Osmanlı Şerbetleri Tarifi Hemde 12 Tane!

ZARARLI İÇECEKLERİN YERİNE YAPILACAK
12 OSMANLI ŞERBETİ TARİFİ

Herkes kendisinin ve sevdiği insanların sağlıklı bir yaşam geçirmesini ister ve çoğu zaman zaralı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışırlar. Tam bu noktada ev yapımı ürünler önem kazanır. Yiyecek konusunda pek çok seçenek bulurken çoğu zaman içecek noktasında sıkıntılar yaşarız. Bu sıkıntıya çözüm için dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan Osmanlı mutfağından şerbetler “İşte bu!” dedirten cinsten.

1) ELMA ŞERBETİ

Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm, “Elmayı aç karnına yiyin; zira o mideyi temizler.” (Mekarimu’l Ahlak c:1, s: 371, hadis 1248) buyurmuştur.

Malzemeler:

2 kilogram yeşil elma
1 kilogram toz şeker
2 litre su
2 adet kabuklu tarçın
2 adet elma kabuğu rendesi.

Yapılışı:

Elmaların kabuklarını soyun ve derin bir tencereye ikiye bölerek yerleştirin. Üstüne su, tarçın, soyduğunuz kabukları, şekeri ilave edin. Yaklaşık yarım saat kaynattıktan sonra ocaktan alın. İnce bir tülbent veya kevgirde süzün, soğutarak servis yapın.

elma şerbeti


2) HURMA ŞERBETİ

Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm, hurma ile süte “atyabân” derdi yani “iki en güzel şey” demektir. (Hakim, el-Müstedrek 4/119)

Malzemeler:

200 gram hurma
1 çay bardağı şeker
5 su bardağı su
1 çay kaşığı tarçın
İsteğe bağlı karanfil

Yapılışı: 

Su tencereye koyun ve kaynatın. Hurmaları ekleyin. Kısık ateşte şekli bozulana kadar pişirin. Çabuk olması için kaşığın tersiyle bastırarak ezilebilir. Sonra şeker ekleyin, 5 dakika daha pişirin. Ateşten almadan hemen önce tarçın ekleyin. Hurmalar biraz daha kaşıkla bastırarak ezin. İnce bir tülbent veya kevgirde süzün, soğuyunca su ekleyerek servis yapın.

Unutmadan belirtelim, hurmanın, sindirim sistemi rahatsızlıklarına yani kabızlık ve ishal gibi problemleri engellemeye ve önlemeye yardım ettiği biliniyor.

hurma şerbeti


3) NANE LİMON ŞERBETİ

Malzemeler:

5 adet yıkanmış limon
1,5 su bardağı toz şeker
yarım demet havanda dövülmüş nane (Nane, demir ürün kullanmadan küçük hale getirilmeli.)
7-8 su bardağı su

Yapılışı:

Limonları kesip suyunu sıkın, bu suyu kabuklarıyla birlikte cam bir kasede şeker ile karıştırıp ağzını kapatın, buzdolabında sabaha kadar bekletin. Daha sonra suyu güzelce şekeri eritene kadar beklettiğiniz limon suyuna karıştırın, naneyi ilave edip 15 dakika nane ile bekletin, sonra süzün, taze nane yapraklarıyla birlikte servis yapın.

nane limon şerbeti


4) BÖĞÜRTLEN ŞERBETİ

Malzemeler:

1 kg. böğürtlen
Üzerini 2 parmak geçecek kadar su
Arzunuza göre şeker( 10 bardak suya 1.5 bardak şeker olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.)
1 tatlı kaşığı limon tuzu

Yapılışı:

Böğürtlenleri yıkayıp sap kısımlarını koparın. Tencereye alın ve üzerini 2 parmak geçecek kadar sıcak su ekleyin. Ocağın alın ve kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika süreyle kaynatmaya devam edin. Sonra altını kapatın. 1 saat kadar bu şekilde bekletip, ince ve sık bir süzekten başka bir tencereye süzün. Sakın süzeği sıkmayın. Yoksa böğürtlen şerbetiniz bulanık bir renk alır. Henüz sıcakken damak tadınıza göre şekerini ekleyin. Eğer şerbet ekşiyse biraz su ilave ederek tadını ayarlayın. Ekşisi size az geldiyse, 1 çay kaşığı kadar limon tuzu ekleyin. En geç 1 hafta içinde tüketin.

