Tesettürlü Bir Kadının Bilmesi Gereken 5 Şey!

1) Sahih-i Müslim’de Ebû Hüreyre (r.a.) tarafından bir rivayette Peygamberimiz (s.a.v) giyindiği hâlde açık olan yani ince ve şeffaf elbise ile dolaşan kadınların cehennemlik olduklarını, cennetin kokusunu bile alamayacaklarını bildirirler. (Müslim, Libas.-125.)

?Bu durumda tesettürlü bir kadın, şeffaf (içini gösterecek tarzda kumaş) ve ince (vücuda yapışacak tarzda kumaş) giymemesi gerektiğini bilmesi gerekir.

 2) “Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizî, Edeb, 35; Ebû Davud, Tereccül, 7)

 

?Bu durumda tesettürlü bir kadın, dışarıya çıkarken veya haram olan erkeklerin bulunduğu bir ortamdayken güzel ve hoş kokular sürmemesi gerektiğini bilmesi gerekir.

 3) “Vakarla evinizde oturun. Önceki Cahiliye kadınlarının kırıla döküle süslerini göstererek (teberrüc) yürüyüşleri gibi yürümeyin.”

(Ahzab 33)

?Bu durumda tesettürlü bir kadın, adeta “Ben buradayım.” sloganları atmadan, dikkatleri cezbetmeden, süsünü gizleyerek yürümesi gerektiğini bilmesi gerekir.

 4) Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir Müslüman’ın güzelce giyinmesi; elbisesinin eteklerinin, baldırlarını örtecek şekilde olmasıyladır.

Elbisesini topuklarına kadar uzatmasında bir günah yoktur. Topuklardan aşağıda olan kısım ise ateştedir. Allah, büyüklük taslayarak elbisesinin eteğini yerde sürüyen kimsenin yüzüne bakmaz.”

[Ebû Dâvud, Libâs 26]

?Bu durumda tesettürlü bir kadın giyim ve kuşamında mütevazi olmalı, giydiği libaslarla kibirlenmemesi gerektiğini bilmesi gerekir.

 5) “Allahû Teâlâ’nın kendinden razı olup olmadığını bilmeden kahkaha ile gülene şaşılır.” [E. Nuaym]

?Bu durumda tesettürlü bir kadın toplum içinde kahkaha atarak sesli bir şekilde gülmemelidir. Dikkatleri kendinde çekecek derecede gülmemelidir ki sadece tebessüm etmek sadakadır, kahkaha atmak değil. 🙂

 

 

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format