Bunları Bilmeden Asla Yemin Etme

deniz

1) “Allah’ın isim ve zatî sıfatlarının dışında hiçbir şeye yemin edilmez. Hanefilere göre, Nebi, Kur’ân, Kâbe gibi Müslümanlarca kutsal olan varlıklar adına da yemin edilmesi caiz değildir.” (Kâsânî a.g.e., III, 5-10 Merginânî, el-Hidâye,” II, 72; Mevsıli; IV, 51).

ışığı tutmak

 2) “Mukaddesâtım adına, şerefim üzerine ant içerim.” gibi sözlerin yemin olmaması gerekir. Çünkü Allah’ın adı veya sıfatları adına yapılmamıştır.

İmam Şâfiî, İmam Mâlik ve İmam Ahmed b. Hanbel’e göre Kur’ân, Kur’ân âyetleri ve Mushaf adına edilen yeminler mûteberdir. Bozulması hâlinde keffareti gerektirir.  (İbn Kudâme, el-Muğnî, XI,194,195)

deniz kenarı

3) “Birden fazla yemin edilip bozulunca her yemin için ayrı bir kefaret gerekir. Yeminin sayısı artarsa kefaretin sayısı da artar.”

yanlız adam

4) Bir farzı terk etmek veya bir haramı işlemek için yemin etmek haram bir yemindir, bozulması farzdır. Mesela ana babası ile konuşmamaya yemin eden kişi, onlarla konuşacak, yani yeminini bozacak ama yemin kefareti ödeyecektir. Peygamberimiz(sav): “Bir şeye yemin edip de başkasını daha hayırlı gören kişi yemininden dolayı kefaret ödesin, sonra da o hayırlı olan şeyi yapsın.” buyurmuştur. (Nesâî, Eyman, 41; Ebû Dâvud, Eyman, 12).

yanlız adam

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format