Namazın İnsan Sağlığına Etkisi Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

1) “International Journal of Industrial and Systems Engineering” Uluslararası Endüstri ve Sistem Mühendisliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada namaz ibadetinin insan sağlığına faydaları tespit edilmiştir. Araştırmacı Khasawneh: “Fiziksel sağlık, sosyo-ekonomik, yaşam tarzı ve dini faktörlerden etkileniyor. Dahası, çalışmalar, fiziksel olarak sağlıklı bir yaşam tarzının korunması konusunda namaz ve dikkat arasında kuvvetli bir ilişki olduğuna işaret ediyor. Duanın duruşlarında oluşan maksimum sıkıştırma kuvvetleri, Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) güvenlik limitlerine göre çok daha düşüktür ve insan vücudunun farklı hareketlerini gerektirdiği için hareketler bel ağrısı için klinik bir tedavi olarak güvenle değerlendirilebilir. ” diye belirtti.

2) Bir günlük 5 vakit namazda 40 rekat ve toplam 80 secde vardır. Bundan başka 13 defa namaza dururken elleri erkekler için kulaklara, kadınlar için göğüse kadar kaldırma ve 13 defa selâm verirken başı sağa ve sola çevirme hareketi vardır. Kıyamda vücud dimdik durur. Rükûya varırken en çok karın adaleleri, rükûdan kalkarken sırt ve bel adaleleri faaliyete geçer. (1) Bu hareketler beden eğitimi için bulunmaz bir jimnastik hareketleridir. Beş vakitte kılınan namazdaki hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan adale ve eklemleri çalıştırarak artoz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını önler.

3) Namaz kılmak kanın, vücudun her tarafına mükemmel pompalanmasını sağlar. İnsan sağlığı için belirli zamanlarda yapılan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir. Kan dolaşımının hızlanması hücre yenilenmesini teşvik eder vücudu dinç tutar. Secde, namazdaki en önemli harekettir. Bu pozisyon kalbin beyinden daha yüksekte olmasını sağlar; bu da kan akışını bedenin üst bölgelerine doğru, özellikle baş ve akciğerlere doğru arttırır.

4) Namazın psikolojik olarak da etkisi vardır. Günde bir saat kadar da olsa, dünyanın koşuşturmacasına mola veririz ve namaz ile hem ruhumuzu hem de zihnimizi dinlendirmiş oluruz. Namazlarımızı devam ettirmekle, her türlü günahlardan kaçınarak Allah’ın(c.c) himayesinde olup (2) günahların vermiş olduğu vicdani ve psikolojik sorumluluklardan da arınmış oluruz. Namaz kılanlarda tevekkül duygusu, yine kişiyi ruh hastalıklarından koruyarak, psikolojik olarak olumlu etkilemektedir. Namazı kılan bir kişi secdeye vardığı an mağruriyet damarı yok olur. Secdeye vararak başını tüm insanlarla aynı yere koyar ve dolayısıyla gurura kapılamaz.

5) Namaz, insanı kontrol eden ve daimi koruyan bir zırhtır. İmani noktada ortaya çıkabilecek aşınmalar namaz kılanlarda görülmez. Bu kişi imani açıdan sıkıntı çekmemekle birlikte devamlılığı sayesinde artan bir ihlasla hayatına huzurlu olarak devam eder. Namaz ibadetinin yeryüzünün her yerinde yapılabiliyor olması insana çok geniş bir açıdan terapi imkânı sağlar. Bu açıdan bakıldığında da namazda ruhun, kalbin, aklın büyük bir rahatı vardır.

6) Namaz en büyük şükür, en açık teşekkürdür. Namaza bütün vücudumuzla katılıyoruz: Elimiz, ayağımız, gözümüz, dilimiz, başımız; aklımız, kalbimiz, hayalimiz bütün duygularımızla… Böylece bütün bu organ ve duygularımızla Allah’ımıza şükrümüzü iletmiş oluyoruz.

“Elhasıl, ahiret gibi dünya saadeti dahi, ibadette ve Allah’a asker olmaktadır.”

 

 

 

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format