Yüksek tansiyon, ağrı, basur, bademcik iltihabına kadar iyi geldiği belirtilen böğürlenin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediği son yapılan araştırmalarca tespit edilmiştir.

boğürtlen şerbeti


5) KORUK ŞERBETİ

Koruk, olmamış üzüm demektir.
Malzemeler:
2 kg. koruk
Şeker

Yapılışı:

Korukları salkımından koparın. Tanelenmiş korukları katı meyve sıkacağından sıkın. Eğer o yoksa havanda ezip, süzerek de çıkarabilirsiniz. Sıkılmış suyu tencere alıp kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca üzerinde biriken köpükleri alın. Şekerini damak tadınıza göre ayarlayıp eriyene kadar kaynatdaha fazla atarsanız, imaya devam edin. Daha sonra ocaktan alıp yeniden ince bir süzek veya tülbentten şerbeti süzün. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

koruk şerbeti


6) SİRKENCUBİN ŞERBETİ

Allah Rasulü Aleyhisselam şöyle buyurdu:
“Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur’an.” İbn-i Mace, C.9, 3452
Sirkencubin ismi, Farsça’daki “serke” (sirke) ve “angabin” (bal) kelimelerinin birleşmesinden geliyor.

Malzemeler:

5 yemek kaşığı bal
5 yemek kaşığı elma sirkesi
5 su bardağı soğuk su

Yapılışı:

Oda sıcaklığındaki suyun içine sirke ve balı ekleyip karıştırın. Ilık veya soğuk olarak için.

sirkencubin şerbeti


7) HİBİSKUS ŞERBETİ

Malzemeler:

2 lt (8 su bardağı) ılık su,
3 yemek kaşığı hibiskus,
1 tatlı kaşığı karanfil,
1 çubuk tarçın,
1/2 limon,
3/4 su bardağı şeker.

Yapılışı:

Su, hibiskus, tarçın, karanfil ve limonu (bütün olarak) derin bir tencereye alın. Kaynamaya başladıktan sonra 20 dk kısık ateşte kendi halinde kaynatın. Ateşten alıp tülbentle süzün. Şekerini ekleyip (şeker miktarını tadına bakarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz) eriyene kadar karıştırın. Oda sıcaklığına geldikten sonra dolaba kaldırın. Soğuk servis edin.

Tansiyonu düşürme, bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi kolaylaştırma gibi birçok faydası da bulunmakta.

hibisküs şerbeti


8) KAKULE ŞERBETİ

Malzemeler:

1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı limon suyu
2 adet limonun kabuklarının rendesi
1 litre içme suyu
7 adet taze, ezilmiş kakule

Yapılışı:

Kakuleleri 1 saat limon suyunda bekletin. Limon kabuğu rendelerini şekerle oğuşturarak ezin ve 2 saat bekletin. Tüm malzemeyi soğuk suyla karıştırın ve 4 saat buzdolabında soğuyana kadar bekletin. Servis etmeden önce tülbentten süzün ve servis edin.

kakule şerbeti


9) VİŞNE ŞERBETİ

Malzemeler:

500 gr vişne
2 su bardağı toz şeker
4 bardak su

Yapılışı:

Tencere İçerisine toz şekeri ve suyu koyup, şeker eriyinceye kadar kaynatıyoruz. Daha sonra vişneleri ilave ediyoruz. Vişneler yumuşayıncaya kadar şerbeti pişiriyoruz. Vişne şerbeti piştikten sonra ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. Dışarıda soğuduktan sonra buzdolabına alıp iyice soğutuyoruz. Daha sonra vişne şerbetimizi soğuk olarak servis yapıyoruz.

