Vesveseden Kurtulmanın Yolları

-3 mü kıldım 4 mü kıldım? -Acaba ben musluğu açık mı bıraktım yaa?
– Aklıma dini meselelere karşı küfür geliyor..
-Abdestim kabul oldu mu? Neyse bir daha alayım…
Bunları duyduğunuzda “Aa aynı düşünceler bende de oluyor” dediğiniz olmuştur. Hayatın akışını bozan ve gittikçe hayatı size azap haline getiren bu gibi kuruntu ve vesveselerden kurtulmanız için tek yapmanız gereken bu yazımızı sonuna kadar okumak. ☺


1) Sebebinin Vesvese Olduğunu Fark Et

vesvesede kurtulmanın yolları

Öncelikle ben vesvese diyeceğim, siz kuruntu, saplantı takıntı diyebilirsiniz. Vesvese dini bir mesele. Bu gibi psikolojik tanımlarla ne alakası var diyebilirsiniz. Bu tarz vesveselere düşmüş biri zamanla hayattan kopar. Ve bunlarla uğraşmaktan aktivitelerine zaman ayıramaz. Ayrıca dini görevlerini de yerine getiremediği için vicdani bir azap duyar. Ve uzun vadede intihara doğru bir süreç başlar. Yani hem dünyası hem ahireti yanar. Bu yüzden hem psikolojik hem de dini kapsayan bir olay.


2) Şeytanı Tanı, Gardını Al

vesveseden kurtulmanın yolları

Kuruntu senden değil, şeytandan! İnsanın tedavi olabilmesi için önce hastalığını kabullenmesi ve tedaviye başvurması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz sözlerden birkaç tanesi bile sizlerin aklınıza ara sıra takılıyorsa siz de bu hastalığa ucundan da olsa yakalanmışsınız demektir. Ama telaş etmeyin. Tedavinin en can alıcı noktası hastalığın temelinde şeytanın olduğunu anlamakla başlıyor. Şeytan sabrınızı zorlayacak derecede durumu dayanılmaz hale getirecek. Hatta Allah’a isyan etmeniz için çabalayacak. Ama bizler hastalığımıza teşhis koyar ve düşmanımızı tanırsak bir anda düğümler çözülmeye başlar. Unutmayın, insan bilmediği şeyden korkar. Hatta bu olayın şeytandan olduğunu anlayan bir arkadaşımız 10 yıllık OKB hastalığından kurtuldu ☺ Yani düşmanı tanımanın önemini bir kez daha anladık.


3) Vesveseyi Çöz ve Hiç Umursama

vesveseden kurtulmanın yolları

Vesvese, şüphe, kuruntu aslı olmayan ve herhangi bir mantıklı sebebe dayanmayan ihtimallerdir. Şeytanın kalbe attığı şüphelerdir. “Ey maraz-ı vesvese ile mübtelâ! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musîbete benzer; ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf(korku) etmezsen hafif olur, mahfî(gizli) kalır. Mahiyetini(içyüz) bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider…Zîrâ, şu vesvese öyle bir şeydir ki, cehil onu dâvet eder, ilim onu tard(kovmak) eder; tanımazsan gelir, tanısan gider.” Takıntı ve kuruntular için buradaki püf nokta, aklına takılan ve bir şeyi sana fazlaca tekrar ettirerek psikolojini bozmak isteyen şeytana “ben bu oyunu bozarım!” deyip umursamamak 😉


4) Korkma!

