyr

Mus’ab bin Umeyr, Mekke’nin ileri gelen ailelerinin çocuğu. Tabir-i caizse bir eli yağda bir eli balda. Lakin o, İslam’ı duyunca nazarını dünyadan ukbaya çevirmiştir.


3) İlk Hicret

çölde develerle yolculuk

Ailesi tarafından Allah’a iman edip Efendimiz’in (s.a.v) getirdiklerini kabul etti diye nice zulme maruz kalan Mus’ab, bir fırsatını bularak hapisten kaçtı ve Habeşistan’a yapılan ilk hicrete katıldı. İman yolunda ailesinden vazgeçen Mus’ab şimdi de Allah için yurdunu kurban etmiş, muhacir olmuştu.


4) Efendimiz(sav)’e benzemek

gül bahçesi

Mus’ab, Efendimiz’in (s.a.v) her hâlini kendine rehber etmiş, ona manevi cihette benzemekte çok gayretli sahabelerden. Sadece manevi değil Mus’ab’ın benzemekliği; Mus’ab, Efendimiz’i (s.a.v) anımsatan bir yüze de sahip. Hatta Uhud Savaşı’nda onu Efendimiz (s.a.v) zanneden müşrik biri onun şehid olduğunu görünce “Muhammed öldü.” diye herkese duyurmuştur.


5) Kefeni olmayan sahabe

çölde hicret

Uhud Savaşı’nda şehit olan Mus’ab bin Umeyr Allah için dünyaya bakan her şeyini terk etti. Şehidin üstünü örtecek kefeni bile eksikti.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format