Müslüman Bir Gencin Sahip Olması Gereken 5 Özellik

1) Kötülüğe karşı ……………….

Müslüman Bir Gencin Sahip Olması Gereken 5 Özellik

Bu cümlenin sonunu aklında “iyilik yap” diye devam ettirdiysen bu zamanda zor bulunan bir gençsin. Ama kötülüğe karşı kötülük dediysen intikam duyguları seni her an eline geçirip yoldan çıkarabilir. Bunu terk et ve kendi kusurlarını görüp başkalarına kusur yükleme. Küsüp darılsan da affet. Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar… Unutma “Öfkesini yenenler, insanların suçunu bağışlayanlar da cennetliktir. Allah iyilik edenleri sever.” ( Al-i İmrân Sûresi / 134)


2) Vaktini nasıl harcıyorsun?

Müslüman bir gencin sahip olması gereken 5 özellik

Bu sorunun cevabında kendin ol ve gün içinde neler yaptığını düşün. “Çevremdekiler bütün vaktini boşa harcasa da ben önceliğimi ahirete verip sonra da dünyalık işlerimi Allah’ın yardımıyla hallediyorum.” diyebiliyorsan, sen de cool bir kulsun ☺ Ama “24 saatin 1 saatini bile Rabbime ayıramıyorum, namazlarımı bile tam kılamıyorum VAKTİM YOK!..” diyorsan hemen kendine çeki düzen ver ve vakti verene nasıl vaktim olmaz diye düşün. Sana, daha çok gençsin hayatı yaşa diyeceklerdir… Şunu hatırla “Sizdeki gençlik katiyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız, o gençlik zâyi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette kendi lezzetinden çok ziyâde belâlar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve nâmusluluk ve tâatte sarf etseniz, o gençlik mânen bâkî kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak.” (Gençlik Rehberi-Bediüzzaman Said Nursi)


3) Hoşuna gitmeyen bir durumla karşı karşıyasın ne yaparsın?

Müslüman bir gencin sahip olması gereken 5 özellik

Hayırlısı deyip ne emin ne ümitsizsen ve senin hakkında en iyisini bilene teslimsen böyle devam dostum 😉 Çünkü kadere iman eden kederden emin olur. Ama en küçük musibette bile isyan ediyorsan tevekkülde sıkıntı vardır. “Hasbunallahu ve ni’mel vekil” (Allah, bize yeter,O ne güzel vekildir.) âyetini hatırla ve tevekkül et… Olmuyorsa daha iyisi olacağı içindir, bırak olmasın. ☺


4) Yoksa hala bir sevgilin yok mu?..!!

Müslüman bir gencin sahip olması gereken 5 özellik

Eğer cevabın “yok”sa ne mutlu sana ki gelecekteki eşine sadık kalıp haram bir sevdaya tutulmadın. Asrının Meryem’i, Yûsuf’u oldun. “Var” diyorsan hala geç değil, Rabbin bu yazıyı okumanı nasip ettiyse hala senden vazgeçmiş değil… Sen de vazgeçme ve güzel bir tövbe edip sadece O’nun razı olacağı helal, temiz bir sevdaya yönel.


5) Haramlara karşı kendini koruyor musun?

Müslüman bir gencin sahip olması gereken 5 özellik

Haramlar dört koldan sarsa da etrafını Hz. Yûsuf misali kendini sakındırıyorsan helal dairenin ne kadar geniş olduğunu fark etmişsindir. Ve imkansızlıklar içinde kalsan da “iman varsa imkan da vardır” diyebiliyorsan kul olmanın inceliklerini anlamışsın demektir.☺ Ama eğer okul, iş bahanesiyle harama giriyorsan helal daire sana pek dar gelecektir. Oysa “helal daire keyfe kafi, harama girmeye lüzum yok.” Sen yeter ki iste. Hem büyüklerimiz dememiş mi isteyen çaresini istemeyen bahanesini bulur diye… Sen çareni ara, Rabbim elbet gönderecektir.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format