Sinirli Biri Olmanıza Sebep Olan 7 Şey

1. Düzensiz Beslenme

Kahvaltı yapmadan evden çıkıyor, gün içinde yoğun iş temposundan dolayı öğün atlıyorsanız, yeterli miktarda su içmiyorsanız, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli oranda alamıyorsanız ve ağırlıklı olarak fast-food tüketiyorsanız düzensiz besleniyorsunuz demektir. Kötü beslenme hücre yenilemesi işlevini aksatır. Cildiniz canlılığını ve tazeliğini kaybeder. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı, aşırı sinirlilik ve düşünce, hafıza sisteminde bulanıklaşma görülür. Güne kahvaltı yaparak başlayın, gıda alımınızı gün içine yayarak üç ana öğün, üç ara öğün şeklinde az ve sık beslenin ve bol su için.

kalp, yaprak

2. Kalp Bozuklukları

Sinirleri bozuk kimselerde, sinir sistemi yorulur ve bu bozukluk kalbi de etkiler, kalp artışı artar ve 100’ün üzerine çıkar. Hatta bazen kısa bir süre için kalp artışı 150-200’ü bulur ve geçer. Hasta nefes darlığı hisseder ve göğüs üzerinde bir ağırlık hissi duyar. Sık nefes alma, bulantı, baş dönmesi, kan dolaşımında görülen yukarıdaki bozukluklardan ileri gelir. Bu nevi kalp ve dolaşım bozukluğu çekenlerin, hakiki kalp hastaları gibi beslenmelerine lüzum yoktur. Zira bunların kalpleri sağlıklıdır. Bozuk olan neden, kalbi idare eden sinir sistemidir.

yanan kağıt

3. Gastrit

Öfkenin en sık rastlanan sonuçlarından bir tanesi de gastrittir ve belirtileri çok iyi bilinir: reflü, ağrı ve midede yanma hissi. Birden fazla öfke nöbeti geçirdiğinizde mide asitleri mukozanın içini kaplayan duvarı iltihaplandırır, bu sebeple çok sık öfkeleniyorsanız bu gastrite ve aynı zamanda ülsere dahi yol açabilir.

yanlız adam

4. Karaciğer Rahatsızlığı

Ve ayrıca safra kesesi, çünkü öfke normal şartlar altında olduğundan daha fazla safranın salgılanmasına yol açar. Bu madde safra yoluyla atılır ve bu organ da öfke anlarında olağandışı bir strese maruz kalır.

başlangıç çizgisi

5. Kızgınsan Konuşmadan Önce 10, Çok Kızgınsan 100’e Kadar Say

Saymak sinir yönetimidir. Sayarken zaman geçiyor, konuya dikkatimiz etkileniyor ve sakinleşme sürecine geçiyoruz. En azından o andaki gibi değiliz artık. Sinirlilik anında ortaya çıkan enerji, zaten gergin olan durumu daha da kötüye götürüyor ve saldırgan davranış ve sözlere neden oluyor. Ama örneğin 10 a kadar saydığınız zaman hem zaman geçiyor hem de sizi sinirlendiren olaydan uzaklaşmanızı sağlıyor. Böyle bir durumda derin nefes almak da sinirliliği azaltıyor. Bilerek yavaş ama derin bir nefes almak, hem yatıştırıcı etki yapıyor hem de dikkatimizi nefes sonrası ana odaklıyor. Dolayısıyla ilk başta anormal sinirleneceğimiz duruma artık o kadar sinirlenmiyoruz.

dağda adam

6. Sakin Olun ve Olayları Yeniden Değerlendirin

En başta tarif ettiğimiz olayı yeniden hayal edin. Birisinin sizin yüzünüze bağırdığı ve sizin de aynı şeyi yapmak istediğiniz olayı. Belki fiziksel olarak da bir karşılık vermek isteyebilirsiniz. Tam bu esnada bu kişinin bir gün önce annesini kaybettiğini ya da eşiyle boşanmanın eşiğine geldiğini size söylesek muhtemelen bütün siniriniz geçecektir. Bunu öğrendiğinizde durum aynı ama sizin verdiğiniz tepki neden değişiyor? Değişen ne oldu? Olay aynı ancak kendinize söylediğiniz hikâye değişti diyebiliriz. Dolayısıyla, sinirleriniz olaylar yüzünden değil de inandıklarınız yüzünden bozuluyor diye düşünebiliriz.

Eğer birisi size bağırıyorsa ve kötü davranıyorsa aklınızdan geçirebileceğiniz en iyi düşünce bunun sizinle alakalı olmadığı, muhtemelen karşınızdaki kişini kötü bir gün geçirdiğidir.

Olayla ilgili düşüncelerinizi değiştirdiğinizde, beyninizde hissettikleriniz anında değişecektir. Ayrıca, bu durum değerlendirmesini ve düşünce değişikliğini yaptığınızda sosyal ilişkilerinizde daha iyi bir seviyeye gelebilir.

Ancak bunu yaparken düşüncelerinizi daha kötü bir durumla değiştirmeyin. Bunu yaparsanız tam tersi bir etki görebilir ve kızgınlığınızın daha da arttığını hissedebilirsiniz.

çocuklar

7. Kızgınlığınızı Açığa Vururken Dikkatli Olun

Eğer kızgınlığınız bir arkadaşınızaysa, bunu dışa vururken bir daha düşünün. Sinirinizi açığa çıkarmak, onu ortadan kaldıracağına daha da sertleştirebilir. Duygularınızı başkalarıyla paylaşmak iyi bir fikir olabilir ancak duygularda hele ki kızgınlık gibi olanlarda sadece kurtulma ihtiyacı hissettiğinizden bunu yapmamalısınız. Bu durumda dikkatinizi başka bir yere yoğunlaştırabilirsiniz. Böylelikle beyniniz meşgul olur ve esas kızgınlığınız olan konuyu ortaya çıkarmamış olursunuz.

Çocuklar üzerinde uygulanan ünlü bir test bu durumu daha iyi açıklayabilir. Bu testin adı marşmelov testi. Marşmelov testinde bir çocuk, bir marşmelovla aynı odaya konuyor. Eğer çocuk marşmelovu yemezse, sonradan iki tanesini kazanma hakkı olacak. Bu testte duygularına yenilmeyip, marşmelovu yemeyen çocukların hayatta daha başarılı olacağı iddia ediliyor. Önemli olan nokta, marşmelovu yemeyen çocukların bunu nasıl başardığı. Tabii ki dikkatlerini dağıtıyorlar.

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format