Aşılmayan Engeller Karşısında Yapacağınız 7 Şey

1-) Sabır Yolu

Engelleri aşabilmek için sabır yakıt gibidir. Eğer yakıtınız yani sabrınız yoksa asla engelleri aşamazsınız. Hem ne diyor Kur’an-ı Kerim’de: “Sen güzelce sabret.” (Mearic-5) Bak sabredince ne engel kalacak ne de sorun..

2-) Esneklik Yolu

Engelleri aşmak isteyen kişi esnek davranmak zorundadır çünkü esneklik yaptığında karşılaştığı engele karşı yapabileceği alternatif şeyleri yapabilme imkânına sahip oluyor.

3-) Kendini Geliştirme Yolu

Engelleri aşmak isteyenler ilk önce şunu iyi bilmeli: “Engele göre senin durumun”. Engel çok büyük ve sen ona göre çok küçüksen kesinlikle bu yolu uygulamalısın çünkü sen kendini geliştirdikçe engeli aşabilecek büyüklüğe erişmeye başlayacaksın. Unutmayalım Kur’an-ı Kerim’de ne diyor: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” (Necm 39)

4-) Modelleme Yolu

Bu yol, daha önce böyle engellerle karşılaşan insanların bu engeli nasıl aştığına bakıp size en uygun olanı model olarak yapabileceğiniz bir yoldur.

5-) Yeni Akıl Yolu

Engelleri aşmak isteyip de aşamıyorsanız o zaman tercih ettiğiniz yolda bir sorun var. Bu yolu kullanarak engeli aşmak için, yeni bir yol bulmak için çabalayın.

6-) Kararlılık Yolu

Eğer bir engeli aşmak isteyip de kararlı olmazsanız engel gözünüzde büyüyecek ve sizin için çıkılmaz bir hâl almaya başlayacaktır. Engelleri aşmak istiyorsanız ilk yapacağınız kararlı olmaktır.

7-) Öğrenilmiş Çaresizlik Yolu

Bu yol asla ve asla bir engel karşısında izlenmeyecek bir yoldur. Eğer engel çok büyük diye düşünüp “Ben bunu çözemem zaten.” dediğinizde zaten sizin için engel aşılamayacak bir hâl almıştır. Bu hâldeki insanlara tek söyleyenecek cümle “Geçmiş olsun.” demektir.

Unutmayın eğer bir sorunu çözmek istiyorsanız yola çıkmaya şu ayetle başlayın:

“Bilmez misin, göklerin ve yerin mülkiyet ve hükümranlığı yalnızca Allah’ındır? Sizin için Allah’tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.” (Bakara 107)

 

 

 

Hiç yorum yok :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.