Ümitsizlik Hastalığından Kurtulmanın 4 Yolu

1) “Kulum bana bir adım atarsa ben ben ona 10 adım atarım. Kulum bana yürürse ben ona koşarım.” [Buhari, Tevhid 50; Müslim, Zikr 2, (2675); Tirmizi, Da’avat 142, (3598)]

koşan oyuncak bebek

O zaman kardeşim ne bekliyorsun? Sen Rabbine yürü hatta Rabbine yürüme, sen Rabbine koş ki Allah merhamet okyanusunu sana açsın. Mevlana ne diyor: Gel diyor gel! “Ne olursan ol gel. Bin kere tevbe etsen bin kere tövbeni bozsan yine gel.” Çünkü bizim kapımız ümitsizlik kapısı değil. İslam kolaylık dinidir, kendine zorlaştırma kardeşim.


2) Rabbinin çağrısına kulak ver.

rabbinin çağrısına kulak ver

De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.(Zümer/53) diyor Rabbin. Sen niye şeytanı dinliyorsun ki? “Allah seni affeder mi affetmez mi?” sorusu senden değil. Şeytan seni büyük bir günah olan ümitsizliğe sokmak istiyor. Allah, “Müşrik olarak kafir üzere ölmek dışında bütün günahları affederim.” derken kardeşim bu ümitsizliğe gerek var mı?


3) İnanıyorsan üstün olan sensin. ☺

inanıyorsan üstün olan sensin

Kardeşim inan. Çünkü ayette ne buyuruyor Rabbin: “İnanıyorsanız üstünsünüz.” ( Al-i İmrân/139) Sen de o zaman Allah’ın seni affedeceğine inan kardeşim. Evet kardeşim şimdi seçimini yapma zamanı, karar tamamen sana ait. Sen iradeni ortaya koyacaksın. Ya şöyle söyleyeceksin “Yok ya Allah beni affetmez! Sen benim ne günahlara girdiğimi bile bilmiyorsun.Ben battım artık çıkamam bu bataklıktan. Kendimi çok iğrenç hissediyorum. Ben bu kuyudan asla çıkamam!” diyeceksin ve bunu söylemenle ayrı bir günaha gireceksin. Allah’ın sevmediği bir şeyi yapacaksın: Ümitsizliğe devam edeceksin. Ya da “Rabbim beni affeder. Yeter ki ben ellerimi açayım şöyle güzel Nasuhi bir tövbemi yapayım, samimi bir tövbe edeyim. Gözyaşlarımı seccadeye akıtayım, seccadem sırılsıklam olsun. Rabbim sonsuz merhamet sahibidir.” diyeceksin ve umutla dolacak kalbin. Allah seni şu anda duyuyor, Allah aklından geçenleri de biliyor. Allah sana darılmadı kardeşim, Allah senin ellerini açıp tövbe etmeni bekliyor.


4) Erteleme, harekete geç!

erteleme harekete geç

Belki de şu anda şunu söylüyorsun: “Tamam hayatımda birtakım değişiklikler yapacağım ama şu anda bunun zamanı değil.” Belki de diyorsun ki “Ya okulumu bitireyim; hayatımı, manevi hayatımı öyle düzene sokayım.”, “Ya bir askere gideyim geleyim.”, “Hele bir üniversite bitsin. Evleneyim hayatım düzene girsin.”, “Çoluğumu çocuğumu büyüteyim.” Ertele, ertele, ertele, kardeşim! İnan hiçbir zaman bitmeyecek. Ve yaşlanınca da şeytan sana şunu söyleyecek: “Bu yaşına kadar hayatını gaflet içinde Allah’ı unutarak yaşadın. Yetmiş yaşına geldin bu saatten sonra Allah’ın seni affedeceğini mi düşünüyorsun?” diyerek tekrar seni ümitsizliğe düşürecek. Kardeşim ne diyor ayet “Erteleyenler helak oldu.” Şu anda mezarlık erteleyen insanlarla dolu. Şu anda mezarlık “Evlenince namaza başlarım.” diyenlerle dolu. Kardeşim kalk ayağa, ümitsizlik kuyusundan çık. “Şeytan bu yaşımıza kadar bizi ayakta uyutmuş. Peki kardeşim ne yapacağız? Yere yığıldık, böyle kalacağız mı? Bitti artık mı diyeceğiz? Yoksa her şey şimdi yeniden başlıyor diyerek ayağa mı kalkacağız? Kardeşim, ayağa kalk! Çünkü tekbir almak için “Allahu Ekber!” demek için ayağa kalmak gerek. Şimdi karar, senin kararın…

“Gel ne olursan ol gel…
Bin kere tövbe etsen bin kere tövbeni bozsan yine gel…”


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format