Yarıyıl Tatilinde Yapılacak 6 Etkinlik

Kimi zaman eğlenceli, kimi zaman gergin kimi zaman tempolu kimi zaman monoton geçen bir dönemin sonunda 15 günlük bir ara hepimize iyi gelecek. Bu nasıl geçtiğini anlamadığımız tatili iyi değerlendirmek için işte 5 püf nokta:

1) Konular tekrar bekler!

Bir dönem boyunca öğrendiklerini konu başlıklarıyla da olsa gözden geçir. Böylelikle öğrendiklerin kalıcılığını koruyacak. Ancak bunu bir günde yapmaya çalışma, planlı olmak her zaman yaşamı ve öğrenmeyi kolaylaştırır. Aynı işlemi anlamadığın ya da eksik kaldığın konular için de yapabilirsin.

kırmızı çiçekler


2) Okuyamadığın kitaplara dön de bir bak!

Okul döneminde derslerin yoğunluğundan belki de kitap okumaya ayırdığın zaman azalmış olabilir telafisini yapmak için çok güzel bir fırsat yarıyıl tatili. İşe imanî konuları ele alan Risale-i Nur eserlerini okuyarak başlayabilirsin.
Efendimiz ilim öğrenme konusunda şunu ifade etmiştir:

“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” (Müslim, Zikr 39. Ayrıca bk. Buhârî, İlim 10; Ebû Dâvûd, İlim 1)

fincan ve kahve


3) Arkadaşlarınla vakit geçir

Hem eğleneceğin hem öğreneceğin mekanlar olsun ki yarıyıl tatilin anlam bulsun.
Arkadaşlık konusunda Efendimiz’in (asm) tavsiyesi;

“Birlikte oturduğunuz dostlarınızın en hayırlısı, görünüşüyle size Allah’ı hatırlatan, sohbetiyle sizin güzel amellerinizi arttıran, salih ameliyle/güzel fiil ve davranışlarıyla size ahireti hatırlatan kimsedir.”(Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/14).

kuşlar


4) Ailenle birlikte vakit geçir.

Aile bağlarını kuvvetlendirmek adına ortak etkinlikler yapın (illa pahalı bir mekâna yemeğe gitmek değil birlikte vakit geçirmek). Evde yakın akrabalarla bir akşam yemeği ve sonrasında çay muhabbeti, çok güzel olmaz mı?

gül resmi


5) Sıla-i rahim

Yolunu gözleyenler arasında belki de aramayı dahi unuttukların var. Sen dünyaya geldiğinde seni en kıymetlisi addedenleri: Nene, dede, hala, teyze vs. akrabalarını ziyaret et. Gönüllerini hoş tut.

Allah bu konuda bizlere şöyle buyurmuş; “Onlar ki Allah’ın gözetilmesini emrettiği hakları gözetirler (akrabalık bağlarını devam ettirirler ve iyilikte bulunurlar); Rablerine saygı beslerler ve kötü hesaptan korkarlar…

Fakat Allah’ın tevhit akidesini kabullendikten sonra onu bozanlar ve Allah’ın bağlanmasını emrettiği bağları koparanlar (akrabalık bağlarını kesenler) ve yeryüzünü fesada verenler var ya; işte bunlar, lânet onlara ve yurdun kötüsü Cehennem de onlara” (er-Ra’d, 13/21, 25).

kıyafet dolabı


6) Camileri dolaş!

Manevi olarak kendini huzurlu hissedeceğin yerleri görmek, orada bir köşede sessizce oturup Kur’an’la buluşmak, dua dua huzura kavuşmak, maneviyatı oluk oluk solumak… Yarıyıl tatilini en güzel şekilde geçirmene vesile olacak.

“Dua eden adam anlar ki, Birisi var, onun hâtırât-ı kalbini işitir, her şeye eli yetişir, herbir arzusunu yerine getirebilir, aczine merhamet eder, fakrına medet eder.” (Risale-i Nur)

uyuyan bebek


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format