Uyku Sorunları Yaşayanların Bilmesi Gereken 7 Şey

imsomnia hastalığı1. İnsomnia (Uyuyamama Hastalığı)

Uykuya dalamama veya gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, normalden daha erken uyanma ve gün boyunca yorgun olmakla tanımlanan insomnia çoğunlukla başka problemlerin belirtisidir. Uyuma zorluğu çekenlerin çoğu uygunsuz durumlarda uykuya dalmaz (örneğin direksiyon başında), eğer böyle bir durum gerçekleşirse insomnianın sebebi uyku apnesidir.

yol 

2. Uyku Apnesi

Uyku apnesi belirtileri: gündüzleri aşırı uyuklama, yorgunluk, uyurken horlama ve/veya soluksuz kalma, sabahları baş ağrısıdır.

saklambaç

3. Narkolepsi

Narkolepsi belirtileri gündüzleri aşırı uyku eğilimi ve kısa süreli uyku ataklarıdır. Bu uyuklamalar esnasında rüya görmek ve rüya benzeri halüsinasyonlar görmek narkolepsi uyarı işaretidir. Diğer belirtiler: gülme veya öfke gibi hislerle beraber oluşan kasların kontrolünün kaybı (katapleksi) ve uyku paralizi adı verilen, uyandıktan sonra hareket edememe hâlidir.

oturan genç 

4. Huzursuz Bacak Sendromu

Uyku ya da istirahat esnasında (otururken veya yatarken) bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı olarak tanımlanır. Uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir his oluşur. Oturma ya da uzanma gibi hareketsiz durumlarda ortaya çıkar veya daha da kötüleşir. Yürüme, germe gibi hareketlerle kısmen ya da tamamen düzelir.

akıllı telefon

 

 5. Elektronik Cihazlar Uyku Kaçırıyor

Uyku sorunlarının en büyük sebebinin sınırsız ve kontrolsüz teknoloji kullanımı. Uykuya dalamama insomni olarak da isimlendirilir ve birçok insan insomni nedeniyle doktora başvurmakta ve tedavi aramaktadır. İnsomninin birçok nedeni olmasına karşın hastalarımızda karşılaştığımız önemli bir neden kişilerin geceleri kendilerini elektronik cihazlarla aşırı uyararak uykularını kaçırmalarıdır. Bilindiği gibi insanın uyku-uyanıklık döngüsü bir biyolojik saat ile belirlenir. Bu biyolojik saat herkes için 24 saatliktir ve genetiğimizde kodludur. Beynimizin hipotalamus adı verilen bir yapısı bu biyolojik saate göre uyku-uyanıklık döngümüzü düzenlemekle görevlidir. Biyolojik saatimizin çalışması için gerekli olan temel şart ise gün ışığıdır. Başka bir deyişle, beynimiz biyolojik saatimizi ışığa göre ayarlar. Bu nedenle gece ışık miktarı azalınca uykumuz gelir. Ve sabah güneş doğunca uyanırız.

Geceleri fazla miktarda bilgisayar başında kalan, tabletlerle ve cep telefonları ile meşgul olan kişilerde ise bu biyolojik saatin çalışmasında çeşitli aksaklıklar olmaktadır. Bunun en önemli nedeni bu cihaz ekranlarının yarattığı ışık ve ses dolayısıyla beynimizi aşırı uyarması buna bağlı olarak biyolojik saatimizin şaşmasıdır.

 

anaokulu

 

6. Yetersiz Uyku Zihinsel ve Fiziksel Gelişimi Olumsuz Etkiliyor

Uykusu azalan çocuk sayısı giderek artmakta bununla birlikte dikkatler de uyku süresindeki kısalma ile obezite ve diyabet ilişkisine yoğunlaşmaktadır. Ayrıca dikkat eksikliği ile uyku yoksunluğu ilişkisi de üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Çocuklarda; uyku sorunları, başta konsantrasyon ve öğrenme bozukluklarına sebep olmaktadır. Dikkat eksikliği sendromu tanısı konulan pek çok çocuğun asıl probleminin uykusuzluk olduğu çok geç tespit edilmiştir. Uyku sorunlarının sebep olduğu başka bir problem de büyüme sorunlarıdır. Uykusuzluk, mental ve fiziksel gelişme problemlerini beraberinde getirir. Son yıllarda bu tabloya vücut yağlanması ve aşırı kiloların da eklendiğini gözlemlenmektedir.  

 leyla ile mecnun

 7.Uykusuzluk Bazen Ölüm Riskine de Yol Açabilir

Eğer uzun süre uykusuz kalırsak kalp krizi geçirip ölebiliriz. Uzun süre uykusuz kalırsak zaman zaman alıştıklarını söylerler. Buda uykusuzluk çeken kişilerin yanıldığını en büyük noktadır. Onlar bunları böyle düşünürken aslında enerji kaybedip ölüm riskini arttır. Kısacası uykusuzluk birçok ciddi yönleri olduğundan biraz ciddiye alıp ve biran önce önlem almaya bakın durumunuz dahada kötüleşirse uzman doktorlara yönelebilirsiniz.

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format