Namaz Kılmakta Zorlanan Üniversiteliler Bakmalı!

1) İlk yapılması gereken taktik evden çıkarken asla abdestsiz çıkmamaktır. Abdest emniyetidir, zırhıdır Müslüman gencin. En azından bir vakit namazı kılabilmek için etkili bir yöntemdir bu. Ayakkabı giymeyi nasıl unutmuyorsanız evden abdestsiz çıkmamayı da böyle bir yaşam tarzı haline getirin. Üstelik hem kolaylık hem de müthiş sevap ! 🙂

Namaz Kılmakta Zorlanan Üniversiteliler Bakmalı!


2) Hemen hemen her üniversitede mescid mevcut ve tabiiki abdest almak içinde çölde yaşamıyoruz, su var. 🙂 Bu, namazınızı kılabilmek için önünüzde bir engel yok demektir. Ders aralarını, saatlerini, namaz vakitleriyle birlikte hep planlı bir şekilde takip etmelisiniz. Ders bitiminde diğer vakit geliyorsa arada mutlaka namazı kılmalısınız.

Namaz Kılmakta Zorlanan Üniversiteliler Bakmalı!


3) Telefonunuza namaz vakitleri bildirimi gönderen bir uygulama indirebilirsiniz, vakti yönetmenizde size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca çantanızda cep seccadesi taşımak ve tesettürlü olmayan hanımlar için başörtü ve çantaya girebilecek etek, ferace vs. türü namaz kıyafeti taşımak herhangi bir yerde çaresiz kalmanızı önleyecektir. (Her mescidde kıyafet olamayabiliyor ve her yerde mescid olamayabiliyor.)

Namaz Kılmakta Zorlanan Üniversiteliler Bakmalı!


4) Bile bile kaza olmaz. Bir insan kendini arabanın önüne bile bile atsa ve intihar etse o kişiyi arabadaki sürücü öldürdü denir mi? İşte aynen bunun gibi hayattayken, nefes alıyorken ve imkanlar varken bile bile namaz kazaya bırakılmaz çünkü iman varsa imkan da vardır. “Eve gidince kaza yaparım.” cümlesini sakın ola kurmayın çünkü Allah vakitleri boşuna koymamıştır ve sizden vaktin namazını vaktinde kılmanızı istiyor, henüz vakit dolmamışken kazasını yapma planlarını değil. 🙁 Bunu daha iyi anlamak için Peygamberimiz’in (asm) bu hadisini okuyun: “Parça parça kesilsen de, yakılsan da Allah ‘a ortak koşma ve farz olan namazı bilerek terk etme. Kim ki farz olan namazı bilerek terk ederse Allah’ın koruması ondan uzaklaşmıştır.” (Müsned)

Namaz Kılmakta Zorlanan Üniversiteliler Bakmalı!


5) Kış döneminde günlerin kısalmasına bağlı olarak akşam namazına kadar okulda kalınabiliyor. Bu öğle, ikindi, akşam namazı anlamına geliyor. Hâliyle derslere denk gelen namazlar oluyor. Bunun için dersin hocasından izin alarak namazını kılman gerekir. Eğer hoca böyle bir izin vermiyorsa, kızıyorsa ya da derse almıyorsa hocanı değil Allah’ı dinlemen gerekir. Devamsızlığını kullanarak dersten çık kardeşim. Her defasında böyle yapmak “devamsızlıktan dersten kalmana sebep olacak” diye düşünüyorsan bil ki bu şeytanın sana bir vesvesesidir. Sen, bu dünyaya gönderilme gayesi ve hikmeti Halık-ı Kâinatı tanımak ve O’na iman edip ibadet etmek olduğunu bilen birisin. “Beni yaratan elbet yolumu gösterir” de. Allah büyük, ne kapılar açar bilemezsin. Rabbinin emrini bir hocanın lüzumsuz egosuna ezdirme çünkü Hakk’ın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez.?

Namaz Kılmakta Zorlanan Üniversiteliler Bakmalı!

Eğer bu makalemiz size eksik geldiyse o zaman ,  Namaz Kılmakta Zorlanıyor musun? Reçetesi Bu Sohbette isimli youtube videosunu nefsinize hitaben dinleyebilir ve Allah’ında izniyle namazlarınızı kaçırmadan ve zorlanmadan kılabilirsiniz.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format