vesveseden kurtulmanın yolları

Telaş etme, düşüncelerini bastırmaya çalışma! En kritik noktalardan bir tanesi ise telaş etmemek ve korkmamak. Yani içimizden “ben korkmayacağım” düşüncesiyle korkmamaya çalışmak bile onu umursamaktır. Bunu dahi yapmamalı. İçinde şüphe uyandıran şeyleri umursamayıp tınlamadığınız zaman ne kadar da boş olduğunu anlayacaksınız. Kalbinize gelen vesveseler sizin değil, şeytanın konuşmasıdır. Dolayısıyla bu gibi düşünceleri fiile dökmedikçe bunlardan sorumlu değilsiniz ☺ Telaşa düşmek sizi yıpratacaktır. Bu yüzden bu vesveselerin sizden olmadığını düşünüp hiç uğraşmamak en iyisi. Nasıl arı kovanından bir anda çıkan arılara karşı telaş etmek ve çırpınmak, onlara karşı koymak arıların size daha çok saldırmasına sebep olur. Aynen böyle de şeytanın bu gibi saldırılarına hiç kulak asmamak ve umursamamak gerekir. Aksi takdirde içinden çıkılmaz bir hal alır.


5) Edepsizlik Değil Sadece Hayal

vesveseden kurtulmanın yolları

Aklınıza gelen kötü hayallerle, Allah’a karşı edepsizlik etmiyorsunuz. Düşüncelerinizde dolaşan hayaller sizin iradeniz dahilinde değilse ve istediğiniz zaman durduramıyorsanız üzülmeyin, hatta sevinin. Şeytan kötü hayalleri evvela kalbe atıyor. Ve bizim imanlı olan kalbimiz o hayali kabul etmeyip akla gönderiyor. Akıl ise bunu bize hayal suretinde gösteriyor. Bunların sizden değil, şeytandan olduğuna hala inanmıyorsunuz değil mi? İşte ispatı! Aklınıza gelen hayallerden rahatsız oluyorsunuz ve bunu durdurmak istemenize rağmen durduramıyorsunuz. Sizin düşünceniz olsaydı istediğiniz zaman durdururdunuz. Yani başkası konuşuyor. Başkasının konuşmasından Allah size günah yazmaz ☺ Şöyle bir örnek verecek olursak: Hayalen gitsen,birini öldürsen,10 kişiyi yaralasan, 20 evi yaksan ve sonra polis gelse dese ki: “Siz iki gün önce hayalen birini öldürmüşsünüz bu yüzden size ceza keseceğiz” dese çok saçma olur değil mi? İşte sizin de aklınızda dolaşan o hayaller fiile dökülmedikçe, harekete dökülmedikçe bunlardan mesul değilsiniz! Yani bunları düşünmekte bir günah yok.

Sonuç olarak; Şeytan bu gibi vesveselerle sizi ibadetten alıkoymaya çalışıyor. Yani “böyle ibadet edeceğime hiç etmeyeyim, en azından böyle fikirler oluşmaz kafamda” dedirtmeye çalışıyor. Farkında mısınız? Ne zaman Allah’a yönelseniz bu vesveseler artıyor. Artık şeytanın oyununu çözdük, sıra uygulama vaktinde. Şeytanın bu oyunlarını avantaja çevirin ve Allah’a yönelin. Vesvesenin verdiği maddi ve manevi zararlardan, özelliklerinden ve kurtulma yollarından bahsettik. Peki “bu vesvesenin hiç mi iyi tarafı yok?” diyebilirsiniz. Evet var. Vesvese genellikle az bilgi sahibi olduğumuz konulardan gelir. Bizler bu vesveseler sayesinde daha fazla araştırarak bilgi sahibi olur ve vesvesemizden kurtuluruz. O halde gelin bizler de şeytanın bu silahını kendisine çevirelim. Ve bize verdiği İslami ve imani konularda daha fazla araştırma yaparak daha fazla okuyalım. Şeytanın bu oyununu boşa çıkartalım. Ve Allah’a sığınarak bu vesveseyi kendi lehimize çevirelim. İçinizden şöyle diyor olabilirsiniz; “Yaa bu şeytan niye vesveselerle benimle uğraşıyor?”
Unutma; Hırsız boş eve girmez. Sen de imanlı olduğun için şeytan seninle uğraşıyor. Şeytan çok şeytan ama Allah’tan Allah var ☺ Selametle…

Son olarak bu içerik size yetmediyse, Vesvese, Takıntı, ve Çirkin Hayallerinden Kurtulmak İstiyor musun? adlı videoyu nefsinize hitaben izleyebilirsiniz.


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format