Vesveseden Kurtulmak İsteyenlere 7 Taktik

1) Abdullah b. Mes’ud’un naklettiğine göre, Resulullah (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “İnsanoğluna şeytan da melek de yaklaşır. Şeytanın yaklaşması, kötülüğe götürmek ve hakkı yalanlatmaktır. Meleğin yaklaşması ise onu hayra götürmek ve ona hakkı doğrulatmaktır. Kim (vicdanında) bunu (hayra yönelmeyi) bulursa bunun Allah’tan olduğunu bilsin ve Allah’a hamdetsin. Kim de içinde diğerini (şeytanın vesvesesini) bulursa taşlanmış ve kovulmuş şeytandan Allah’a sığınsın! (T2988 Tirmizi, Tefsirul – Kuran,2)

2) Ebu Hureyre’nin (r.a.) naklettiğine göre, Resulullah (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Sizden herhangi birinize şeytan gelir ve ‘Şunu böyle kim yarattı? (Şunu) böyle kim yarattı?’ en sonunda, ‘Rabbini kim yarattı?’ diye sorar(ak sürekli vesvese verir). İşte bu raddeye gelince o kişi derhal (şeytandan) Allah’a sığınsın ve (vesvesesine) hemen son versin!” (B3276 Buhari , Bed’ü’l-halk,11)

 

3) Ebu Hüreyre’nin naklettiğine göre , Resulullah (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Allah, dilleri ile söylemedikçe  -yahut fiiliyata dökmedikçe- ümmetimi, gönüllerinden geçirdikleri şeylerden dolayı hoş görür (hesaba çekmez).” (M331 Müslim, İman, 201)

4) Ebu Hüreyre’nin naklettiğine göre, Resulullah (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Yüce Allah şöyle buyurur: ‘Kulum bir kötülük yapmayı gönülden geçirirse onu hemen aleyhine yazmayın! Eğer o kötülüğü yaparsa o zaman onu bir günah olarak yazın. Ama bir iyilik yapmayı gönlünden geçirir de yapamazsa onu bir sevap olarak yazın. Şayet o iyiliği yaparsa bunu on kat yazın!'” ( M334 Müslim, İman , 203)

5) Efendimiz (sallahu aleyhi ve sellem), vesveseler karşısında telaşlanılmaması gerektiğini öğütlemiş, bu durumun imana bir zarar vermeyeceğini, bilakis bunun halis ve kuvvetli imanın bir belirtisi olduğunu vurgulamıştı. Diğer bir rivayette ise “Şeytanın hilesini vesveseye çeviren Allah’a hamdolsun.” şeklinde söylemiştir. Çünkü şeytan, saptırmaktan ümidini kestiği, aciz kaldığı kişiyi vesvese ile meşgul etmekten başka bir çare bulamamaktaydı. Vesveseye maruz kalan kişi, Allah’a olan sağlam imanı ve iradesi ile şeytanın tuzağına düşüp günah işlemekten kurtulmuş, böylece şeytana vesvese vermekten başka bir silah bırakmamıştır.

6) Yüce Rabbimiz kullarına şeytana karşı kendisine nasıl sığınılması gerektiğini öğretmektedir: “De ki: Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! Onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.” Bu konuda “Muavvizeteyn” olarak bilinen Felak ve Nas surelerini göndermiştir. Peygamber Efendimiz (sallahu aleyhi ve sellem) bu iki sureyi her gün düzenli olarak yatmadan önce okuyarak Allah’a sığınmayı prensip edinmişti. Ayrıca bu iki sure hakkında, “İnsanlar bu iki duadan daha faziletli başka bir dua ile Allah’a sığınmış olmazlar.” buyurmuş ve her namazdan sonra okunmasını tavsiye etmiştir.

7) Tüm vesveselerden kurtulmanın çaresi öncelikle iman, ibadet, temizlik, helal, haram gibi dini konularda bilgi eksikliğini gidermektir. Bu noktada yapılacak en güze iş zikrettiğimiz tüm dualarla Allah’a sığınmaktır. “De ki: Cinlerden ve insanlardan, insanları kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların melikine, insanların ilahına sığınırım.” (Nas Suresi)

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format