WhatsApp Gruplarının Zararları

1) Zaman İsrafı

sosyal medya zaman kaybı mı

Arkadaşlarınızla konuşmaya başladığınızda telefonun şarjı bitmeden elimizden bırakamıyorsanız siz de zamanını boşa harcayanlar tayfasındansınız demektir. Bırak yav şu telefonu elinden, aç az biraz Kuran, tefsir bir şey oku ☺


2) Dedikodu

dedikodu yapmak

Asrın hastalığı haline gelen “Kanka gıybet etmek gibi olmasın ama …” ya da “Gelsin yüzüne de söylerim.” gibi kalıp kelimelerle kurulan cümleler Whatsapp gruplarının olmazsa olmazı haline gelmiş durumda.

“Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurât Sûresi 12)


3) Sosyal İlişkilerde Gerileme (Asosyallik)

haramları hayatından çıkar

Herhangi bir kafede ya da toplum içinde kimi görsen ellerinde telefon… Hatta aile içinde bile Whatsapp aracılığıyla muhabbet eden bireyler var. Kahkahalar yerini gülmekten gözünden yaş gelen emojilere bırakmış. “Mecnun Değilim Dost; Lakin Çağırırsan Çöllere Gelirim!” demiş Mevlana, biz de yüz yüze muhabbetten bihaber, görüldü yaptı diye trip atalım ☺


4) Hesabını veremeyeceğimiz yükler ediniyoruz!

hesabını veremeyeceğimiz yükler ediniyoruz

Hadis-i şeriflere göre; Hz. Muhammed (sav), insanın dört şeyden hesap vermeden Allah’ın huzurundan ayrılamayacağını ifade etmiştir. Ebu Berse (ra)’ın rivayet ettiğı bu hadise göre şöyle buyrulmuştur: “Kıyamet günü, dört şeyden sual edilmedikçe, kulun ayakları (Rabbinin huzurundan) ayrılamaz: ‘Ömrünü nerede harcadığından, ne amelde bulunduğundan, malını nerede kazandığından ve nereye harcadığından, vücudunu nerede çürüttüğünden.” (Tirmizî, Kıyamet: 1)


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format