14 Şubat Deyip Geçmeyin

1) Hemen hemen hepimiz duymuşuzdur 14 Şubat’ın Aziz Valentine ile olan ilişkisini, Eski Roma kültürünün günümüze uyarlanarak taşındığını.
Neden Aziz Valentine günü?
Nereden geldi ve nasıl vazgeçilmez hâle getirildi?

güller arasında yürümek


2) Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gün kabul ediliyor, bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan ve Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da bilinen Juno’ya duyulan saygıdan dolayı tatil ilan edilmiş.

kalp ağaçları


3) 15 Şubat gününde de Lupercalia Bayramı başlıyor. Bu bayramda genç kızlar ve genç erkekler çekilen bir kura ile panter sayılır ve o günü birlikte geçirirler. Şayet birbirlerini seviyorlarsa evlenirler.

lupercalia bayramı


4) İmparator 2. Claudius ordusuna katılacak askerlerin evliliklerine bağımlı hâle gelmelerinden ve askerliği terk etmelerinden evliliği yasakladı.

imparator claudius


5) Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ve sonunda bu durumu öğrenen imparator tarafından öldürüldü 14 Şubat günü de toprağa verildi. 

aziz valentin


6) O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı Aziz Valentine olarak şimdilerde ise “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor.

zinaya yaklaşmayın 14 şubat


7) Şimdi güzel kardeşim otur ve düşün. “Sevgililer Günü” bize, sana nereden geldi, ne getirdi ve bizden, senden neleri aldı? Adım adım hangi harama yaklaştırdı?

kötü kadınlar kötü erkeklerle evlenirler

İman ettiğimiz dinin getirdiklerini mi yoksa Aziz Valentine ile gelenleri mi uyguluyoruz? Görünen o ki Aziz Valentine gayet hoşnut.
Peki, Aziz olan Allah?

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.