vişne şerbeti


10) ÜZÜM ŞERBETİ

Termi’d-Dari, Peygamber’e (asm) kuru üzüm hediye edince o ashabına şöyle buyurmuştur:
“Yiyiniz. Üzüm hoş bir yiyecektir. Yorgunluğu giderir, öfkeyi yatıştırır, sinirleri pekiştirir, ağız kokusunu güzelleştirir, balgamı söker ve cildi parlatır.”
(Ebu Nuaym)

Malzemeler:

1 büyük salkım siyah üzüm
8-9 su bardağı su
1/2 limon
2 adet karanfil
1/2 su bardağı toz şeker (damak tadınıza göre azaltabilir yada çoğaltabilirsiniz)
1-2 avuç çekirdeksiz sarı üzüm

Yapılışı:

Öncelikle üzümleri ayıklayıp tencereye alalım, üzerine suyunu da ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynayınca şekeri, karanfilleri ve limonun suyunu ve kabuğunu da posasıyla birlikte içine atalım. Üzüm iyice rengini verene kadar biraz daha kaynatalım.Bu arada çok karıştırmayalım,sadece birkaç kez şekerin erimesi için karıştırmak yeterli olacaktır. Şeker miktarını anlamak için küçük bir bardağa 1-2 kaşık şerbetten koyup,biraz soğutalım ve şeker miktarına öyle bakalım, eğer şekeri azsa şeker, fazlaysa biraz daha su ilave edebiliriz. Pişince ocağın altını kapatıp ılımaya bırakalım. Oda sıcaklığına ulaşınca, süzgeçten geçirip sürahiye boşaltalım ve buzdolabına kaldıralım. Soğuk olarak servis edelim.

üzüm şerbeti


11) KIZILCIK ŞERBETİ

Malzemeler:

1 kg kızılcık
Su
1/2 (yarım) kg şeker
üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su

Yapılışı:

Kızılcıkları yıkayıp üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ekleyip ocağa koyuyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra kızılcıklar patlayıp rengini suya verecek kadar kaynatıyoruz, bu süre yaklaşık 10-12 dk. Sonra ocağı kapatıp soğutmaya bırakıyoruz. (Az kaynatmamızın sebebi rengini korumak için). Soğuyan kızılcıkları sık bir tülbentten geçirerek suyunu çıkarıyoruz. Tülbent kullanmamızın sebebi içine tortu gitmemesi. Sıktığımız kızılcık suyunu şekerle birlikte yeniden ocağa alıyoruz ve yaklaşık 1 saat pekmez kıvamı alana dek kaynatıyoruz, soğuyunca şişelere doldurup dolapta saklıyoruz. İçmek istediğinizde 1 bardak kızılcık konsantresine 4 bardak su ilavesi ile içebilirsiniz. Şekerini de damak tadınıza göre ayarlayınız.

kızılcık şerbeti


12) GÜL ŞERBETİ

Malzemeler:

10 adet gülün yaprakları (kokulu gül)
Her gül yaprağı için 1 su bardağı su
1 çay kaşığı limon tuzu veya 1 yemek kaşığı limon suyu
Şeker

Yapılışı:

Derin bir tencerenin içerisine gül yapraklarını atalım. Üzerine 10 su bardağı su ekleyelim ve ocağa alalım. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısalım ve 8-10 dakika kadar kaynatalım. Boz bir renk alacak şerbetimiz kaynama aşamasından sonra kırmızılaşacaktır. Limon tuzunu ekleyin kaynama aşamasında ve şekerini ekleyerek kaynama süresi dolup da rengini aldığında ocaktan indirebilirsiniz. Şekeri kendi damak zevkinize göre hazırlayabilirsiniz.

gül şerbeti

AFİYET OLSUN :))


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format