Üniversiteye Başlayacak Müslüman Gence 8 Tavsiye

Üniversite hayatı okul hayatının en farklı dönemidir. Çünkü kurallar, baskılar azalıyor. Bu yüzdendir ki üniversite okuyan çoğu insan kendisini özgür sanıyor. İsteği her şeyi yapabileceği yanılgısına kapılabiliyor. Bu yazımızda üniversiteye başlayacak Müslüman gence birkaç tavsiyeden bahsedeceğiz.

1. İdealleriniz olsun.

bilgisayar masa

Hedeflediğiniz güzel yerler olsun. ‘Üniversite okuyor.’ demeleri için üniversiteye gitmeye çalışmayın. Bizim her alanda başarılı kardeşlerimize ihtiyacımız var. En başarılı kişilerin biz Müslümanlar olması gerekiyor ki ‘Müslümanlar cahil.’ , ‘Müslümanlar terörist.’ düşüncelerini yerle bir edelim.


2. Bol bol kitap okuyun.

Özellikle size değer katacak kitaplar okuyun. Kendinizi geliştirin. Üniversite derslerine bağlı kalmayın sadece. Kendinizi geliştirmediğiniz takdirde Allah muhafaza üniversite ortamındaki birçok sapkın düşünceye yaklaşabilirsiniz. Belki bu düşünceler bir zaman sonra sizin düşünceleriniz bile olabilir.


3. Size Allah’ı hatırlatan ortamlarınız olsun.  

cami içerisi

Diğer bir deyişle sohbet ortamlarınız olsun. Böylelikle farklı fikirlerden beslenebileceğiniz bir ortamınız olur. Diğer bir yandan sohbet ortamında devamlılık gösterdiğiniz takdirde üniversitedeki gaflet durumlarını daha iyi analiz ederek kendinizi uzak tutabilirsiniz Allah’ın izniyle.


4. Doğru arkadaşlar seçin.

namaz kılan genç

Üniversiteye gitmeseniz bile duymuşsunuzdur ‘Üniversiteye gittiğinde kimseye güven olmayacağını anlıyorsun.’ lafını. Bunun sebebi menfaatçi insanların bir tık fazla olmasıdır. Size, işine yarayacaksanız yakın davranırlar işleri bittiklerinde ise hiç tanımıyormuş gibi. Ama merak etmeyin bütün insanları aynı kefeye koymamak lazım 🙂 Mutlaka doğru insanlar da olacaktır oralarda. Sizin tercihiniz “Size Allah’ı hatırlatanlardan” olsun mümkünse.

“Birlikte oturduğunuz dostlarınızın en hayırlısı, görünüşüyle size Allah’ı hatırlatan, sohbetiyle sizin güzel amellerinizi arttıran, salih ameliyle/güzel fiil ve davranışlarıyla size ahireti hatırlatan kimsedir.” (Hadis-i Şerif – Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/14).


5. Kendinize güvenin.

kuşlar

Üniversite de fark edeceksiniz ki büyük bir kesim; bugün farklı bir kıyafet, yarın başka bir kıyafet, ertesi gün daha farklı kıyafet giyebiliyor. Değişen tek şey kıyafette olmuyor ayakkabılar ve aksesuarlar da değişiyor. Bu kesimden kesinlikle etkilenmemeniz gerekiyor. Çünkü dinimiz israftan men ediyor bizleri.
“Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâh isrâf edenleri sevmez.” (A’râf Suresi 7/31)
“Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır!” (Hadis-i Şerif – İbn-i Mâce, Et‘ime, 51)
Kıyafetleriniz temiz ve düzenliyse yeterli olacaktır. İnsanların sizi kıyafetlerinizle yargılamasına izin vermeyin. Siz giydiğiniz kıyafet değilsiniz. Sizin okula gitme amacınız da her gün farklı bir kıyafeti sergilemek değil. Kendinizi başkalarının deyimiyle ‘ezik’ hissetmeyin sakın. Önemli olan düşünceler, fikirler ve hedefler. Kendinize güvenin. Eğer oldu ki sizi kıyafetlerinizle yargılayan birileri olursa arkanıza bakmadan kaçın ?


6. Namaz Vakitleri Kaçmasın!

namaz kılan adam

Genciz ve biliyorum çoğumuzun kanı deli akıyor bu üniversite yıllarında. Şeytan da bunu biliyor tabii boş kapı arıyor durur mu hiç… Bir Müslümanı Müslüman yapan en önemli ikinci mesele olan Namaza saldırıyor. -İlk mesele iman biliyoruz diye yazmadım. ☺- Aman ha sakın şeytanın bu desiselerine kapılma kardeşim. Düşman kalende bir yıkık tuğla bulsa ordan içeri girer ve ortalığı perişan eder. Bir vakitten bir şey olmaz deme, çünkü oluyor, tecrübelerle kanıtlanmış.


7. Hocalar Bekler.

sayılar ve zaman

Zamanınız kısıtlı olabilir, eğer derse girmezseniz dersten kalabilirsiniz, hoca zaten size gıcıktır bir de üzerine namazınız kerahate girecektir. Bu gibi durumlarda hiç düşünmenize gerek yok mescitler genellikle zemin katlarda olur. “Ama derse!” dediğinizi duyar gibi oldum. Ders bekler, hoca bekler hatta geç gittiğin için hoca sana güzel bir ayar çeker ama olsun en fazla bütlere kalırsın. Şunu unutma ahiret sınavında bütünleme diye bir şey yok.


8. Başın Eğik Yürürsen Kaldırım Mühendisi Olmazsın.

kıyam

Edep ve ikiz kardeşi iffet, nesilleri tükenmiş iki kavram gibidir üniversite camiasında. Bu denli çıplaklık ve sapkınlığın olduğu yerde ne yalan söyleyeyim işimiz zor. Ama bize düşen bu normalleşmiş anormalliklere karşı asimile olmayıp direnmek. Dava gencine düşen gözlerini haramlardan sakınıp kaldırım taşı saymak. Bu seni kaldırım mühendisi yapmaz, bırak dalga geçeceklermiş geçsinler. Sen o gözleri haramdan sakınırsan sakınmaz mı seni kor ateşlerden Yaradan…


 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format