Yaşadığın Gezegeni Tanıyor Musun Şok Olacaksın!…

Şu ana kadar, üzerinde canlı yaşamının tek olduğu gezegen “Dünya”mızı yani evimizi ne kadar tanıyoruz? Ne kadar şahidiz olanlara?

1) “Gençlerinizin en hayırlısı, (sefahetten uzak durmakta ve temkinli davranmakta) ihtiyarlara benzeyendir. Yaşlılarınızın en fenası ise, (başını gaflete sokmakta ve nefsinin arzularına uymakta) gençler gibi yaşayandır.”
(Heysemî, Mecmau’z-Zevaid, 10/270; İbn Hacer, el-Metalibu’l-Aliye, 3/3)

dünya ve kainat


2) Bir gün 25 saat olsun diyenlere müjde!
Dünya’nın her yüzyılda, 17 milisaniye yavaşladığı hesaplanmış. Kabaca bir hesapla 140 milyon yıl sonra Dünya üzerinde günler 24 değil 25 saat olacakmış. Tabii bu zaman içerisinde Sûr’a üflenmezse!

dunyaya yaklaşan meteor


3) Bir gün içerisinde atmosfere girip yeryüzüne düşmeyi başarabilen meteorların ağırlığı 40 tonu buluyor. Kâinatta öyle bir nizam kurulmuş ki bu meteorlar dahi bir Hâkim-i Mutlak olduğuna işaret ediyor. Başıboş olmadıklarını ilan ediyor.

dünya haritası


4) Dünyanın manyetik kutupları da zaman içerisinde değişiklik göstermiş. Yapılan araştırmalarda 19. yüzyıldan günümüze kadar kuzey kutup noktası, 1.100 kilometreden fazla kaymış. Bilim adamlarına göre bu kayma dünyanın sonunu getirebilirmiş. Sebepler perdesinde tabii.

kardan adam

İşte SubhanAllah demekten kendinizi alamayacağız bir eser:
Her kış, dünya yüzeyine yaklaşık 1 septilyon (trilyon kere trilyon) adet kar kristali düşmektedir. Ve bu kristallerin (dünyanın yaratılışından şuana kadar ve sonrasındaki kristaller) hiçbiri birbirine benzemiyor.


5) Bir bilardo topu düşünün, pürüzsüzlüğünü. Dünya ile kıyaslayacak olursak dünyanın yüzeyi, bilardo topundan oranla daha pürüzsüz. 

bilardo topları


6) Yeryüzündeki suların %97’si tuzlu deniz suyu oluşturmaktadır. Geride kalan %3 tatlı suyun ise sadece üçte biri, insanoğlunun kullanımına uygun şekilde akarsu, göl ve yer altı suları olarak bulunur. Toplam tatlı su miktarının üçte ikisi ise kutuplarda buzullar halinde yer almaktadır. Suyun ve israf etmemenin önemini anlatan hadis ise şöyledir:

Bir gün Peygamberimiz (asm), sahabîlerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “Bu israf nedir?” diye sorar. Bunun üzerine sahabî, “Abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz (asm): “Evet, akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurur.

okyanus dibi


Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format