Osmanlı’nın Şaşırtan 7 Zerafeti

Osmanlı, tarihe defalarca yön vermiş, iman uğruna mücadele etmiş, gittiği yere hoşgörüyü götürmüş bir medeniyet. Peki neydi tüm dünyayı kendine hayran bırakan, Osmanlı’yı Osmanlı yapan? Osmanlının zerafeti, hoşgörüsü elbette. İşte Osmanlı yaşamının hayranlık uyandıran 7 zerafeti.

1) Osmanlı sokaklarında dolaşırken evlerin camlarını çeşitli renklerde süsleyen çiçekler görülür. Görüntü sokaklara güzellik katarken verdiği mana da bir o kadar incedir. Sarı çiçekler, “Bu evde hasta var dikkatli konuşun, gürültü yapmayın.” mesajını verirken; kırmızı çiçekler, “Bu evde bekâr kız var, hâl hareketlerinizi kontrol edin, utandıracak şeyler yapmayın.” anlamına gelir.

osmanlı dönemindeki pencereler


2) Her kapıda biri küçük biri büyük olmak üzere iki adet kapı tokmağı bulunur. Kapıda bir bey varsa büyük olan kapı tokmağını vurur ve kapıyı evin beyi açar. Kapıya bir hanım geldiğinde ise küçük kapı tokmağını vurur, evin kapısını evin hanımı açmaktadır. Kapılar evin mahremiyetine göre açılır.

osmanlı dönemindeki kapılardaki tokmaklar


3) Her şeyin Allah’tan geldiğine ve bu dünya malına sahip olamayacağına inanan yüce gönüllü Osmanlı insanları evlerinin duvarına “Bütün Mülk Senindir Ey Allah’ım!” demek olan “Ya Malikül Mülk!” yazarlar.

osmanlı dönemindeki kahveler


4) Osmanlı ziyaretlerinde eve gelen misafirlerin ayakkabıları, ev sahipleri tarafından içeri doğru çevrilirse “Misafirliğinizden çok hoşnut kaldık.” demek anlamını taşır.

osmanlı dönemindeki ayakkabılar


5) Aile yaşantısında sofra adabı da bir o kadar dikkat edilen bir özelliktir Osmanlı’da. Hiç kimse ayakta yemek yemez. Aile büyükleri yemeğe başlarken herkese hatırlatmak için sesli bir biçimde “Besmele” çeker, yemek bittikten sonra ise “Hayırların fethi, şerlerin def’i” için Fatiha okunur.

osmanlıda sofra adabı


6) Misafire ikram edilen kahve ve beraberindeki su da bir mesaj taşır. Eğer misafir ilk olarak eline kahveyi alırsa tok, suyu alırsa aç olduğu anlaşılır. Ev sahibi de nazikçe sofrayı kurar, misafirin karnını doyurur.

osmanlıda kahve


7) Şehirler kurulurken ise nasıl ki bir suya taş atılınca halkalar merkezden başlayarak genişler; aynen öyle de önce mabed yapılır, şehir onun etrafına yapılandırılır.

sıçrayan su

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format