Pekmez Tüketmenin 7 Faydası

Özellikle kış mevsiminde içmelere doyamadığımız(!) pekmezin ne gibi faydaları var? Neden tüketmemiz gerekiyor? Yazıyı okuyunca pekmezsiz gün geçirmek istemeyeceksin!

1) Enerji; en çok gereksinim duyduğumuz ihtiyaç.
Enerji gereksinimi duyanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Pekmezde yer alan früktoz ve glikoz sindirim sisteminde hemen emilerek ve metabolize edilerek enerjiye dönüşür. Pekmezdeki karbonhidratlar sindirimi gerektirmeyen glikoz ve früktozdan meydana gelir. Glikoz ve früktoz monosakkarit olduğu için pekmezin yenilmesinin hemen ardından bu şekerler kana geçerek enerji sağlarlar.

kırmızı çiçekler


2) Enerji verici özelliğinin yanı sıra kemik sağlığı için gerekli kalsiyum ve kansızlığı önleyici demir minerallerini içerir. 100 gram pekmez yaklaşık olarak 400 mg kalsiyum, 10 mg demir içerir.
Demir eksikliğiyle oluşan kansızlık performansta düşüşe ve konsantrasyon problemlerine sebebiyet verir.

pekmez yemenin 7 faydası


3) Pekmezde yer alan demir insan vücudunun rahat bir şekilde kullanabildiği (+2) değerli demirdir. Tablet şeklinde kullanılan (+3) değerli demirin, (+2) değerli demire çevrilmesi için vücut tarafından ayrı bir işleme tabi tutulması gerekir. Bazı durumlarda ise demirin bu dönüştürülme işlemi yapılamaz. Pekmezdeki demir ise vücut tarafından rahat bir şekilde kullanılır.

kuşlar


4) Zengin kalsiyum içeriğiyle kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz olasılığına karşı koruyucu özelliktedir. Osteoporozdan korunmak için kalsiyum yönünden zengin olan besinlerin tüketimine dikkat etmek gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Kalsiyum gereksinimi yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.

gül resmi


5) Büyüme dönemindeki çocuklar için sağlıklı bir besindir.
İçindeki şekerin tümü monosakkarit olduğu için pekmez bebek ve çocukların beslenmesi içinde önemli bir besindir. Beyin gelişmesinin en önemli dönemi bebeklik dönemidir ve beynin bu dönemde enerji gereksinimi çok fazladır. Beyin, enerji kaynağı olarak glikozdan başka şeker kullanmaz. Bebeğe yeteri kadar glikoz verilmediği takdirde beyin gelişimi sağlıklı olmaz.

kıyafet dolabı


6) Pekmezin önemli oranda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez serbest radikallere karşı DNA’yı korumaktadır. Antioksidan özelliğinin güçlü olması nedeni ile pekmezin insan vücudunu kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruduğu söylenmektedir.

pekmez yemenin 7 faydası


7) Herkes saçlarının daha canlı olmasını ister. Pekmezin bu konuda da güzel bir vesile.
Pekmezin içeriğinde özler, saçlara kuvvet veriyor ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor. Ayrıca saçları yumuşatır ve saçlara zengin doku ekleyerek erken ağarmayı önlemeye vesile.

gizli konuşma

Son olarak; sırf bizim daha güçlü, dinç, enerjik, mutlu yani daha sağlıklı olmamız için nice nimetlerle birlikte pekmezi bize lütfeden Rabbimize hamdolsun. Azıcık tefekkür edecek olursak [ Tefekkür gafleti izale eder.(RNK)] bir kaşık pekmez için ne kadar meyve gerekli? Bir çuval meyve için; ağaç, güneş, yağmur vs. onlarca belki milyonlarca sebebi yaratan Rabbimiz’e ne kadar şükretsek azdır.

Ee, Pekmezin Faydalarından bahsetmişken, Güne Erken Başlamanın 5 Faydası adlı içeriğimizide inceleyip sizlerde belki güne erken başlayabilirsiniz. 🙂 Allaha emanet olun…


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format