Mutlu Bir Evlilik Geçirmenin 8 Sırrı


1. Sır: Eşinizin en yakın dostu, arkadaşı, sırdaşı siz olun. Bir derdi, üzüntüsü olduğunda bunu paylaşmak için aklına gelen ilk isim, sizin isminiz olsun. Aynı şekilde sizin de bir derdiniz olduğunda ilk ona anlatın ve böylelikle eşinize hayatınızda onun yerinin çok önemli, değerli olduğunu hissettirin.

 

2. Sır: Eşinize sürprizler yapın, küçük de olsa. Bu sürpriz yapma meselesini gözünüzde büyütmeyin, zor bir mesele değil. Eşinizi en iyi tanıyan sizsiniz bu doğrultuda onun hoşuna giden küçük bir hediyeyle bile bunu yapabilirsiniz. Örneğin ona mektup yazıp ona duygularınızı yazılı bir şekilde ifade edebilirsiniz. Emin olun buna çok şaşıracak ve çok mutlu olacaktır.?

 3. Sır: Eşinize vakit ayırın. Bu vakit ayırma konusunu birlikte TV izlemek olarak sınırlamayın. Baş başa kalıp bir şeyleri paylaşabileceğiniz uygun bir zaman dilimini ayarlayabilirsiniz. Örneğin bir sahil yürüyüşü yapıp (Yaşadığınız şehirde deniz yoksa mutlaka gideceğiniz sakin bir yer vardır.?) muhabbet edebilirsiniz ve aynı zamanda bu vaktinizi birlikte kitap okuyup, tefekkür ederek süsleyebilirsiniz.

4. Sır: Elbette her evlilikte olduğu gibi sizin de evliliğinizde küçük büyük sorunlar çıkacaktır. Önemli olan bu sorunların olması değil, sizin bu sorunlara ve eşinize karşı tutum ve davranışlarınızdır. Sesinizi hangi sebeple olursa olsun eşinize yükseltmeyin. Onu en sinirli anınızda da olsa durup dinlemeye çalışın. Eğer ki kendinizi kontrol altında tutamayacağınızı düşünüyorsanız ondan belli bir vakit isteyin. Kendinizi toparlayıp sakinleşince tekrar konuşmaya devam edin. Eğer ki eşiniz size karşı bağırarak konuşursa siz de aynı şekilde ona bağırarak cevap vermeyin, sakinleşmesini bekleyin.

5. Sır: Eşinize her konuda yardımcı olun. Örneğin hanımların ev işlerinde desteğe ihtiyacı vardır. Beylerin bu konuyu göz ardı etmemesi gerekir. Birlikte mutfakta yemek hazırlayabilirsiniz, en azından temizlik konusunda yardım edebilirsiniz. Mutlaka yardım edecek bir şeyler vardır, siz yeter ki bu konuda gönüllü olun. Beyler de eşlerinden en çok psikolojik yönden yardım bulmak ister. Hanımlar, eşinizin her zaman yanında olun. Onu bir başına bırakmayın. Ne zaman ihtiyacı olursa sizi yanı başında bulsun.

6. Sır: Eşinize onu sevdiğinizi söyleyin, ertelemeyin bunu. Ve bunu söylemekten de utanıp çekinmeyin. Çünkü o sizin hayat yoldaşınız, ebedi hayattaki eşiniz, çocuklarınızın annesi ya da babası. Hayatınızda o kadar büyük bir yeri var ki… Bunun farkında olun ve onu sevdiğinizi hem sözle hem de fiillerinizle belli edin.

7. Sır: Ailenizdeki ekonomik sorunları büyük problemler olarak görmeyin. Bir ailenin geçimi için elbette maddi gelir önemlidir ancak bu her şey demek değildir. Amaç değil sadece araçtır. Evinizde süslü, lüks mobilyalar olmayabilir. Zaten bunlar da esas zenginlik değil. Asıl zenginlik eşinizin ve sizin kalbinizde yer alan imandır, birlikte kıldığınız namazlarınız, okuduğunuz Kur’an-ı Kerimlerinizdir.

8. Sır: En son ve en önemli sırra geldik. Eşinizi Rabbiniz’in emaneti olarak görün. Eşinizi cennet vesileniz bilip ona şefkatle ve sevgiyle bakın. Onu maddi güzelliği için değil, kalbinin güzelliği için, Rabbi’ne olan aşkı için sevin. Eşinizle kurduğunuz cennet hayalleriniz olsun, birlikte “Amin.” dediğiniz dualarınız olsun, birlikte kıldığınız namazlarınız olsun, birlikte yaptığınız umreniz, haccınız olsun. Evinizi adeta dünyadaki bir cennet bahçesine çevirmek için çabalayın, gönlünüz ne zaman yorulsa gelip burada dinlenin. Eşiniz sizin sadece bu dünyadaki arkadaşınız değil, o sonsuz hayatta da sizin cennet arkadaşınız olacak inşâAllah. Eşinizi ilk gördüğünüzde kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi hissetmiştiniz, ona bakarken âdeta yüreğiniz titremişti ya; işte eşinize evliliğiniz boyunca hep öyle bakın. Nikâhınızdan sonra ilk elini tutarken avuçlarınızın içi terlediği gibi tutun ellerinizden. Ve o elleri bir ömür boyu bırakmayın, sımsıkı tutun zira o eller sizin Cennet’e gitmenize vesile olacak kıymetli hazineler…

Ne mutlu o kocaya ki, kadınının diyanetine bakıp taklit eder; refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin olur.
Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp ‘Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim.’ diye takvâya girer.” (Bediüzzaman Said Nursi)

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format